Stavební spoření v Česku je v rámci Evropy třetí největší, smlouvu má třetina populace

Stavební spoření v Česku je v rámci Evropy třetí největší, smlouvu má třetina populace

V rámci Evropy se Česká republika umístila hned za Německem a Rakouskem, co se velikosti trhu stavebního spoření týče. České stavební spořitelny si ukrojily šest procent vkladů i úvěrů z celého evropského stavebního spoření. Němci mají přibližně 80 procent a Rakušané deset. S údaji seznámil veřejnost Jan Jeníček, prezident Evropského sdružení stavebních spořitelen, a to konkrétně na tiskové konferenci v rámci výročního zasedání této organizace. Za Českou republikou skončilo Slovensko, Maďarsko a Rumunsko.

22. 10. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

V Česku má uzavřené stavební spoření zhruba třetina populace, tedy asi 3,2 milionu klientů. Z celkového objemu vkladů mají stavební spořitelny 15procentní podíl a u úvěrů na bydlení pětinový podíl.

„Jsem velmi potěšen, že Česko dnes již patří mezi země s tradičním a stabilním systémem stavebního spoření,“ říká Jan Jeníček. Předseda AČSS Jiří Šedivý, tajemník asociace, jej pak doplňuje: „České stavebko se dnes v mezinárodním srovnání řadí na třetí pozici za Rakousko a Německo, a to jak z hlediska počtu smluv, tak při pohledu na penetraci produktu v zemi či podle objemu spravovaných vkladů.“

Výkonný ředitel Evropského sdružení stavebních spořitelen Christian König na zasedání kritizoval politiku Evropské centrální banky. Nastavení nulových úrokových sazeb podle něj poškozuje trh s bydlením a postoj lidí ke spoření.

„Kvůli nízkým úrokovým sazbám jsou reálné výnosy v Evropě u spořicích produktů záporné, a to i u dlouhodobějších vkladů. Navíc k tomu rostou ceny nemovitostí rychleji než příjmy domácností,“ uvedl a dodal: „Před rokem 2016 se v zemích eurozóny dosahovalo prakticky vždy kladných reálných výnosů. Pokud se dnešní vývoj nezmění, mohlo by ve výsledku dojít k narušení motivace lidí spořit. Pro trhy s bydlením jsou však vlastní úspory velmi důležité, spoření představuje akumulaci kapitálu potřebnou pro budoucí úvěr.“

Česka se však kritika ECB přímo netýká, a to díky vlastní měnové politice. Základní úroková sazba ČNB činí dvě procenta. Na druhou stranu i u nás je růst cen nemovitostí vyšší než růst příjmů a řada typů vkladů má po započtení inflace výnosy záporné. Stavební spoření si ale v Česku stojí velmi dobře. Při úložce 1 700 Kč měsíčně a započtení státní podpory se zhodnocení vkladů pohybuje okolo 3,5 procenta ročně.

Tip Rádce na finance

Jste klientem Modré pyramidy? Vyzkoušejte mobilní aplikaci MP Home! Všem klientům Modré pyramidy nabízí přehled o tom, co se s jejich produkty právě děje, a usnadní jim cestu k novému bydlení. Aplikaci najdete v App Store nebo Google Play. Aplikace je ke stažení zdarma.

Další články v rubrice

Sezona stavebního spoření je tu!

Sezona stavebního spoření je tu!

Právě podzim by se dal nazvat sezonou stavebního spoření. Pokud ještě nespoříte, nyní je ideální doba začít.

Pronájmy zdražují. Začněte spořit co nejdříve, ať můžete do vlastního

Pronájmy zdražují. Začněte spořit co nejdříve, ať můžete do vlastního

Chcete do vlastního? Začněte raději spořit co nejdříve. Tak by se dalo ve zkratce shrnout doporučení mladým budoucím zájemcům o vlastní bydlení. Současná situace totiž ukazuje, jak je důležité mít plán a finanční polštář. Bez něj je velká pravděpodobnost, že budete nuceni minimálně nějaký čas zakotvit v nájmu – tak jako čím dál větší část Čechů. Ovšem kvůli poptávce zdražují i pronájmy.

Vyrovnávací příspěvek v mateřství a těhotenství: Víte, kdy můžete požádat?

Vyrovnávací příspěvek v mateřství a těhotenství: Víte, kdy můžete požádat?

Pokud jste právě v očekávání a toto období vám komplikuje nelehká pracovní situace, vězte, že můžete požádat stát alespoň o malou útěchu – konkrétně v podobě vyrovnávacího příspěvku v mateřství a těhotenství.

Jak budeme stavět od roku 2020

Jak budeme stavět od roku 2020

Současně se začátkem příštího roku vstoupí v platnost nová evropská směrnice o energetické náročnosti, která může výrazně ovlivnit výstavbu nových bytových a rodinných domů. Na co je potřeba se připravit?

Top