Stavební spoření pomůže zvládnout i nečekané výdaje s bydlením

Stavební spoření pomůže zvládnout i nečekané výdaje s bydlením

Tři čtvrtiny Čechů si podle indexu finanční gramotnosti tvoří rezervu, ovšem 33 % lidí netuší, jak dlouhou dobu by jim uspořené prostředky vydržely. Ve spojení s neočekávanými výdaji – mnohdy souvisejícími i s bydlením – může být problém na světě raz dva. Jak se s tím vypořádat?

8. 8. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Cestou k řešení nenadálých situací s bydlením může být smlouva o stavebním spoření. Nabízí dvě možnosti financování – využití uspořených prostředků a úvěr ze stavebního spoření. Podle Asociace českých stavebních spořitelen očekává více než polovina majitelů nových bytů první větší renovaci do deseti let od nastěhování – stavební spoření je se svým minimálně šestiletým horizontem ideálním produktem.

Stavební spoření je vlastně účelový druh spoření, při kterém střadatel dlouhodobě ukládá prostředky u stavební spořitelny. V průběhu spoření může čerpat státní podporu a po jeho skončení získává, při splnění dalších podmínek, nárok na úvěr ze stavebního spoření.

Optimální úložka na stavební spoření činí 1 700 korun měsíčně, což je ročně celkem 20 400 korun. Státní příspěvek je 10 % z vložené částky, maximálně však 2 000 korun za rok. Ze zbylých 400 korun se uhradí poplatky za vedení účtu u stavební spořitelny. Uložené peníze se navíc úročí sazbou okolo jednoho procenta.

„Pomocí pravidelných drobnějších vkladů si klient vytvoří solidní finanční rezervu, kterou lze později využít na bydlení. Uspořená částka postupně narůstá o úroky a příspěvky od státu,“ komentuje tajemník AČSS Jiří Šedivý.

Stavební spoření a rekonstrukce

České byty a domy se obecně v porovnání s těmi na Západě vyznačují poměrně vysokým stářím. Mnohé tak čeká rekonstrukce. Pokud je potřeba větší investice, než má klient naspořeno (ať už kvůli nákladnější přestavbě, či rovnou koupi), pomůže úvěr.

„Každý, kdo zodpovědně přemýšlí nad svým bydlením, by měl uvažovat o zřízení stavebního spoření. Na trhu totiž neexistuje žádný jiný finanční produkt, který by financování bytových potřeb pokrýval tak komplexně,“ říká Jiří Šedivý a současně dodává: „Na rekonstrukce a modernizace bydlení bylo loni využito 33 % úvěrů poskytnutých stavebními spořitelnami. Průměrná čerpaná částka úvěru dosáhla 924 000 korun.“

Češi si začínají podle Šedivého uvědomovat, jak je důležité mít po ruce finanční prostředky, které by mohli využít na bydlení. „Předpokládáme, že v letošním roce prolomí počet nově uzavřených obchodů hranici půl milionu smluv. Rostoucí trend potvrzují čísla za první pololetí,“ doplňuje Šedivý. Trendu nahrávají mimo jiné i nová pravidla ČNB, kdy žadatel o úvěr musí mít naspořeno ideálně 20 % vlastních zdrojů.

Tip Rádce na finance

Výhodné stavební spoření si můžete uzavřít v jakékoliv pobočce Modré pyramidy.

Další články v rubrice

Stavební spoření v Česku je v rámci Evropy třetí největší, smlouvu má třetina populace

Stavební spoření v Česku je v rámci Evropy třetí největší, smlouvu má třetina populace

V rámci Evropy se Česká republika umístila hned za Německem a Rakouskem, co se velikosti trhu stavebního spoření týče. České stavební spořitelny si ukrojily šest procent vkladů i úvěrů z celého evropského stavebního spoření. Němci mají přibližně 80 procent a Rakušané deset. S údaji seznámil veřejnost Jan Jeníček, prezident Evropského sdružení stavebních spořitelen, a to konkrétně na tiskové konferenci v rámci výročního zasedání této organizace. Za Českou republikou skončilo Slovensko, Maďarsko a Rumunsko.

Sezona stavebního spoření je tu!

Sezona stavebního spoření je tu!

Právě podzim by se dal nazvat sezonou stavebního spoření. Pokud ještě nespoříte, nyní je ideální doba začít.

Pronájmy zdražují. Začněte spořit co nejdříve, ať můžete do vlastního

Pronájmy zdražují. Začněte spořit co nejdříve, ať můžete do vlastního

Chcete do vlastního? Začněte raději spořit co nejdříve. Tak by se dalo ve zkratce shrnout doporučení mladým budoucím zájemcům o vlastní bydlení. Současná situace totiž ukazuje, jak je důležité mít plán a finanční polštář. Bez něj je velká pravděpodobnost, že budete nuceni minimálně nějaký čas zakotvit v nájmu – tak jako čím dál větší část Čechů. Ovšem kvůli poptávce zdražují i pronájmy.

Vyrovnávací příspěvek v mateřství a těhotenství: Víte, kdy můžete požádat?

Vyrovnávací příspěvek v mateřství a těhotenství: Víte, kdy můžete požádat?

Pokud jste právě v očekávání a toto období vám komplikuje nelehká pracovní situace, vězte, že můžete požádat stát alespoň o malou útěchu – konkrétně v podobě vyrovnávacího příspěvku v mateřství a těhotenství.

Top