Chcete do vlastního? Začněte raději spořit co nejdříve. Tak by se dalo ve zkratce shrnout doporučení mladým budoucím zájemcům o vlastní bydlení. Současná situace totiž ukazuje, jak je důležité mít plán a finanční polštář. Bez něj je velká pravděpodobnost, že budete nuceni minimálně nějaký čas zakotvit v nájmu – tak jako čím dál větší část Čechů. Ovšem kvůli poptávce zdražují i pronájmy.
Nemovitosti zdražují, a tak Češi jeví čím dál větší zájem o nájemní bydlení. Zájem o pronájmy v posledních zhruba třech letech prudce rostl, a to především vlivem stále vyšších cen nemovitostí. Tento trend ještě zesílil po 1. říjnu 2018, kdy začaly na základě doporučení České národní banky (ČNB) platit přísnější podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů.

 

Přečtěte si také

 
Zvýšená poptávka po nájemním bydlení od loňského října ještě zhruba o třetinu posílila. Odborníci to přičítají na vrub méně dostupným hypotékám a vysokým cenám bytů, kterých je nedostatek, a to jak těch do vlastnictví, tak k pronájmu. Vyšší ceny nemovitostí s sebou táhnou nahoru i ceny nájemného, a to především v Praze a Brně. Poptávka převyšující nabídku má ale ještě další důsledek – majitelé si mohou o to pečlivěji vybírat mezi nájemníky.

 

Za nájem až dvojnásobek

Za nájem bytu v tuto chvíli zaplatíte až dvojnásobek toho, kolik to bylo začátkem roku 2015. Nejdražší jsou nájmy bytů v novostavbách ve velkých městech, ale podražilo i nejžádanější „přechodné“ či „startovací“ bydlení.

Podle statistik se například běžné nájemné v pražském panelovém bytě 2 + kk o ploše necelých 50 metrů čtverečních vyhouplo od roku 2015, kdy se pohybovalo okolo 9 500 korun, až k dnešní horní hranici 15 000 korun za měsíc, například v Plzni se jedná o posun z 8 000 korun měsíčně v roce 2015 na dnešních 10 až 12 000 korun.

Nájmy stoupají i kvůli nedostatku bytů k pronájmu. Pro developery navíc nebyla donedávna tato oblast atraktivní. Výhodnější byl model prodat hned po stavbě nemovitost či komplex nemovitostí investorovi, přesunout se k dalšímu projektu a nezabývat se časově náročnou správou objektu.

 

Toto prostředí nicméně stále nahrává těm, kdo chtějí z dlouhodobého hlediska investovat do nemovitostí. Ceny bytů jsou sice na horní hranici, nicméně nízké úrokové prostředí u hypoték a velmi vysoké nájmy dělají tuto oblast velmi zajímavou pro investory. V některých městech pronájem zcela pokryje splátku úvěru, což je velmi zajímavé. Největší meziroční vzestup v pronájmech, a to v řádech desítek procent, zaznamenala města jako Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Zlín a Jihlava, kde je zřejmě v současné době nejlepší investovat do nemovitostí.

Od začátku roku sice makléři výrazné zdražení pronájmů bytů nepozorují, je to však mimo jiné dáno tím, že ceny nájemného jsou mnohde už na hranici toho, co jsou zájemci o pronájem ochotni a schopni zaplatit. Nikde však není psáno, že se tato hranice nemůže v blízké budoucnosti posunout ještě výš. Do budoucna tak zřejmě ceny nájmů ještě mírně porostou, a to především u menších bytů. Ale růst cen nemovitostí by se mohl zpomalit a mimo velká města i zastavit.

Tip Rádce na finance

Nechcete se tísnit v malém, a navíc pronajatém bytě? Začněte se spořením co nejdříve! Jednou z podmínek, kterou banky a stavební spořitelny musí zohlednit při poskytnutí úvěru na pořízení bydlení, je část vlastních zdrojů. Ideálním produktem, kam si peníze k tomuto účelu ukládat, je právě stavební spoření. Nabízí stabilitu a zároveň zajímavé zhodnocení. To včetně státní podpory dosahuje u ideální úložky 1 700 korun měsíčně až na 3,5 %.

 

Přečtěte si také

Sdílet článek