S blížícím se koncem roku byste si měli zkontrolovat, jakou částku jste už na stavební spoření letos vložili, kolik máte naspořeno celkem a jaká suma se vám počítá pro výpočet státní podpory za rok 2016. Všechny tyto informace vám poskytne váš finanční poradce a vyčíslí vám částku, kterou máte na „stavebko“ ještě letos poukázat, abyste získali plných 2000 korun státní podpory.

Kdo má na státní podporu nárok?

Na státní podporu stavebního spoření mají podle zákona nárok všichni občané České republiky. Nárok na ni mají ale také občané Evropské unie s vydaným průkazem nebo potvrzením o pobytu na území ČR a přiděleným rodným číslem, stejně jako občané jiných států s trvalým pobytem na území ČR a přiděleným rodným číslem.

Další podmínkou je, že smlouva o stavebním spoření musí být vedena s nárokem na státní podporu, ten se ale při uzavření smlouvy běžně zaznamenává automaticky. 

Aby byla státní podpora účastníkovi stavebního spoření skutečně vyplacena, je nutné, aby po dobu 6 let ode dne založení smlouvy s uspořenou částkou nijak nenakládal. Případně je také možné sjednání úvěru ze stavebního spoření s využitím prostředků na bytové potřeby.

Z čeho se státní podpora vypočítává

Státní podporu přiznává stát ve výši 10 % z ročních úspor, maximálně však z částky 20 000 korun. Nejvyšší státní podpora tak činí 2000 korun ročně.

Do celkové roční úspory se započítávají nejen vklady účastníka v daném roce, ale také připsané úroky snížené o daň z příjmů. Naopak se odečítají poplatky za vedení účtu, zaslání výpisu ze stavebního spoření poštou, případně další poplatky podle platného sazebníku té které stavební spořitelny.

Rozdělení státní podpory mezi více smluv 

Máte-li více smluv o stavebním spoření s nárokem na státní podporu, a to i u různých stavebních spořitelen, rozděluje se mezi ně státní podpora podle data uzavření smlouvy od nejstarší po nejmladší, ale vždy tak, že součet nárokovaných státních podpor na jednoho účastníka nemůže překročit již zmíněných 2000 Kč ročně.

Může se vám stát tedy stát, že si u nejstarší smlouvy díky připsaným úrokům vyčerpáte svůj nárok na 2000 korun a na další smlouvy už nedostanete nic.

Sdílet článek