Stavební spoření pomůže zvládnout i nečekané výdaje s bydlením

Stavební spoření pomůže zvládnout i nečekané výdaje s bydlením

Tři čtvrtiny Čechů si podle indexu finanční gramotnosti tvoří rezervu, ovšem 33 % lidí netuší, jak dlouhou dobu by jim uspořené prostředky vydržely. Ve spojení s neočekávanými výdaji – mnohdy souvisejícími i s bydlením – může být problém na světě raz dva. Jak se s tím vypořádat?

8. 8. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Cestou k řešení nenadálých situací s bydlením může být smlouva o stavebním spoření. Nabízí dvě možnosti financování – využití uspořených prostředků a úvěr ze stavebního spoření. Podle Asociace českých stavebních spořitelen očekává více než polovina majitelů nových bytů první větší renovaci do deseti let od nastěhování – stavební spoření je se svým minimálně šestiletým horizontem ideálním produktem.

Stavební spoření je vlastně účelový druh spoření, při kterém střadatel dlouhodobě ukládá prostředky u stavební spořitelny. V průběhu spoření může čerpat státní podporu a po jeho skončení získává, při splnění dalších podmínek, nárok na úvěr ze stavebního spoření.

Optimální úložka na stavební spoření činí 1 700 korun měsíčně, což je ročně celkem 20 400 korun. Státní příspěvek je 10 % z vložené částky, maximálně však 2 000 korun za rok. Ze zbylých 400 korun se uhradí poplatky za vedení účtu u stavební spořitelny. Uložené peníze se navíc úročí sazbou okolo jednoho procenta.

„Pomocí pravidelných drobnějších vkladů si klient vytvoří solidní finanční rezervu, kterou lze později využít na bydlení. Uspořená částka postupně narůstá o úroky a příspěvky od státu,“ komentuje tajemník AČSS Jiří Šedivý.

Stavební spoření a rekonstrukce

České byty a domy se obecně v porovnání s těmi na Západě vyznačují poměrně vysokým stářím. Mnohé tak čeká rekonstrukce. Pokud je potřeba větší investice, než má klient naspořeno (ať už kvůli nákladnější přestavbě, či rovnou koupi), pomůže úvěr.

„Každý, kdo zodpovědně přemýšlí nad svým bydlením, by měl uvažovat o zřízení stavebního spoření. Na trhu totiž neexistuje žádný jiný finanční produkt, který by financování bytových potřeb pokrýval tak komplexně,“ říká Jiří Šedivý a současně dodává: „Na rekonstrukce a modernizace bydlení bylo loni využito 33 % úvěrů poskytnutých stavebními spořitelnami. Průměrná čerpaná částka úvěru dosáhla 924 000 korun.“

Češi si začínají podle Šedivého uvědomovat, jak je důležité mít po ruce finanční prostředky, které by mohli využít na bydlení. „Předpokládáme, že v letošním roce prolomí počet nově uzavřených obchodů hranici půl milionu smluv. Rostoucí trend potvrzují čísla za první pololetí,“ doplňuje Šedivý. Trendu nahrávají mimo jiné i nová pravidla ČNB, kdy žadatel o úvěr musí mít naspořeno ideálně 20 % vlastních zdrojů.

Tip Rádce na finance

Výhodné stavební spoření si můžete uzavřít v jakékoliv pobočce Modré pyramidy.

Další články v rubrice

Počet nových smluv stavebního spoření je na vzestupu, zájem o úvěry je na úrovni roku 2017

Počet nových smluv stavebního spoření je na vzestupu, zájem o úvěry je na úrovni roku 2017

Zájem o nové smlouvy o stavebním spoření stoupl meziročně dle údajů za první pololetí o tři procenta, celkem jich spořitelny uzavřely v pololetí 241 000. Poklesl naopak zájem o úvěry od stavebních spořitelen – v meziročním srovnání zhruba o třetinu. 

Barometr obliby spoření: Stavebko si připsalo nový rekord

Barometr obliby spoření: Stavebko si připsalo nový rekord

Stavebnímu spoření důvěřuje čím dál více lidí. Potvrzují to výsledky nového Barometru obliby spoření. Podle tohoto pravidelného průzkumu výzkumné agentury IBRS považuje stavební spoření aktuálně za nejzajímavější možnost ukládání peněz 60 % dotázaných. Je to dokonce nejvíce v historii měření tohoto ukazatele. Na druhou příčku vyšplhaly ve druhém čtvrtletí drahé kovy (49 %), které s jednoprocentním odstupem následuje penzijní spoření.

Pracujete v důchodu? Každý rok si můžete požádat o jeho navýšení

Pracujete v důchodu? Každý rok si můžete požádat o jeho navýšení

Pokud i v penzi nadále pracujete, pak vězte, že si svůj důchod můžete „vylepšit“ prostřednictvím jeho přepočtu za každých 360 odpracovaných dnů. S automatickým navýšením ale nepočítejte, aby k němu došlo, musíte podat žádost na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Porodné 2019: Dosáhnete na něj?

Porodné 2019: Dosáhnete na něj?

Už dávno neplatí, že by na porodné měla nárok každá matka. Nárok se odvíjí – tak jako u jiných dávek – od výše příjmu. Pokud jste v očekávání, dosáhnete na něj dle letošních podmínek? V našem článku se dozvíte vše podstatné.

Top