Rodičovský příspěvek se zvýší o 80 000 korun

Rodičovský příspěvek se zvýší o 80 000 korun

Současná výše rodičovského příspěvku 220 000 korun rozhodně není na žádné vyskakování a dosavadní výší svůj název zcela naplňuje. Rodičům se ale snad konečně blýská na alespoň trochu lepší časy. Na zvýšení dávky se dohodly resorty Ministerstva financí a Ministerstva práce a sociálních věcí.

18. 11. 2018

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

O navýšení rodičovského příspěvku se nějakou dobu diskutovalo. Aby taky ne. Jeho základní výše 220 000 korun se nezvyšovala už šest let. Ekonomika nyní jede, zvedají se platy i mzdy. Od roku 2020 se tak rodiče malých dětí konečně dočkají. Rodičovský příspěvek na jedno dítě vzroste jednorázově o 80 000 korun.

Na této podobě navýšení se přitom dohodly ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Původní návrh přitom počítal se zvýšením dávky ve dvou fázích. Od července příštího roku se měla dávka nejprve zvýšit o 40 000 korun, do konce volebního období pak ještě jednou, také o 40 000 korun.

Kolik to bude stát

Ministryně financí však kvůli rozpočtu na příští rok, schválenému na konci října, trvala na jednorázovém navýšení na 300 000 korun až od roku 2020. Rozpočet na rok 2019 totiž se zvýšením nepočítá. Dle Schillerové je nutné se na vyšší rodičovský příspěvek rozpočtově připravit. Dle propočtů přijde zvýšení státní kasu na více než 7 miliard ročně.

Vláda by měla dát růstu zelenou ještě do konce roku. Co se Poslanecké sněmovny týče, pro jsou všechny politické strany. Novou výši rodičovského příspěvku při narození dvojčat a vícerčat musí Ministerstvo práce a sociálních věcí ještě projednat. S největší pravděpodobností ale opět půjde o jedenapůlnásobek základní výše, jednalo by se tedy 450 000 korun.

Pro zajímavost…

Rodičovský příspěvek dle Ministerstva práce a sociálních věcí pobírá přibližně 285 000 lidí. Více než polovina z nich měsíčně dostává mezi 6000 až 7600 korun měsíčně.

 

Koho se to bude týkat

Na zvýšený rodičovský příspěvek budou mít nárok nejen „čerství“ rodiče, ale dosáhnou na něj i ti, kdo jej v době navýšení už budou pobírat. Předchozí návrh od MPSV přitom zahrnoval i rodiče, kteří dávku již vyčerpali, ale jejich dítěti budou v době navýšení méně než 4 roky. To však zatím padlo.

K navýšení už došlo

Pár změn vstoupilo v platnost už letos. Například začátkem letošního roku se zvýšil strop dávky pro rodiny s vícerčaty na 330 000 korun, zatímco původní výše byla totožná jako pro rodiče jednoho dítěte. Ti mohou tedy zatím vyčerpat příspěvek v celkové výši 220 000 korun. Rychlost čerpání je na rodičích. Od roku 2018 mohou měsíčně pobírat částku až do výše mateřské (70 procent vyměřovacího základu). Čím vyšší dávku si nastaví, tím rychleji ji samozřejmě vyčerpají. 

Rodičovský příspěvek vs. mateřská

Nepleťte si. Na peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou) má nárok matka – nastupuje na ni zpravidla šest až osm týdnů před plánovaným datem porodu.
Na rodičovský příspěvek může dosáhnout kterýkoliv z rodičů. Rodičovský příspěvek vyplácí Úřad práce – možno až do čtyř let věku dítěte, mateřskou zaměstnavatel po dobu 196 dnů u jednoho dítěte, 259 dnů u vícerčat.
Při rodičovské je možné pracovat, při mateřské až po šestinedělí.

Tip Rádce na finance: Spoření Start

Tip Rádce na finance: Nevíte, jak svým dětem výhodně spořit? Založte jim stavební spoření – se státní podporou se vaše úspory budou zhodnocovat o 3,76 procenta ročně. Nyní navíc u Spoření Start ušetříte za poplatek za uzavření až do cílové částky 150 000 korun. Nikdy není příliš brzo začít jim spořit na budoucnost!

Další články v rubrice

Stavební spoření v Česku je v rámci Evropy třetí největší, smlouvu má třetina populace

Stavební spoření v Česku je v rámci Evropy třetí největší, smlouvu má třetina populace

V rámci Evropy se Česká republika umístila hned za Německem a Rakouskem, co se velikosti trhu stavebního spoření týče. České stavební spořitelny si ukrojily šest procent vkladů i úvěrů z celého evropského stavebního spoření. Němci mají přibližně 80 procent a Rakušané deset. S údaji seznámil veřejnost Jan Jeníček, prezident Evropského sdružení stavebních spořitelen, a to konkrétně na tiskové konferenci v rámci výročního zasedání této organizace. Za Českou republikou skončilo Slovensko, Maďarsko a Rumunsko.

Sezona stavebního spoření je tu!

Sezona stavebního spoření je tu!

Právě podzim by se dal nazvat sezonou stavebního spoření. Pokud ještě nespoříte, nyní je ideální doba začít.

Pronájmy zdražují. Začněte spořit co nejdříve, ať můžete do vlastního

Pronájmy zdražují. Začněte spořit co nejdříve, ať můžete do vlastního

Chcete do vlastního? Začněte raději spořit co nejdříve. Tak by se dalo ve zkratce shrnout doporučení mladým budoucím zájemcům o vlastní bydlení. Současná situace totiž ukazuje, jak je důležité mít plán a finanční polštář. Bez něj je velká pravděpodobnost, že budete nuceni minimálně nějaký čas zakotvit v nájmu – tak jako čím dál větší část Čechů. Ovšem kvůli poptávce zdražují i pronájmy.

Vyrovnávací příspěvek v mateřství a těhotenství: Víte, kdy můžete požádat?

Vyrovnávací příspěvek v mateřství a těhotenství: Víte, kdy můžete požádat?

Pokud jste právě v očekávání a toto období vám komplikuje nelehká pracovní situace, vězte, že můžete požádat stát alespoň o malou útěchu – konkrétně v podobě vyrovnávacího příspěvku v mateřství a těhotenství.

Top