Nejlepší odměnou je osobní doporučení

Nejlepší odměnou je osobní doporučení

Cesta finančního poradce Tomáše Kmínka k Modré pyramidě byla klikatá. Po střední škole v ní pracoval dva měsíce, pak strávil několik let v počítačových firmách, aby se obloukem zase do Modré pyramidy vrátil. Znovu do ní nastoupil na jaře 2004, prý v nejhorší možné době. „Státní podpora na stavební spoření se tehdy snižovala a všichni okolo tvrdili, že už to nepůjde jako dřív,“ vzpomíná. On se ovšem hned během prvního roku dostal do VIP klubu pro nejlepší finanční poradce a manažery.

13. 4. 2016

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Jak to bylo dál po vašem návratu do Modré pyramidy?

Nejdříve jsem rok působil jako poradce, pak jsem dostal nabídku vést oblast v centru Prahy. Tři roky jsem tedy fungoval jako manažer, ale v roce 2008 jsem se vrátil zpět na obchodní pozici, která mě více naplňuje. V současnosti jsem generálním reprezentantem, což je v rámci struktury Modré pyramidy nejvyšší pozice z obchodního hlediska.

Jak se Modrá pyramida změnila od roku 2000, kdy jste do ní prvně nahlédl?

Tehdy jsme nabízeli převážně stavební spoření. Lidé na ně stáli frontu. Až postupně se přidávaly další produkty, jako běžné účty, pojištění nebo hypotéky. V letech 2004 a 2005 se společnost začala profilovat širší nabídkou produktů. Poradci museli na novou situaci reagovat změnou přístupu ke klientům i k samotné práci, museli se učit nové produkty, umět zpracovat kompletní finanční analýzu apod.

Kde jste hledal první klienty?

Nováčci postupně dostanou od firmy kmen klientů, který mohou spravovat. Ale není to jednoduchá práce. Důležité je nenechat se odradit prvními neúspěchy, odmítnutím a nebát se klienty dále oslovovat. Samozřejmě nejsnazší je začít s poradenstvím v kruhu rodiny, zjistit, jaké má kdo produkty, vyzkoušet si, jaké to je někomu radit.

Takže jste začal u rodičů a kamarádů?

Nikomu ze svého okolí jsem o tom aktivně neříkal. Teprve poté, co se to kamarádi dozvěděli, mě třeba sami požádali o pomoc s úvěrem. Snažím se práci od osobních vztahů důkladně oddělovat. Ale i tak to šlo. Hodně jsem se účastnil různých pracovních výstav, privatizací apod. Postupně jsem si vybudoval pozitivní reputaci a lidé si mě začali mezi sebou doporučovat. A to je pro mě také ta nejlepší možná odměna.

V čem tkví tajemství úspěchu v poradenství?

Hlavně v profesionalitě, dodržování termínů a v tom, že se plní to, co se slíbí. Důležité je věnovat se každému klientovi, i když potřebuje zdánlivě jen nějakou drobnost. Spousta lidí preferuje osobní přístup, tak přicházejí vyřešit osobně na pobočku i takové věci, které by se daly vyřídit on-line. Takže i pro ně je třeba si vyhradit čas. Také je nutné stále se vzdělávat, orientovat se na trhu, umět reagovat na změny. Sám finanční zprávy aktivně sleduji a baví mě to.

Jaké výhody a nevýhody má „práce na sebe“?

Jednoznačně převažují výhody. Během klasického zaměstnaneckého poměru mi došlo, že tato cesta pro mě není. Vyhovuje mi, že si mohu sám o jisté míry skládat časový rozvrh, pracovní náplň a tím i výši příjmu. Baví mě, že tu všichni máme rovné podmínky, ale jen ti nejlepší si mohou sáhnout na ty nejvyšší příjmy a úspěchy.

Kdo je Tomáš Kmínek
Pětkrát za sebou se umístil v žebříčku deseti nejlepších poradců, což zároveň znamenalo i nárok na členství ve VIP klubu Modré pyramidy. Baví ho filmy, cestování, počítače a sport. S kamarády ze střední školy založil tým malého fotbalu v Hanspaulské lize a každou neděli dopoledne tráví na zápasech. Pravidelně také navštěvuje jako fanoušek zápasy Sparty. S manželkou pak vyráží do méně i více vzdálených destinací, nejraději těch exotických.

Další články v rubrice

Nezávislost finančních poradců je mýtus

Nezávislost finančních poradců je mýtus

V Modré pyramidě pracuje finanční poradce Jaroslav Kothánek již osmnáctým rokem. Za tu dobu se jeho práce hodně proměnila. „Když jsem nastupoval, měli jsme jen stavební spoření. Nic víc,“ usmívá se. Nyní může klientům předkládat komplexní nabídku finančních produktů. „Baví mě, že je Modrá pyramida velmi dynamická a v podstatě každé tři roky úplně jiná. Není to žádná rutina,“ libuje si.

Pět mýtů o finančních poradcích

Pět mýtů o finančních poradcích

Když je máme, řešíme, kam je uložit a co s nimi dál. A když nám chybějí, přemýšlíme, kde je vzít. Peníze. Jak s nimi správně nakládat a proč se nevydávat po zajetých kolejích, které položili už naši rodiče či lidé z blízkého okolí? Ukážeme vám, jak s vlastními penězi nevjet do slepé uličky a proč je dobré nedat na mýty o finančních poradcích.

Jak Češi přicházejí o peníze? Nenechávají je vydělávat

Jak Češi přicházejí o peníze? Nenechávají je vydělávat

Do roku 2016 by si Češi mohli dát hned několik finančních předsevzetí. Podle poradce Modré pyramidy Petra Carvana totiž stále opakují stejné chyby – nechávají i velké sumy ležet ladem na špatně úročených účtech, přehlížejí zajímavé příležitosti, nemají dostatečnou rezervu, půjčují si drahé peníze a podceňují pojištění.

Monika Neužilová: Mám radost, že se lidé vracejí

Monika Neužilová: Mám radost, že se lidé vracejí

Mladou křehkou blondýnku Moniku Neužilovou můžete potkat v klientském centru centrály Modré pyramidy ve středu Prahy nebo na poradenských místech Prahy-západ, ale klidně se se svými klienty potká někde v kavárně. U Modré pyramidy pracuje již třetím rokem, současně studuje Vysokou školu ekonomie a managementu v Praze. Pochází z krásné obce Hradištko v okrese Praha-západ a když odešla na studium vysoké školy, nechtěla být závislá na podpoře rodičů a předsevzala si, že se o sebe dokáže postarat sama. Nechtěla jít jen tak na brigádu, proto se rozhlížela po finančních institucích. Nejvíce ji zaujala nabídka Modré pyramidy. Navzdory svému mládí má velice jasnou představu o své budoucnosti, a ta s postupujícím časem nabývá stále konkrétnější podobu. Na pozici rodinného bankéře seniora ji dovedla píle a nadšení.

Top