Pět mýtů o finančních poradcích

Pět mýtů o finančních poradcích

Když je máme, řešíme, kam je uložit a co s nimi dál. A když nám chybějí, přemýšlíme, kde je vzít. Peníze. Jak s nimi správně nakládat a proč se nevydávat po zajetých kolejích, které položili už naši rodiče či lidé z blízkého okolí? Ukážeme vám, jak s vlastními penězi nevjet do slepé uličky a proč je dobré nedat na mýty o finančních poradcích.

20. 1. 2016

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Nemám žádné peníze, takže nepotřebuji finančního poradce

Častá námitka, ale zároveň asi ten největší mýtus. Dobrý finanční poradce se vyplatí právě v této situaci. Dokáže totiž na základě informací o vašich plánech, snech a představách postavit kvalitní finanční plán, který vás dovede k jejich naplnění. A využívá přitom vaše reálné příjmy a výdaje. Služby poradce nepotřebuje jen někdo, kdo žádné plány nemá.

Peníze se nedají uspořit, jen vydělat

Zkuste si několik týdnů počítat útraty třeba za kávu cestou do práce, za časopis do vlaku nebo drobnosti, které jste si koupili pro radost. Zahrňte útraty v restauracích a hospodách. A uvidíte, že suma za jediný měsíc bude docela vysoká. Pak si to přepočítejte na celý rok… Nejzákeřnější jsou právě drobné a nenápadné výdaje, které v součtu vydají třeba na víkendový pobyt na horách. Koneckonců i velmi bohatí lidé bývají zároveň velmi spořiví.

Nevěřím nikomu, kdo se ptá na moje peníze

Finanční poradce musí vědět co nejvíce o tom, kolik peněz vyděláváte či dostanete, kolik a za co utratíte i jaké máte představy o budoucnosti, musí znát vaši pracovní perspektivu… Jistě, jsou to velmi osobní dotazy, ale poradcům se vyplatí říkat pravdu. Jinak nemůžete očekávat radu, kterou vám poradce ušije přímo na míru.

Poradce stejně nikdy neprozradí tip na „velkou ránu“

Rozhodněte se, co od svých peněz očekáváte – jestliže chcete výnosně investovat, vždy počítejte s rizikem, bez kterého to nejde. Rady na zaručené „velké rány“ s vysokým výnosem a nízkým rizikem jsou podezřelé a nereálné. Je to stejné jako s elixírem mládí – můžete na něj věřit, ale to neznamená, že existuje. Vyhýbejte se takovým těm „jedinečným, bezrizikovým, neuvěřitelně výhodným investicím“.

Nevím, kde dobrého poradce hledat

Ideálně dejte na doporučení někoho, komu věříte a kdo vám zároveň vysvětlí, proč a na základě jakých zkušeností daného člověka doporučuje. Zbystřete, pokud znáte někoho, kdo si nemusí hlídat obnovu pojistek, protože to řeší jeho poradce. Nebo kdo mluví o zařizování hypotéky jako o snadné věci. Pokud doporučení není k mání, volte někoho, kdo má svou kancelář, pracuje u zavedené instituce nebo alespoň jejich služby nabízí.

Další články v rubrice

Nezávislost finančních poradců je mýtus

Nezávislost finančních poradců je mýtus

V Modré pyramidě pracuje finanční poradce Jaroslav Kothánek již osmnáctým rokem. Za tu dobu se jeho práce hodně proměnila. „Když jsem nastupoval, měli jsme jen stavební spoření. Nic víc,“ usmívá se. Nyní může klientům předkládat komplexní nabídku finančních produktů. „Baví mě, že je Modrá pyramida velmi dynamická a v podstatě každé tři roky úplně jiná. Není to žádná rutina,“ libuje si.

Nejlepší odměnou je osobní doporučení

Nejlepší odměnou je osobní doporučení

Cesta finančního poradce Tomáše Kmínka k Modré pyramidě byla klikatá. Po střední škole v ní pracoval dva měsíce, pak strávil několik let v počítačových firmách, aby se obloukem zase do Modré pyramidy vrátil. Znovu do ní nastoupil na jaře 2004, prý v nejhorší možné době. „Státní podpora na stavební spoření se tehdy snižovala a všichni okolo tvrdili, že už to nepůjde jako dřív,“ vzpomíná. On se ovšem hned během prvního roku dostal do VIP klubu pro nejlepší finanční poradce a manažery.

Jak Češi přicházejí o peníze? Nenechávají je vydělávat

Jak Češi přicházejí o peníze? Nenechávají je vydělávat

Do roku 2016 by si Češi mohli dát hned několik finančních předsevzetí. Podle poradce Modré pyramidy Petra Carvana totiž stále opakují stejné chyby – nechávají i velké sumy ležet ladem na špatně úročených účtech, přehlížejí zajímavé příležitosti, nemají dostatečnou rezervu, půjčují si drahé peníze a podceňují pojištění.

Monika Neužilová: Mám radost, že se lidé vracejí

Monika Neužilová: Mám radost, že se lidé vracejí

Mladou křehkou blondýnku Moniku Neužilovou můžete potkat v klientském centru centrály Modré pyramidy ve středu Prahy nebo na poradenských místech Prahy-západ, ale klidně se se svými klienty potká někde v kavárně. U Modré pyramidy pracuje již třetím rokem, současně studuje Vysokou školu ekonomie a managementu v Praze. Pochází z krásné obce Hradištko v okrese Praha-západ a když odešla na studium vysoké školy, nechtěla být závislá na podpoře rodičů a předsevzala si, že se o sebe dokáže postarat sama. Nechtěla jít jen tak na brigádu, proto se rozhlížela po finančních institucích. Nejvíce ji zaujala nabídka Modré pyramidy. Navzdory svému mládí má velice jasnou představu o své budoucnosti, a ta s postupujícím časem nabývá stále konkrétnější podobu. Na pozici rodinného bankéře seniora ji dovedla píle a nadšení.

Top