Odborníci očekávají pokles cen nemovitostí

Odborníci očekávají pokles cen nemovitostí

Po zhruba čtyřletém období růstu je pravděpodobné, že přijde mírný pokles cen nemovitostí. Vyplývá to ze studie Analýza cen nemovitostí v ČR, kterou zveřejnila Česká bankovní asociace.

3. 9. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Důvodů, proč by se mohl odehrát tento scénář, je několik. Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace (ČBA), uvedl, že v Česku roste počet dokončených bytů. A pokud bude výstavba domů a bytů až do závěrečné fáze pokračovat, stoupne jejich nabídka, takže by ceny nemovitostí měly klesnout. Navíc se pravděpodobně bude snižovat i poptávka, protože Česká národní banka zpřísnila podmínky pro poskytování hypoték, a tak na tento úvěr už ne každý dosáhne. K tomu ekonomové na základě vývoje ve světě rovněž očekávají určité zpomalení hospodářského růstu. Lidé tím pádem budou z obavy o budoucnost zřejmě byty nakupovat méně.

Přichází čas korekce

Analytik Tomáš Somogyi pak ve studii Analýza cen nemovitostí v ČR mimo jiné upozornil na to, že pro stanovení cen bytů a domů je důležitá i historická analýza. Od roku 2000 podle něj došlo v České republice už ke třem vlnám intenzivního růstu cen bydlení. Přičemž, jak upozornil Vladimír Staňura, rok po dosažení pomyslného cenového vrcholu pokaždé následoval mírný pokles. Po první vlně, která proběhla mezi roky 2000 až 2004, to bylo mimo Prahu o 14 procent a ceny bytů v Praze šly dolů o sedm procent. Po druhé vlně, tedy v období ekonomické krize, se mimo Prahu ceny snížily o 17 procent, v hlavním městě pak o 13 procent.

Třetí vlna probíhala od roku 2014 doteď. Růst cen nemovitostí v Praze v tomto období dosáhl až 55 procent, mimo hlavní město to bylo 43 procent. A jak odhaduje Tomáš Somogyi, pravděpodobně přichází čas „mírné korekce cen“, který by ovšem neměl být nijak dramatický.

Dlouhodobé problémy

Česká republika se v oblasti bydlení potýká s dlouhodobými problémy. Jednou z nich je neuspokojená poptávka kvůli nízkému počtu volných a cenově dostupných bytů. Dále, jak například vysvětluje ve zmíněné studii analytik Tomáš Somogyi, i přes rostoucí průměrnou hrubou měsíční mzdu se od roku 2015 zvyšuje poměr průměrné ceny bytu vůči průměrnému příjmu českého spotřebitele. Od roku 2013 se rovněž zvyšuje poměr průměrné ceny bytu vůči průměrnému ročnímu nájemnému za byt o stejné dispozici. Vlastní bydlení se tak stává méně dostupným.

Tip Rádce na finance

Financování vlastního bydlení vám usnadní Hypoúvěr od Modré pyramidy. Díky jeho pohotovostní formě navíc máte odsouhlasenou částku úvěru a rok na to, abyste si vybrali tu pravou nemovitost.

Další články v rubrice

Vyrovnávací příspěvek v mateřství a těhotenství: Víte, kdy můžete požádat?

Vyrovnávací příspěvek v mateřství a těhotenství: Víte, kdy můžete požádat?

Pokud jste právě v očekávání a toto období vám komplikuje nelehká pracovní situace, vězte, že můžete požádat stát alespoň o malou útěchu – konkrétně v podobě vyrovnávacího příspěvku v mateřství a těhotenství.

Jak budeme stavět od roku 2020

Jak budeme stavět od roku 2020

Současně se začátkem příštího roku vstoupí v platnost nová evropská směrnice o energetické náročnosti, která může výrazně ovlivnit výstavbu nových bytových a rodinných domů. Na co je potřeba se připravit?

Stavebko je podle barometru stále nejoblíbenější

Stavebko je podle barometru stále nejoblíbenější

Z hlediska oblíbenosti finančních produktů, jejichž prostřednictvím lidé v České republice zhodnocují své úspory, nemá stavební spoření konkurenci. Prokázal to další, nedávno vydaný Barometr obliby spořicích produktů.

Stavební spoření pomůže zvládnout i nečekané výdaje s bydlením

Stavební spoření pomůže zvládnout i nečekané výdaje s bydlením

Tři čtvrtiny Čechů si podle indexu finanční gramotnosti tvoří rezervu, ovšem 33 % lidí netuší, jak dlouhou dobu by jim uspořené prostředky vydržely. Ve spojení s neočekávanými výdaji – mnohdy souvisejícími i s bydlením – může být problém na světě raz dva. Jak se s tím vypořádat?

Top