Porodné 2019: Dosáhnete na něj?

Porodné 2019: Dosáhnete na něj?

Už dávno neplatí, že by na porodné měla nárok každá matka. Nárok se odvíjí – tak jako u jiných dávek – od výše příjmu. Pokud jste v očekávání, dosáhnete na něj dle letošních podmínek? V našem článku se dozvíte vše podstatné.

27. 5. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Přečtěte si také

Nárok na porodné

Nárok na porodné nemá každá maminka. Tato dávka v rámci systému státní sociální podpory je určena rodinám, které na tom z hlediska příjmů nejsou nijak růžově. „Porodné je dávkou, kterou se rodině s nízkými příjmy jednorázově přispívá na náklady související s narozením prvního nebo druhého živého dítěte. Nárok na porodné je vázán na stanovenou hranici příjmů v rodině, která v kalendářním čtvrtletí předcházejícím kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, musí být nižší než 2,7násobek životního minima rodiny,“ vysvětluje Kristýna Křupková, tisková mluvčí MPSV.

Žádost o porodné

Po porodu dítěte si o porodné můžete požádat na příslušném pracovišti Úřadu práce ČR. Jak vyplnit žádost o porodné? Na úřadě vyplníte žádost o porodné. K vyplněnému formuláři následně předložíte také doklad totožnosti a rodný list dítěte. Dále budete potřebovat také doklad o výši čtvrtletního příjmu, který vám potvrdí zaměstnavatel.

Rozhodující je kalendářní čtvrtletí, které předchází čtvrtletí, ve kterém se vaše dítě narodilo. Jestliže se tedy vaše dítko narodilo v dubnu, váš příjem bude posuzován od ledna do března. Započítány budou veškeré čisté příjmy. Týká se to tedy i podpory v nezaměstnanosti, nemocenské, ošetřovného, mateřské, důchodů a sociálních dávek. Naopak přídavky na dítě a rodičovský příspěvek se nepočítají.

Kolik je porodné?

Výše porodného dosahuje při narození prvního potomka 13 000 Kč, při narození druhého pak 10 000 Kč. Částka se navíc odvíjí od skutečného pořadí narození dítěte. Pokud byste tedy u prvního na porodné nárok neměli, ale u druhého dítěte ano, bude vám vyplaceno pouze 10 000 Kč.

Na porodné mají dokonce nárok i „náhradní rodiče“. Tedy ti, kdo převzali nahrazující péči rodičů dítěte mladšího jednoho roku. Podmínky jsou stejné, dávku můžete získat taktéž maximálně dvakrát.

Také OSVČ mohou podat žádost o porodné. V jejich případě se pro schválení dávky budou posuzovat příjmy z posledního podaného daňového přiznání. Pokud tedy porodíte do 30. června 2019, nárok na porodné se bude odvíjet od roku 2017. V případě porodu po 1. červenci přijde „na přetřes“ již daňové přiznání za rok 2018.

O dávku se můžete ucházet až do jednoho roku dítěte. K posouzení žádosti budou ale stále rozhodující příjmy před dnem narození dítěte, ne před datem podání žádosti. Po schválení je dávka vyplacena do 30 dnů.

Další články v rubrice

Pracujete v důchodu? Každý rok si můžete požádat o jeho navýšení

Pracujete v důchodu? Každý rok si můžete požádat o jeho navýšení

Pokud i v penzi nadále pracujete, pak vězte, že si svůj důchod můžete „vylepšit“ prostřednictvím jeho přepočtu za každých 360 odpracovaných dnů. S automatickým navýšením ale nepočítejte, aby k němu došlo, musíte podat žádost na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

Daň z nabytí nemovitosti: Ve hře je její zrušení

Daň z nabytí nemovitosti: Ve hře je její zrušení

Daň z nabytí nemovitosti je do jisté míry kontroverzní. Téma nenechává politiky chladnými, asi málokdo si je s ní stoprocentně jist. Kdo ji má vlastně platit? Do roku 2016 ji platil prodávající, v současnosti kupující. Zarytí odpůrci tvrdí, že je nemorální, přispívá ke zdražování nemovitostí a jedná se o dvojí zdanění. Nyní se diskuze opět otevírá a padají návrhy na její zrušení.

Stavba domu v roce 2020: Čekají nás přísnější pravidla na energetickou náročnost

Stavba domu v roce 2020: Čekají nás přísnější pravidla na energetickou náročnost

Plánujete-li stavbu rodinného domu, měli byste zbystřit. Příští rok má být přelomový. Stavebníci totiž budou muset nově dostát přísnějším podmínkám na energetickou spotřebu domu. Má to své výhody i nevýhody.

Barometr obliby spoření: Stavební spoření vede již čtvrtým rokem

Barometr obliby spoření: Stavební spoření vede již čtvrtým rokem

Letos první Barometr obliby spoření ukázal, že Češi nadále inklinují k bezpečnějším variantám zhodnocování svých úspor. Na prvním místě žebříčku se tak čtyři roky po sobě drží stavební spoření (54 %). Největší nárůst zaznamenaly drahé kovy.

Top