Stavba domu v roce 2020: Čekají nás přísnější pravidla na energetickou náročnost

Stavba domu v roce 2020: Čekají nás přísnější pravidla na energetickou náročnost

Plánujete-li stavbu rodinného domu, měli byste zbystřit. Příští rok má být přelomový. Stavebníci totiž budou muset nově dostát přísnějším podmínkám na energetickou spotřebu domu. Má to své výhody i nevýhody.

4. 4. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Pokud chcete využít ještě současných podmínek, do konce roku byste měli zvládnout kompletní administrativu ohledně stavebního povolení. Ta obvykle trvá dva až čtyři měsíce – pokud jde všechno dobře.

Žádost o stavební povolení byste tedy měli podat co nejdříve, času opravdu mnoho nezbývá. Navíc v případě, že se obrátíte na stavební firmu, která stavební povolení také často vyřizuje, není jisté, že to stihnete. Firmy totiž hlásí opravdu velký zájem.

Nízkoenergetické domy

Přísnější předpisy souvisí s novou směrnicí o energetické náročnosti budov, která požaduje, aby s rokem 2020 byly nové budovy v zemích EU energeticky méně náročné (pro nově postavené velké, například administrativní budovy či školy, toto nařízení již platí.) Spotřebu energií by měly mít přibližně o pětinu nižší než v současnosti stavěné domy.

Na rodinné domy, jejichž stavba bude zahájena do roku 2020, se toto opatření nevztahuje. Pokud však v budoucnu plánujete zásadní přestavbu, nová pravidla se budou týkat i vás.

Podmínkám příštího roku dostojí například tzv. pasivní domy. Ty mají díky tepelnému čerpadlu minimální spotřebu energie na vytápění či ohřev vody. Existují také domy s téměř nulovou spotřebou energie. Nulový dům má roční energetickou bilanci dodané energie rovnou nule. Dalším typem je aktivní, resp. plusový dům, který využívá obnovitelné zdroje energie (solární kolektory, fotovoltaické panely, větrné či vodní elektrárny, …). Je schopen dlouhodobého provozu bez vnějších vstupů energií.

Budou nízkoenergetické domy na klíč dražší?

Vyvstává otázka, zda v budoucnu stavěné domy budou výrazně dražší. Nejspíše ano. „Očekáváme, že se nám stavba s nástupem nových pravidel prodraží o 200 až 300 000 korun. Mluvíme zde o domech na klíč v ceně do tří milionů korun,“ komentuje Jiří Pohloudek, obchodní ředitel RD Rýmařov. Vyšší pořizovací náklady pasivních domů souvisí s kvalitnějším zateplením budovy, s efektivnějším řešením větrání instalací či se speciálními okny pro pasivní domy s trojskly.

Pozor sleva! Nová okna můžete mít levnější díky Modré pyramidě. Slevu až 5000 korun můžete uplatnit u firmy Svět oken. Napište si o slevové kupony!

Ovšem ne všichni odborníci jsou zajedno. S podražením sice Václav Šváb z portálu Nulovedomy.org souhlasí, namítá však, že i energeticky méně náročné domy je v tuzemsku možné postavit za cenu obdobnou s průměrnou cenou výstavby v ČR.

„Pokud však porovnáváme dva domy – nulový a ‚standardní‘ – shodné velikosti a postavené stejnou firmou za stejných podmínek, bude nulový dům ve většině případů dražší,“ míní Václav Šváb.

Zájemci o takový nízkoenergetický dům na klíč tak nejspíše musejí počítat s tím, že sáhnou ještě hlouběji do kapsy. Pozitivní ale je, že náklady by se vám měly časem vrátit, a to právě díky úspoře energií. Na druhou stranu, co se týká samotného provozu, dražší bude například údržba moderních systémů, které zaručují právě nižší spotřebu energií.

Měrná spotřeba tepla na vytápění

  • Pasivní dům – menší než 15 kWh/m2 za rok
  • Nulový dům – menší než 5 kWh/m2 za rok
  • Aktivní dům – 0 kWh/m2 za rok

„U každé stavby je tak potřeba komplexně zvážit ekonomiku celé výstavby – od nákladů na přípravu a provedení stavy až po následný provoz domu. Ekonomická návratnost investice je tak u každého domu jiná,“ upozorňuje Martina Povalačová, projektantka dřevostaveb firmy PURLIVE.

Výhody moderních domů

Zvlášť pokud smýšlíte ekologicky, benefitem pro vás bude dobrý pocit z hlediska šetrnosti nových budov k přírodě. V neposlední řadě pak odborníci vyzdvihují kvalitnější podmínky uvnitř pasivních a nulových domů. Souvisí to s rovnoměrnou a konstantní teplotou po celý rok.

„Díky výborné tepelné izolaci jsou všechny vnitřní povrchy (stěny, skla oken) teplejší než ve standardním nebo starém domě. Teplejší povrchy na nás vyzařují teplo a my se v takovém domě cítíme výrazně lépe než ve špatně tepelně izolovaném domě. Říkáme, že v takovém domě je větší tzv. tepelná pohoda,“ uvádí Václav Šváb.

Výbornou kvalitu vzduchu pak zajišťují systémy řízeného větrání, které se starají o průběžný přívod čerstvého vzduchu. Díky tomu obyvatelům pasivních či nulových domů nehrozí například bolesti hlavy či nadměrná únava z důvodu zvýšené koncentrace oxidu uhličitého, který vydechujeme.

 

Další články v rubrice

Pracujete v důchodu? Každý rok si můžete požádat o jeho navýšení

Pracujete v důchodu? Každý rok si můžete požádat o jeho navýšení

Pokud i v penzi nadále pracujete, pak vězte, že si svůj důchod můžete „vylepšit“ prostřednictvím jeho přepočtu za každých 360 odpracovaných dnů. S automatickým navýšením ale nepočítejte, aby k němu došlo, musíte podat žádost na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Porodné 2019: Dosáhnete na něj?

Porodné 2019: Dosáhnete na něj?

Už dávno neplatí, že by na porodné měla nárok každá matka. Nárok se odvíjí – tak jako u jiných dávek – od výše příjmu. Pokud jste v očekávání, dosáhnete na něj dle letošních podmínek? V našem článku se dozvíte vše podstatné.

Daň z nabytí nemovitosti: Ve hře je její zrušení

Daň z nabytí nemovitosti: Ve hře je její zrušení

Daň z nabytí nemovitosti je do jisté míry kontroverzní. Téma nenechává politiky chladnými, asi málokdo si je s ní stoprocentně jist. Kdo ji má vlastně platit? Do roku 2016 ji platil prodávající, v současnosti kupující. Zarytí odpůrci tvrdí, že je nemorální, přispívá ke zdražování nemovitostí a jedná se o dvojí zdanění. Nyní se diskuze opět otevírá a padají návrhy na její zrušení.

Barometr obliby spoření: Stavební spoření vede již čtvrtým rokem

Barometr obliby spoření: Stavební spoření vede již čtvrtým rokem

Letos první Barometr obliby spoření ukázal, že Češi nadále inklinují k bezpečnějším variantám zhodnocování svých úspor. Na prvním místě žebříčku se tak čtyři roky po sobě drží stavební spoření (54 %). Největší nárůst zaznamenaly drahé kovy.

Top