Nenašli jste odpověď na svou otázku? Zeptejte se našich finančních poradců.
Významné změny především u hypoték přináší nový zákon o spotřebitelském úvěru. Spotřebitele sice více chrání, ale klienti zároveň musejí počítat s tím, že vyřízení úvěru bude spojeno s vyšší administrativou. Zákon nabývá účinnosti
1. prosince 2016.
Je velká šance, že se dočkáme změny stavebního zákona. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo novelu, která slibuje odlehčit přebytečnou byrokracii úřadu i drobným stavebníkům.
Od podzimu bude platit daň z nabytí nemovitosti výhradně kupující. Zákon dosud umožňoval oběma stranám transakce, aby se vzájemně dohodly, která z nich daň zaplatí. V praxi ji většinou platil prodávající a kupující byl v roli ručitele. Změnu zákona navrhla vláda, která věří v lepší výběr daní, a ve středu 27. července ji stvrdil také prezident Miloš Zeman. V rámci novely se zároveň ruší zmíněný institut ručení.
Nákup nemovitosti nebo pozemku můžete financovat stavebním spořením. Právě tento produkt opět zvítězil v pravidelném průzkumu obliby spořicích produktů, které zveřejnila agentura IBRS.
Češi se i po čtvrtstoletí v tržní ekonomice pořád perou s čísly. A to se jim může dříve nebo později vymstít – zvlášť pokud se v oblasti financí spoléhají sami na sebe. Možná vás zaskočí, že podle nového zjištění téměř polovina Čechů nedokáže správně vypočítat dvouprocentní úrok ze sta korun.
Vývoj na realitním i finančním trhu je v poslední době mimořádně příznivý pro všechny, kdo si chtějí pořídit vlastní nemovitost. Ceny domů a bytů se sice zvedají, ale stále se ještě pohybují ve velmi dostupných relacích. Opačným směrem však míří úrokové sazby, jež v současnosti atakují rekordní minima. Například Hypoúvěr Modré pyramidy můžete nyní získat již se sazbou 1,79 procenta ročně.
Od 6. dubna 2016 začala platit novela zákona o stavebním spoření, která změnila dosavadní praxi, podle níž museli rodiče žádat souhlas opatrovnického soudu, když chtěli ukončit smlouvu svého nezletilého potomka a žádat o vyplacení prostředků. Nově je takový krok považován za běžnou záležitost při správě jmění dítěte, musí však k němu dojít po uplynutí vázací doby smlouvy o stavebním spoření a zároveň s tímto úkonem vyjádří souhlas oba zákonní zástupci. Ve většině případů tak nyní k ukončení smlouvy nezletilého účastníka postačí souhlas a ověřené podpisy obou zákonných zástupců.
Už bezmála rok mohou majitelé rodinných domů, kteří vytápějí starými kotly na tuhá paliva, zažádat o tzv. kotlíkovou dotaci. Dosáhnou na ni všichni, kdo se již pustili do rekonstrukce domu nebo chtějí jen ušetřit peníze na bydlení.
Češi stále nedají dopustit na stavební spoření. Podle průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) ho v prvním čtvrtletí letošního roku preferovalo 52 procent lidí. Další spořicí produkty se už přes padesátiprocentní hranici nepřehouply – druhý skončil spořicí účet se 49 procenty, třetí bylo doplňkové penzijní spoření se 46 procenty.
Vláda přichystala půjčku na bydlení pro mladé rodiny. Dosáhnou na ni rodiče do 36 let, kteří pečují o dítě či děti do šesti let. Na stavbu či koupi bytu nebo domu si mohou půjčit od 50 000 do 600 000 korun. Peníze zajišťuje Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) a maximální doba splácení je patnáct let, přičemž v nevyhnutelných případech je možné ji prodloužit ještě o dalších šest let.
Zatímco ceny nemovitostí se odrážejí ode dna a šplhají vzhůru, úrokové sazby úvěrů se naopak stále drží rekordně nízko. Platí to i o Hypoúvěru, který mohou klienti Modré pyramidy nově získat s historicky nejnižší sazbou 1,89 procenta ročně. Pokud si zamýšlejí půjčit na nové bydlení například 1,5 milionu korun, může díky tomu měsíční splátka činit jen necelých 5 000 korun.
Novela zákona změnila od začátku letošního roku systém soukromého spoření na penzi a přinesla nové výhody, například možnost čerpání peněz ještě před nástupem do důchodu nebo spoření dětem. Od příštího roku navíc také více ušetříte na daních.
Nenašli jste odpověď na svou otázku? Zeptejte se našich finančních poradců.
V rámci Evropy se Česká republika umístila hned za Německem a Rakouskem, co se velikosti trhu stavebního spoření týče. České stavební spořitelny si ukrojily šest procent vkladů i úvěrů z celého evropského stavebního spoření. Němci mají přibližně 80 procent a Rakušané deset. S údaji seznámil veřejnost Jan Jeníček, prezident Evropského sdružení stavebních spořitelen, a to konkrétně na tiskové konferenci v rámci výročního zasedání této organizace. Za Českou republikou skončilo Slovensko, Maďarsko a Rumunsko.
Právě podzim by se dal nazvat sezonou stavebního spoření. Pokud ještě nespoříte, nyní je ideální doba začít.
Chcete do vlastního? Začněte raději spořit co nejdříve. Tak by se dalo ve zkratce shrnout doporučení mladým budoucím zájemcům o vlastní bydlení. Současná situace totiž ukazuje, jak je důležité mít plán a finanční polštář. Bez něj je velká pravděpodobnost, že budete nuceni minimálně nějaký čas zakotvit v nájmu – tak jako čím dál větší část Čechů. Ovšem kvůli poptávce zdražují i pronájmy.