Barometr obliby spoření: Stavebko si připsalo nový rekord

Barometr obliby spoření: Stavebko si připsalo nový rekord

Stavebnímu spoření důvěřuje čím dál více lidí. Potvrzují to výsledky nového Barometru obliby spoření. Podle tohoto pravidelného průzkumu výzkumné agentury IBRS považuje stavební spoření aktuálně za nejzajímavější možnost ukládání peněz 60 % dotázaných. Je to dokonce nejvíce v historii měření tohoto ukazatele. Na druhou příčku vyšplhaly ve druhém čtvrtletí drahé kovy (49 %), které s jednoprocentním odstupem následuje penzijní spoření.

13. 6. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

S růstem úrokových sazeb a inflace Češi intenzivněji hledají, kam by uložili svoje úspory. Atraktivita spořicích produktů stoupla ve druhém čtvrtletí letošního roku v průměru z 36,5 % na 39,1 %, což je nejvyšší růst atraktivity v historii Barometru.

Přečtěte si také

Žádný ze sledovaných produktů nezaznamenal pokles, naopak, většina se dočkala růstu přízně – mimo drahé kovy a termínované vklady. Skokanem druhého čtvrtletí je pak stavební spoření. Z hlediska růstu obliby si polepšilo o 6 procentních bodů. „Nejlepší kombinace jistoty a výnosu na trhu předurčuje stavebko k roli základního spořicího instrumentu pro většinu rodin, takže aktuální rekord není překvapením,“ komentuje výsledky tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý. „Za důležitější než překonání 60% hranice považuji to, že se stavebko jako jediné stabilně drží nad 50 %, z čehož lze již dovozovat dlouhodobou oblibu mezi obyvatelstvem,“ doplňuje Jiří Šedivý.

Není se co divit. Vždyť stavební spoření je nejen cestou ke koupi nemovitosti, ale také spořicím produktem nabízejícím stabilitu a zároveň zajímavé zhodnocení. To včetně státní podpory dosahuje u ideální úložky 1 700 korun měsíčně až na 3,5 % ročně.

 

Druhou příčku pak z hlediska růstu obliby ukořistily akcie a obligace. Ve srovnání s minulým obdobím vzrostla jejich popularita o 5 procentních bodů. Naopak nejméně lidí (23 %) dle barometru vyznává spoření „do matrace“. Reálná ztráta, pokud necháte úspory ladem, dosahuje výše inflace – aktuálně zhruba 2,8 % ročně.

Další články v rubrice

Stavební spoření v Česku je v rámci Evropy třetí největší, smlouvu má třetina populace

Stavební spoření v Česku je v rámci Evropy třetí největší, smlouvu má třetina populace

V rámci Evropy se Česká republika umístila hned za Německem a Rakouskem, co se velikosti trhu stavebního spoření týče. České stavební spořitelny si ukrojily šest procent vkladů i úvěrů z celého evropského stavebního spoření. Němci mají přibližně 80 procent a Rakušané deset. S údaji seznámil veřejnost Jan Jeníček, prezident Evropského sdružení stavebních spořitelen, a to konkrétně na tiskové konferenci v rámci výročního zasedání této organizace. Za Českou republikou skončilo Slovensko, Maďarsko a Rumunsko.

Sezona stavebního spoření je tu!

Sezona stavebního spoření je tu!

Právě podzim by se dal nazvat sezonou stavebního spoření. Pokud ještě nespoříte, nyní je ideální doba začít.

Pronájmy zdražují. Začněte spořit co nejdříve, ať můžete do vlastního

Pronájmy zdražují. Začněte spořit co nejdříve, ať můžete do vlastního

Chcete do vlastního? Začněte raději spořit co nejdříve. Tak by se dalo ve zkratce shrnout doporučení mladým budoucím zájemcům o vlastní bydlení. Současná situace totiž ukazuje, jak je důležité mít plán a finanční polštář. Bez něj je velká pravděpodobnost, že budete nuceni minimálně nějaký čas zakotvit v nájmu – tak jako čím dál větší část Čechů. Ovšem kvůli poptávce zdražují i pronájmy.

Vyrovnávací příspěvek v mateřství a těhotenství: Víte, kdy můžete požádat?

Vyrovnávací příspěvek v mateřství a těhotenství: Víte, kdy můžete požádat?

Pokud jste právě v očekávání a toto období vám komplikuje nelehká pracovní situace, vězte, že můžete požádat stát alespoň o malou útěchu – konkrétně v podobě vyrovnávacího příspěvku v mateřství a těhotenství.

Top