Stavba domu v roce 2020: Čekají nás přísnější pravidla na energetickou náročnost

Stavba domu v roce 2020: Čekají nás přísnější pravidla na energetickou náročnost

Plánujete-li stavbu rodinného domu, měli byste zbystřit. Příští rok má být přelomový. Stavebníci totiž budou muset nově dostát přísnějším podmínkám na energetickou spotřebu domu. Má to své výhody i nevýhody.

4. 4. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Pokud chcete využít ještě současných podmínek, do konce roku byste měli zvládnout kompletní administrativu ohledně stavebního povolení. Ta obvykle trvá dva až čtyři měsíce – pokud jde všechno dobře.

Žádost o stavební povolení byste tedy měli podat co nejdříve, času opravdu mnoho nezbývá. Navíc v případě, že se obrátíte na stavební firmu, která stavební povolení také často vyřizuje, není jisté, že to stihnete. Firmy totiž hlásí opravdu velký zájem.

Nízkoenergetické domy

Přísnější předpisy souvisí s novou směrnicí o energetické náročnosti budov, která požaduje, aby s rokem 2020 byly nové budovy v zemích EU energeticky méně náročné (pro nově postavené velké, například administrativní budovy či školy, toto nařízení již platí.) Spotřebu energií by měly mít přibližně o pětinu nižší než v současnosti stavěné domy.

Na rodinné domy, jejichž stavba bude zahájena do roku 2020, se toto opatření nevztahuje. Pokud však v budoucnu plánujete zásadní přestavbu, nová pravidla se budou týkat i vás.

Podmínkám příštího roku dostojí například tzv. pasivní domy. Ty mají díky tepelnému čerpadlu minimální spotřebu energie na vytápění či ohřev vody. Existují také domy s téměř nulovou spotřebou energie. Nulový dům má roční energetickou bilanci dodané energie rovnou nule. Dalším typem je aktivní, resp. plusový dům, který využívá obnovitelné zdroje energie (solární kolektory, fotovoltaické panely, větrné či vodní elektrárny, …). Je schopen dlouhodobého provozu bez vnějších vstupů energií.

Budou nízkoenergetické domy na klíč dražší?

Vyvstává otázka, zda v budoucnu stavěné domy budou výrazně dražší. Nejspíše ano. „Očekáváme, že se nám stavba s nástupem nových pravidel prodraží o 200 až 300 000 korun. Mluvíme zde o domech na klíč v ceně do tří milionů korun,“ komentuje Jiří Pohloudek, obchodní ředitel RD Rýmařov. Vyšší pořizovací náklady pasivních domů souvisí s kvalitnějším zateplením budovy, s efektivnějším řešením větrání instalací či se speciálními okny pro pasivní domy s trojskly.

Pozor sleva! Nová okna můžete mít levnější díky Modré pyramidě. Slevu až 5000 korun můžete uplatnit u firmy Svět oken. Napište si o slevové kupony!

Ovšem ne všichni odborníci jsou zajedno. S podražením sice Václav Šváb z portálu Nulovedomy.org souhlasí, namítá však, že i energeticky méně náročné domy je v tuzemsku možné postavit za cenu obdobnou s průměrnou cenou výstavby v ČR.

„Pokud však porovnáváme dva domy – nulový a ‚standardní‘ – shodné velikosti a postavené stejnou firmou za stejných podmínek, bude nulový dům ve většině případů dražší,“ míní Václav Šváb.

Zájemci o takový nízkoenergetický dům na klíč tak nejspíše musejí počítat s tím, že sáhnou ještě hlouběji do kapsy. Pozitivní ale je, že náklady by se vám měly časem vrátit, a to právě díky úspoře energií. Na druhou stranu, co se týká samotného provozu, dražší bude například údržba moderních systémů, které zaručují právě nižší spotřebu energií.

Měrná spotřeba tepla na vytápění

  • Pasivní dům – menší než 15 kWh/m2 za rok
  • Nulový dům – menší než 5 kWh/m2 za rok
  • Aktivní dům – 0 kWh/m2 za rok

„U každé stavby je tak potřeba komplexně zvážit ekonomiku celé výstavby – od nákladů na přípravu a provedení stavy až po následný provoz domu. Ekonomická návratnost investice je tak u každého domu jiná,“ upozorňuje Martina Povalačová, projektantka dřevostaveb firmy PURLIVE.

Výhody moderních domů

Zvlášť pokud smýšlíte ekologicky, benefitem pro vás bude dobrý pocit z hlediska šetrnosti nových budov k přírodě. V neposlední řadě pak odborníci vyzdvihují kvalitnější podmínky uvnitř pasivních a nulových domů. Souvisí to s rovnoměrnou a konstantní teplotou po celý rok.

„Díky výborné tepelné izolaci jsou všechny vnitřní povrchy (stěny, skla oken) teplejší než ve standardním nebo starém domě. Teplejší povrchy na nás vyzařují teplo a my se v takovém domě cítíme výrazně lépe než ve špatně tepelně izolovaném domě. Říkáme, že v takovém domě je větší tzv. tepelná pohoda,“ uvádí Václav Šváb.

Výbornou kvalitu vzduchu pak zajišťují systémy řízeného větrání, které se starají o průběžný přívod čerstvého vzduchu. Díky tomu obyvatelům pasivních či nulových domů nehrozí například bolesti hlavy či nadměrná únava z důvodu zvýšené koncentrace oxidu uhličitého, který vydechujeme.

 

Další články v rubrice

Stavební spoření v Česku je v rámci Evropy třetí největší, smlouvu má třetina populace

Stavební spoření v Česku je v rámci Evropy třetí největší, smlouvu má třetina populace

V rámci Evropy se Česká republika umístila hned za Německem a Rakouskem, co se velikosti trhu stavebního spoření týče. České stavební spořitelny si ukrojily šest procent vkladů i úvěrů z celého evropského stavebního spoření. Němci mají přibližně 80 procent a Rakušané deset. S údaji seznámil veřejnost Jan Jeníček, prezident Evropského sdružení stavebních spořitelen, a to konkrétně na tiskové konferenci v rámci výročního zasedání této organizace. Za Českou republikou skončilo Slovensko, Maďarsko a Rumunsko.

Sezona stavebního spoření je tu!

Sezona stavebního spoření je tu!

Právě podzim by se dal nazvat sezonou stavebního spoření. Pokud ještě nespoříte, nyní je ideální doba začít.

Pronájmy zdražují. Začněte spořit co nejdříve, ať můžete do vlastního

Pronájmy zdražují. Začněte spořit co nejdříve, ať můžete do vlastního

Chcete do vlastního? Začněte raději spořit co nejdříve. Tak by se dalo ve zkratce shrnout doporučení mladým budoucím zájemcům o vlastní bydlení. Současná situace totiž ukazuje, jak je důležité mít plán a finanční polštář. Bez něj je velká pravděpodobnost, že budete nuceni minimálně nějaký čas zakotvit v nájmu – tak jako čím dál větší část Čechů. Ovšem kvůli poptávce zdražují i pronájmy.

Vyrovnávací příspěvek v mateřství a těhotenství: Víte, kdy můžete požádat?

Vyrovnávací příspěvek v mateřství a těhotenství: Víte, kdy můžete požádat?

Pokud jste právě v očekávání a toto období vám komplikuje nelehká pracovní situace, vězte, že můžete požádat stát alespoň o malou útěchu – konkrétně v podobě vyrovnávacího příspěvku v mateřství a těhotenství.

Top