Stavební spoření je jedničkou mezi spořicími produkty. Potvrdil to první letošní průzkum veřejného mínění, který pro Asociaci českých stavebních spořitelen provedla agentura IBRS. Stavební spoření jako výhodnou formu ukládání peněz preferuje 59 % dotázaných.
Barometr obliby spořicích produktů ukázal zajímavé trendy. Porovnáme-li názory na různé druhy spoření na začátku minulého roku a nyní, vidíme, že z finančních produktů si u reprezentativního vzorku dotázaných nejvíce polepšilo stavební spoření, jehož obliba vzrostla z 52 na 59 %. Největšími skokany se staly investice do starožitností a drahých kovů.

barometr obliby spořících prouktů

„Průzkum naznačuje, že stavební spoření, na rozdíl od spořicích účtů, překonalo dopad extrémně nízkých sazeb na trh vkladových produktů. Samozřejmě u něj hraje roli i možnost státní podpory, která zvyšuje zhodnocení úspor více než na 3,5 % ročně. Konzervativní lidé tak prakticky nemají lepší možnost, jak uložit své peníze, a postupně toho využívají,“ vysvětluje tajemník AČSS Jiří Šedivý.

Nejhůře dopadly v porovnání spořicí účty. Zatímco v roce 2016 měly oblibu u 49 % respondentů, nyní je to o pět procentních bodů méně. Podobně klesá zájem o životní pojištění jako formu spoření. Nejméně atraktivní je pro spořitele termínovaný vklad. Za zajímavou formu ukládání peněz ho považuje jen 23 % respondentů.

Nízké úrokové sazby nahrávají i spoření doma – „do slamníku“. Lehce roste také zájem o investice do cenných papírů, a to ať již přímo, nebo prostřednictvím podílových fondů.

Tisícovka respondentů odpovídala na otázku, kterou z možností ukládání nebo spoření peněz považují nyní za obzvláště zajímavou bez ohledu na to, jak v současnosti sami spoří.

Porovnání obliby jednotlivých produktů ukazuje následující tabulka: 

Produkt

1. čtvrtletí 2016

1. čtvrtletí 2017

stavební spoření

52 %

59 %

spořicí konto

49 %

44 %

doplňkové penzijní spoření

46 %

49 %

životní pojištění

41 %

37 %

drahé kovy

38 %

46 %

starožitnosti

28 %

37 %

podílové fondy

27 %

29 %

akcie, obligace

25 %

28 %

termínovaný vklad

23 %

23 %

spoření doma

21 %

25 %

Zdroj: IBRS, březen 2017

Sdílet článek