Pronájmy zdražují. Začněte spořit co nejdříve, ať můžete do vlastního

Pronájmy zdražují. Začněte spořit co nejdříve, ať můžete do vlastního

Chcete do vlastního? Začněte raději spořit co nejdříve. Tak by se dalo ve zkratce shrnout doporučení mladým budoucím zájemcům o vlastní bydlení. Současná situace totiž ukazuje, jak je důležité mít plán a finanční polštář. Bez něj je velká pravděpodobnost, že budete nuceni minimálně nějaký čas zakotvit v nájmu – tak jako čím dál větší část Čechů. Ovšem kvůli poptávce zdražují i pronájmy.

20. 9. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Nemovitosti zdražují, a tak Češi jeví čím dál větší zájem o nájemní bydlení. Zájem o pronájmy v posledních zhruba třech letech prudce rostl, a to především vlivem stále vyšších cen nemovitostí. Tento trend ještě zesílil po 1. říjnu 2018, kdy začaly na základě doporučení České národní banky (ČNB) platit přísnější podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů.

Přečtěte si také

Zvýšená poptávka po nájemním bydlení od loňského října ještě zhruba o třetinu posílila. Odborníci to přičítají na vrub méně dostupným hypotékám a vysokým cenám bytů, kterých je nedostatek, a to jak těch do vlastnictví, tak k pronájmu. Vyšší ceny nemovitostí s sebou táhnou nahoru i ceny nájemného, a to především v Praze a Brně. Poptávka převyšující nabídku má ale ještě další důsledek – majitelé si mohou o to pečlivěji vybírat mezi nájemníky.

Za nájem až dvojnásobek

Za nájem bytu v tuto chvíli zaplatíte až dvojnásobek toho, kolik to bylo začátkem roku 2015. Nejdražší jsou nájmy bytů v novostavbách ve velkých městech, ale podražilo i nejžádanější „přechodné“ či „startovací“ bydlení.

Podle statistik se například běžné nájemné v pražském panelovém bytě 2 + kk o ploše necelých 50 metrů čtverečních vyhouplo od roku 2015, kdy se pohybovalo okolo 9 500 korun, až k dnešní horní hranici 15 000 korun za měsíc, například v Plzni se jedná o posun z 8 000 korun měsíčně v roce 2015 na dnešních 10 až 12 000 korun.

Nájmy stoupají i kvůli nedostatku bytů k pronájmu. Pro developery navíc nebyla donedávna tato oblast atraktivní. Výhodnější byl model prodat hned po stavbě nemovitost či komplex nemovitostí investorovi, přesunout se k dalšímu projektu a nezabývat se časově náročnou správou objektu.

Toto prostředí nicméně stále nahrává těm, kdo chtějí z dlouhodobého hlediska investovat do nemovitostí. Ceny bytů jsou sice na horní hranici, nicméně nízké úrokové prostředí u hypoték a velmi vysoké nájmy dělají tuto oblast velmi zajímavou pro investory. V některých městech pronájem zcela pokryje splátku úvěru, což je velmi zajímavé. Největší meziroční vzestup v pronájmech, a to v řádech desítek procent, zaznamenala města jako Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Zlín a Jihlava, kde je zřejmě v současné době nejlepší investovat do nemovitostí.

Od začátku roku sice makléři výrazné zdražení pronájmů bytů nepozorují, je to však mimo jiné dáno tím, že ceny nájemného jsou mnohde už na hranici toho, co jsou zájemci o pronájem ochotni a schopni zaplatit. Nikde však není psáno, že se tato hranice nemůže v blízké budoucnosti posunout ještě výš. Do budoucna tak zřejmě ceny nájmů ještě mírně porostou, a to především u menších bytů. Ale růst cen nemovitostí by se mohl zpomalit a mimo velká města i zastavit.

Tip Rádce na finance

Nechcete se tísnit v malém, a navíc pronajatém bytě? Začněte se spořením co nejdříve! Jednou z podmínek, kterou banky a stavební spořitelny musí zohlednit při poskytnutí úvěru na pořízení bydlení, je část vlastních zdrojů. Ideálním produktem, kam si peníze k tomuto účelu ukládat, je právě stavební spoření. Nabízí stabilitu a zároveň zajímavé zhodnocení. To včetně státní podpory dosahuje u ideální úložky 1 700 korun měsíčně až na 3,5 %.

Autor článku
Petr
Bartoň
Zemský ředitel
Modré pyramidy

Další články v rubrice

Stavební spoření v Česku je v rámci Evropy třetí největší, smlouvu má třetina populace

Stavební spoření v Česku je v rámci Evropy třetí největší, smlouvu má třetina populace

V rámci Evropy se Česká republika umístila hned za Německem a Rakouskem, co se velikosti trhu stavebního spoření týče. České stavební spořitelny si ukrojily šest procent vkladů i úvěrů z celého evropského stavebního spoření. Němci mají přibližně 80 procent a Rakušané deset. S údaji seznámil veřejnost Jan Jeníček, prezident Evropského sdružení stavebních spořitelen, a to konkrétně na tiskové konferenci v rámci výročního zasedání této organizace. Za Českou republikou skončilo Slovensko, Maďarsko a Rumunsko.

Sezona stavebního spoření je tu!

Sezona stavebního spoření je tu!

Právě podzim by se dal nazvat sezonou stavebního spoření. Pokud ještě nespoříte, nyní je ideální doba začít.

Vyrovnávací příspěvek v mateřství a těhotenství: Víte, kdy můžete požádat?

Vyrovnávací příspěvek v mateřství a těhotenství: Víte, kdy můžete požádat?

Pokud jste právě v očekávání a toto období vám komplikuje nelehká pracovní situace, vězte, že můžete požádat stát alespoň o malou útěchu – konkrétně v podobě vyrovnávacího příspěvku v mateřství a těhotenství.

Jak budeme stavět od roku 2020

Jak budeme stavět od roku 2020

Současně se začátkem příštího roku vstoupí v platnost nová evropská směrnice o energetické náročnosti, která může výrazně ovlivnit výstavbu nových bytových a rodinných domů. Na co je potřeba se připravit?

Top