Porodné 2019: Dosáhnete na něj?

Porodné 2019: Dosáhnete na něj?

Už dávno neplatí, že by na porodné měla nárok každá matka. Nárok se odvíjí – tak jako u jiných dávek – od výše příjmu. Pokud jste v očekávání, dosáhnete na něj dle letošních podmínek? V našem článku se dozvíte vše podstatné.

27. 5. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Přečtěte si také

Nárok na porodné

Nárok na porodné nemá každá maminka. Tato dávka v rámci systému státní sociální podpory je určena rodinám, které na tom z hlediska příjmů nejsou nijak růžově. „Porodné je dávkou, kterou se rodině s nízkými příjmy jednorázově přispívá na náklady související s narozením prvního nebo druhého živého dítěte. Nárok na porodné je vázán na stanovenou hranici příjmů v rodině, která v kalendářním čtvrtletí předcházejícím kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, musí být nižší než 2,7násobek životního minima rodiny,“ vysvětluje Kristýna Křupková, tisková mluvčí MPSV.

Žádost o porodné

Po porodu dítěte si o porodné můžete požádat na příslušném pracovišti Úřadu práce ČR. Jak vyplnit žádost o porodné? Na úřadě vyplníte žádost o porodné. K vyplněnému formuláři následně předložíte také doklad totožnosti a rodný list dítěte. Dále budete potřebovat také doklad o výši čtvrtletního příjmu, který vám potvrdí zaměstnavatel.

Rozhodující je kalendářní čtvrtletí, které předchází čtvrtletí, ve kterém se vaše dítě narodilo. Jestliže se tedy vaše dítko narodilo v dubnu, váš příjem bude posuzován od ledna do března. Započítány budou veškeré čisté příjmy. Týká se to tedy i podpory v nezaměstnanosti, nemocenské, ošetřovného, mateřské, důchodů a sociálních dávek. Naopak přídavky na dítě a rodičovský příspěvek se nepočítají.

Kolik je porodné?

Výše porodného dosahuje při narození prvního potomka 13 000 Kč, při narození druhého pak 10 000 Kč. Částka se navíc odvíjí od skutečného pořadí narození dítěte. Pokud byste tedy u prvního na porodné nárok neměli, ale u druhého dítěte ano, bude vám vyplaceno pouze 10 000 Kč.

Na porodné mají dokonce nárok i „náhradní rodiče“. Tedy ti, kdo převzali nahrazující péči rodičů dítěte mladšího jednoho roku. Podmínky jsou stejné, dávku můžete získat taktéž maximálně dvakrát.

Také OSVČ mohou podat žádost o porodné. V jejich případě se pro schválení dávky budou posuzovat příjmy z posledního podaného daňového přiznání. Pokud tedy porodíte do 30. června 2019, nárok na porodné se bude odvíjet od roku 2017. V případě porodu po 1. červenci přijde „na přetřes“ již daňové přiznání za rok 2018.

O dávku se můžete ucházet až do jednoho roku dítěte. K posouzení žádosti budou ale stále rozhodující příjmy před dnem narození dítěte, ne před datem podání žádosti. Po schválení je dávka vyplacena do 30 dnů.

Další články v rubrice

Stavební spoření v Česku je v rámci Evropy třetí největší, smlouvu má třetina populace

Stavební spoření v Česku je v rámci Evropy třetí největší, smlouvu má třetina populace

V rámci Evropy se Česká republika umístila hned za Německem a Rakouskem, co se velikosti trhu stavebního spoření týče. České stavební spořitelny si ukrojily šest procent vkladů i úvěrů z celého evropského stavebního spoření. Němci mají přibližně 80 procent a Rakušané deset. S údaji seznámil veřejnost Jan Jeníček, prezident Evropského sdružení stavebních spořitelen, a to konkrétně na tiskové konferenci v rámci výročního zasedání této organizace. Za Českou republikou skončilo Slovensko, Maďarsko a Rumunsko.

Sezona stavebního spoření je tu!

Sezona stavebního spoření je tu!

Právě podzim by se dal nazvat sezonou stavebního spoření. Pokud ještě nespoříte, nyní je ideální doba začít.

Pronájmy zdražují. Začněte spořit co nejdříve, ať můžete do vlastního

Pronájmy zdražují. Začněte spořit co nejdříve, ať můžete do vlastního

Chcete do vlastního? Začněte raději spořit co nejdříve. Tak by se dalo ve zkratce shrnout doporučení mladým budoucím zájemcům o vlastní bydlení. Současná situace totiž ukazuje, jak je důležité mít plán a finanční polštář. Bez něj je velká pravděpodobnost, že budete nuceni minimálně nějaký čas zakotvit v nájmu – tak jako čím dál větší část Čechů. Ovšem kvůli poptávce zdražují i pronájmy.

Vyrovnávací příspěvek v mateřství a těhotenství: Víte, kdy můžete požádat?

Vyrovnávací příspěvek v mateřství a těhotenství: Víte, kdy můžete požádat?

Pokud jste právě v očekávání a toto období vám komplikuje nelehká pracovní situace, vězte, že můžete požádat stát alespoň o malou útěchu – konkrétně v podobě vyrovnávacího příspěvku v mateřství a těhotenství.

Top