Češi přišli na chuť penzijnímu spoření. Počet účastníků vzrostl, fondy byly ziskové

Češi přišli na chuť penzijnímu spoření. Počet účastníků vzrostl, fondy byly ziskové

Stejně jako ve druhém čtvrtletí i od července do září stoupal počet lidí, kteří si spoří na doplňkovém penzijním spoření. V průměru si lidé odkládají měsíčně přes 700 korun.

24. 10. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Podle Asociace penzijních společností ČR (APS ČR) roste „penzijko“ snad ve všech ohledech. Od začátku roku stoupl počet střadatelů o 132 485 a dosáhl celkem na 1 099 467 účastníků. V letošním roce bylo také uzavřeno již 12 622 nových smluv pro účastníky mladší 18 let, to znamená, že celkový počet těchto smluv dosáhl 55 815, s průměrným měsíčním příspěvkem 474 Kč.

Navýšil se i objem spravovaných příspěvků účastníků. V účastnických fondech dosáhl ke konci třetího čtvrtletí výše 54,842 mld. Kč a v transformovaných fondech 420,958 mld. Kč, tj. celkem ve III. pilíři 475,8 mld. Kč.

Přibývá i účastníků s příspěvkem zaměstnavatele. U doplňkového penzijního spoření se z tohoto benefitu může těšit 22 procent střadatelů. V průměru přispívají zaměstnavatelé částkou 887 Kč. Hodnota průměrného příspěvku zaměstnavatele u transformovaných fondů dosáhla 824 Kč.

Fondy penzijních společností byly bez výjimky za prvních devět měsíců roku 2019 ziskové.

Nenechte si ujít státní příspěvek

Čím větší úložka, tím větší „odměna“ od státu střadatele čeká. Příspěvky stát posílá od ukládaných 300 korun měsíčně. Náležet vám pak bude příspěvek 90 korun. S každou další vloženou stokorunou získáváte na příspěvku o 20 korun více. Maximální státní podpora na penzijním spoření dosahuje 230 korun oproti vámi vložené tisícikoruně. A tím zvýhodnění ze strany státu nekončí. Penzijní spoření si také můžete odečíst z daní. Pro účely odpočtu se počítají částky nad 1 000 korun, maximálně 2 000 korun. Pro maximální odpočet tedy musíte spořit celkem 3 000 korun měsíčně.

Ministryně navrhuje „nultý“ pilíř

Důchody jsou nyní velmi aktuálním tématem. Penzijní systém by podle ministryně Jany Maláčové z ČSSD měl mít opět tři pilíře. Návrat druhého se ale nechystá, nový pilíř by měl označení „nultý“. Z něho by měl být vyplácen státem garantovaný minimální důchod, jehož výše je zatím nejasná. K němu by se dopočítávala druhá složka, která by měla reflektovat zásluhovosti.

Ministryně ve své reformě počítá s devíti změnami, které chce ještě před Vánoci předložit vládě. Každopádně vlastní příprava, resp. spoření na období starobního důchodu samozřejmě zůstává zcela klíčové.

Tip Rádce na finance

Jak se nelépe zabezpečit na penzi? Obraťte se na finanční poradce Modré pyramidy, rádi vám poradí!

Další články v rubrice

Sezona stavebního spoření je tu!

Sezona stavebního spoření je tu!

Právě podzim by se dal nazvat sezonou stavebního spoření. Pokud ještě nespoříte, nyní je ideální doba začít.

Pronájmy zdražují. Začněte spořit co nejdříve, ať můžete do vlastního

Pronájmy zdražují. Začněte spořit co nejdříve, ať můžete do vlastního

Chcete do vlastního? Začněte raději spořit co nejdříve. Tak by se dalo ve zkratce shrnout doporučení mladým budoucím zájemcům o vlastní bydlení. Současná situace totiž ukazuje, jak je důležité mít plán a finanční polštář. Bez něj je velká pravděpodobnost, že budete nuceni minimálně nějaký čas zakotvit v nájmu – tak jako čím dál větší část Čechů. Ovšem kvůli poptávce zdražují i pronájmy.

Vyrovnávací příspěvek v mateřství a těhotenství: Víte, kdy můžete požádat?

Vyrovnávací příspěvek v mateřství a těhotenství: Víte, kdy můžete požádat?

Pokud jste právě v očekávání a toto období vám komplikuje nelehká pracovní situace, vězte, že můžete požádat stát alespoň o malou útěchu – konkrétně v podobě vyrovnávacího příspěvku v mateřství a těhotenství.

Jak budeme stavět od roku 2020

Jak budeme stavět od roku 2020

Současně se začátkem příštího roku vstoupí v platnost nová evropská směrnice o energetické náročnosti, která může výrazně ovlivnit výstavbu nových bytových a rodinných domů. Na co je potřeba se připravit?

Top