Nezávislost finančních poradců je mýtus

Nezávislost finančních poradců je mýtus

V Modré pyramidě pracuje finanční poradce Jaroslav Kothánek již osmnáctým rokem. Za tu dobu se jeho práce hodně proměnila. „Když jsem nastupoval, měli jsme jen stavební spoření. Nic víc,“ usmívá se. Nyní může klientům předkládat komplexní nabídku finančních produktů. „Baví mě, že je Modrá pyramida velmi dynamická a v podstatě každé tři roky úplně jiná. Není to žádná rutina,“ libuje si.

19. 5. 2016

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata


Co je klíčem k tomu, aby byl finanční poradce úspěšný tak dlouho jako vy?

Samozřejmě důvěra – to je alfa a omega při vytváření a naplňování finančního plánu. Lidé jsou nyní otevřenější než dříve, kdy se bránili před námi odkrýt karty. Zároveň jsou však také mnohem opatrnější, protože se potkali s řadou rádoby poradců a spálili se.

Jsou také poučenější?

Ano, ovšem stále se potkáváme s některými mýty. Častý je třeba ten, že je důležité mít finančního poradce nezávislého na produktech jedné značky.

A jaká je skutečnost?

Nezávislost je hodně ošidná. Vždyť už jen zorientovat se v široké nabídce všech spořitelen, bank, pojišťoven a dalších institucí je nad lidské síly. Většinou to končí tak, že si tzv. „nezávislí poradci“ vytáhnou z celé té šíře jen pár produktů a ty pak klientům nabízejí. Svou roli v tom hrají různé provize. A pak mám i další argument – například Modrá pyramida, ale i některé další společnosti, s těmito „nezávislými poradci“ vůbec nespolupracují. Takže v jejich portfoliu pak chybí minimálně produkty Modré pyramidy. Tak jak je tomu pak s tou nezávislostí…

No dobrá. V čem je tedy výhoda „jednobarevné“ nabídky?

V Modré pyramidě máme velmi dobře zmapované vlastní produkty a dokážeme pro klienty vybrat takové, které opravdu potřebují. Nesnažíme se jim prodat všechno, co máme. Navíc klient celou dobu jedná jen s jedním člověkem, nemusí mít na každý produkt jiného zprostředkovatele.

Který z produktů máte nejraději?

Pro mě je pořád jedničkou stavební spoření. Je to multifunkční nástroj, s nímž mohou lidé výhodně spořit, ale zároveň ho mohou využít i jako cestu k levnému úvěru. Žádný jiný produkt tak všestranný není – vždy si můžete buď jen spořit, nebo půjčit. Navíc stavebko odměňuje klienty za loajalitu a vytrvalost – čím déle spoří, tím levněji a více si mohou půjčit.

A na jaké produkty se nejvíce ptají samotní klienti?

Řeší hlavně úvěry. Díky příznivým úrokovým sazbám je to logické – vždyť například u Hypoúvěru je současná úroková sazba dokonce pod dvě procenta ročně.

Děláte poradce skoro dvě dekády. Máte klienty, kteří jsou s vámi od začátku?

Nejen to, v mnoha rodinách, s nimiž spolupracuji, už také dospěly děti a mají své děti a zase se obracejí na mě. Je samozřejmě velmi příjemné, když vztah poradce a klienta takto pokračuje. Cením si také toho, že mi moji klienti často volají a ověřují si u mě třeba informace z médií, aby se nespálili.

Čím to je, že vás za těch 18 let nezlákala práce pro jinou firmu?

Na Modré pyramidě oceňuji, že se mohu spolu s kolegy podílet na výsledné podobě firmy. Vedení s námi komunikuje a diskutuje případné změny – tomu osobně přikládám velkou váhu. Nikdo nám tu neordinuje změny shora. Všechny novinky se probírají s obchodní sítí, s lidmi, kteří pracují v terénu, pak následuje testovací program, teprve když jsou odzkoušené, vyladěné a technicky zpracované, spouštějí se naostro. Navíc mě těší, že jsme technologicky napřed a sledujeme trendy – například máme jako jedna z mála finančních institucí u nás biometrické podpisy smluv, které šetří energii, peníze a čas. Náš i klientů.

Další články v rubrice

Nejlepší odměnou je osobní doporučení

Nejlepší odměnou je osobní doporučení

Cesta finančního poradce Tomáše Kmínka k Modré pyramidě byla klikatá. Po střední škole v ní pracoval dva měsíce, pak strávil několik let v počítačových firmách, aby se obloukem zase do Modré pyramidy vrátil. Znovu do ní nastoupil na jaře 2004, prý v nejhorší možné době. „Státní podpora na stavební spoření se tehdy snižovala a všichni okolo tvrdili, že už to nepůjde jako dřív,“ vzpomíná. On se ovšem hned během prvního roku dostal do VIP klubu pro nejlepší finanční poradce a manažery.

Pět mýtů o finančních poradcích

Pět mýtů o finančních poradcích

Když je máme, řešíme, kam je uložit a co s nimi dál. A když nám chybějí, přemýšlíme, kde je vzít. Peníze. Jak s nimi správně nakládat a proč se nevydávat po zajetých kolejích, které položili už naši rodiče či lidé z blízkého okolí? Ukážeme vám, jak s vlastními penězi nevjet do slepé uličky a proč je dobré nedat na mýty o finančních poradcích.

Jak Češi přicházejí o peníze? Nenechávají je vydělávat

Jak Češi přicházejí o peníze? Nenechávají je vydělávat

Do roku 2016 by si Češi mohli dát hned několik finančních předsevzetí. Podle poradce Modré pyramidy Petra Carvana totiž stále opakují stejné chyby – nechávají i velké sumy ležet ladem na špatně úročených účtech, přehlížejí zajímavé příležitosti, nemají dostatečnou rezervu, půjčují si drahé peníze a podceňují pojištění.

Monika Neužilová: Mám radost, že se lidé vracejí

Monika Neužilová: Mám radost, že se lidé vracejí

Mladou křehkou blondýnku Moniku Neužilovou můžete potkat v klientském centru centrály Modré pyramidy ve středu Prahy nebo na poradenských místech Prahy-západ, ale klidně se se svými klienty potká někde v kavárně. U Modré pyramidy pracuje již třetím rokem, současně studuje Vysokou školu ekonomie a managementu v Praze. Pochází z krásné obce Hradištko v okrese Praha-západ a když odešla na studium vysoké školy, nechtěla být závislá na podpoře rodičů a předsevzala si, že se o sebe dokáže postarat sama. Nechtěla jít jen tak na brigádu, proto se rozhlížela po finančních institucích. Nejvíce ji zaujala nabídka Modré pyramidy. Navzdory svému mládí má velice jasnou představu o své budoucnosti, a ta s postupujícím časem nabývá stále konkrétnější podobu. Na pozici rodinného bankéře seniora ji dovedla píle a nadšení.

Top