Jak Češi přicházejí o peníze? Nenechávají je vydělávat

Jak Češi přicházejí o peníze? Nenechávají je vydělávat

Do roku 2016 by si Češi mohli dát hned několik finančních předsevzetí. Podle poradce Modré pyramidy Petra Carvana totiž stále opakují stejné chyby – nechávají i velké sumy ležet ladem na špatně úročených účtech, přehlížejí zajímavé příležitosti, nemají dostatečnou rezervu, půjčují si drahé peníze a podceňují pojištění.

22. 12. 2015

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Umí Češi zacházet s penězi?

Co si budeme povídat, pořád to ještě není ono. Češi třeba nedokážou dostatečně využít všechny možnosti, které se jim nabízejí. Nenechávají peníze vydělávat a připravují se kvůli tomu o pravidelný pasivní příjem. Důvodem bývá nejčastěji pohodlnost, lenost, neochota něco řešit, ale třeba i nedostatek času a energie nebo obavy z prvního kroku.

Kvůli čemu lidé hlavně přicházejí o výnosy?

Mají velké sumy peněz na běžných účtech s prakticky záporným reálným výnosem. Nevyužívají tolik, jak by mohli, ani zvýhodněné programy se státními příspěvky nebo možnostmi daňových odpočtů. A navíc přehlížejí i zajímavé příležitosti – mají například byt po babičce, ale místo aby ho zrenovovali a standardně pronajali, tak ho nechají prázdný. A tak by se dalo pokračovat…

Jak je to s půjčkami?

To bývá další bolavé místo. Mnoho lidí splácí drahý spotřebitelský úvěr, i když by mohli stejnou sumu vytáhnout ze svého běžného nebo spořicího účtu. Potíž je v tom, že penězům přikládají jinou důležitost podle toho, odkud jsou a k čemu mají sloužit. Dám vám příklad – představte si, že dostanete peníze od příbuzných na zařízení bytu. Jenže ten si chcete koupit až za pět let, takže si peníze uložíte a necháte je „čekat“. Mezitím ale potřebujete koupit nové auto, a než byste využili darované peníze, raději si draze půjčíte. To přece nedává smysl. Bylo by výhodnější dar použít a pak pravidelným spořením peníze do rezervy zase vrátit.

Vytvářejí si lidé vůbec dostatečnou finanční rezervu?

Mnozí musí mít všechno hned a málo se ptají, zda danou věc nebo službu skutečně potřebují. Není divu, že pak jedou od výplaty k výplatě a už týden před výplatou obracejí každou korunu. V takové situaci je samozřejmě každý jen trochu větší nárazový výdaj problematický a jeho splacení z kreditní karty nebo spotřebitelského úvěru může odstartovat finanční trable a kolotoč dalšího zadlužování. Po patnácti letech práce poradce dobře vím, jaké škody dokážou napáchat neuvážená a ukvapená rozhodnutí v oblasti financí. 

To se nejspíš týká i pojištění, že?

Většinou mají lidé tendenci podceňovat potřebu kvalitně pojistit sebe i svůj majetek. Prohlédnou, až když je nebo jejich blízké potká nějaká nepříjemná událost. Obecně se málo dívají do budoucnosti a zajímají se hlavně o to, co je teď a tady. To se pak vždy vynoří něco důležitějšího a zastíní nutnost kvalitně se pojistit. Jenže tím mohou lidé prováhat ten správný okamžik.

Jaké finanční předsevzetí do nového roku doporučujete svým klientům?

Mezi těmi nejdůležitějšími by měla být investice do osobního rozvoje – pokud zvýší své znalosti, dovednosti a odbornost, zajistí jim to z dlouhodobého hlediska konkurenční výhodu na trhu práce, vyšší výdělky a s tím spojenou finanční nezávislost. A na to navazuje jiné předsevzetí – využít vydělané peníze tak, aby generovaly další příjem.

Profil

 

Petr Carvan

Generální reprezentant Modré pyramidy

Investujte do sebe a své rodiny Petr Carvan pracuje v Modré pyramidě od roku 1999. Se svými klienty řeší především financování nákupu a rekonstrukce nemovitosti. Sám totiž již několik nemovitostí s pomocí úvěru financoval a zároveň si prošel rekonstrukcí dvou bytů. „Proto je mi to téma blízké. A klienti mohou těžit z mých bohatých osobních zkušeností,“ říká.

V oblasti finančního plánování doporučuje investovat do různých druhů aktiv, ať už jde třeba o účty, státem dotované programy, podílové fondy, nemovitosti či vlastní podnikání. „To vše může v budoucnu přinášet klientům stálý pasivní příjem,“ zdůrazňuje.

Klientům také radí, aby investovali do sebe a své rodiny, do svého zdraví a osobního rozvoje. „Pak si budou moci pasivní příjem užívat v radosti co nejdéle,“ usmívá se. On sám se přitom beze zbytku radí tím, co říká klientům.
„Snažím se neustále vzdělávat – nejen v oblasti financí a finančního poradenství, ale i v dalších oborech,“ zakončuje Petr Carvan.

Další články v rubrice

Nezávislost finančních poradců je mýtus

Nezávislost finančních poradců je mýtus

V Modré pyramidě pracuje finanční poradce Jaroslav Kothánek již osmnáctým rokem. Za tu dobu se jeho práce hodně proměnila. „Když jsem nastupoval, měli jsme jen stavební spoření. Nic víc,“ usmívá se. Nyní může klientům předkládat komplexní nabídku finančních produktů. „Baví mě, že je Modrá pyramida velmi dynamická a v podstatě každé tři roky úplně jiná. Není to žádná rutina,“ libuje si.

Nejlepší odměnou je osobní doporučení

Nejlepší odměnou je osobní doporučení

Cesta finančního poradce Tomáše Kmínka k Modré pyramidě byla klikatá. Po střední škole v ní pracoval dva měsíce, pak strávil několik let v počítačových firmách, aby se obloukem zase do Modré pyramidy vrátil. Znovu do ní nastoupil na jaře 2004, prý v nejhorší možné době. „Státní podpora na stavební spoření se tehdy snižovala a všichni okolo tvrdili, že už to nepůjde jako dřív,“ vzpomíná. On se ovšem hned během prvního roku dostal do VIP klubu pro nejlepší finanční poradce a manažery.

Pět mýtů o finančních poradcích

Pět mýtů o finančních poradcích

Když je máme, řešíme, kam je uložit a co s nimi dál. A když nám chybějí, přemýšlíme, kde je vzít. Peníze. Jak s nimi správně nakládat a proč se nevydávat po zajetých kolejích, které položili už naši rodiče či lidé z blízkého okolí? Ukážeme vám, jak s vlastními penězi nevjet do slepé uličky a proč je dobré nedat na mýty o finančních poradcích.

Monika Neužilová: Mám radost, že se lidé vracejí

Monika Neužilová: Mám radost, že se lidé vracejí

Mladou křehkou blondýnku Moniku Neužilovou můžete potkat v klientském centru centrály Modré pyramidy ve středu Prahy nebo na poradenských místech Prahy-západ, ale klidně se se svými klienty potká někde v kavárně. U Modré pyramidy pracuje již třetím rokem, současně studuje Vysokou školu ekonomie a managementu v Praze. Pochází z krásné obce Hradištko v okrese Praha-západ a když odešla na studium vysoké školy, nechtěla být závislá na podpoře rodičů a předsevzala si, že se o sebe dokáže postarat sama. Nechtěla jít jen tak na brigádu, proto se rozhlížela po finančních institucích. Nejvíce ji zaujala nabídka Modré pyramidy. Navzdory svému mládí má velice jasnou představu o své budoucnosti, a ta s postupujícím časem nabývá stále konkrétnější podobu. Na pozici rodinného bankéře seniora ji dovedla píle a nadšení.

Top