Finanční poradenství je jako šachová partie

Finanční poradenství je jako šachová partie

Téměř dvacet let se věnoval profesionálně šachu. Během té doby si vypracoval analytické myšlení, které teď uplatňuje v poradenství Modré pyramidy. Co to přesně znamená? Při práci je schopen vidět o několik tahů dál, a dokázal tak svým klientům vypracovat finanční plán, který vede ke splnění jejich snů. Momentálně se věnuje profesnímu rozvoji a systémové podpoře manažerů a poradců.

17. 10. 2017

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Od mala šachistou

Pavel Benčo se začal věnovat šachu v první třídě. Hra s černými a bílými figurkami ho naprosto uchvátila. Brzy začal objíždět turnaje po celé České republice a poté i v zahraničí. Po ukončení základní školy vystudoval střední průmyslovou školu a pokračoval na Vysoké škole báňské. Hned po ukončení dostal nabídku pracovat jako profesionální trenér šachu. Šachové talenty trénoval celých pět let. Měl možnost se vzdělávat u nejlepších trenérů a s nejúspěšnějšími hráči se podíval do mnoha zemí po celém světě. Největší dojem na něj udělaly Brazílie, Sibiř a Dubaj.

Od černobílé k „Modré“

Také další „pětiletka“ v životě Pavla Benča se nesla ve znamení šachu. Stal se ředitelem šachové školy ve Frýdku-Místku. Po nějaké době cítil, že potřebuje změnu, jelikož se chtěl vzdělávat a posouvat kupředu i v jiných oblastech. Když přišla nabídka od dávného šachového přítele Aleše Kocura na pozici poradce, dlouho neváhal. Svět financí nebyl pro Pavla Benča neznámý – zajímal se o něj několik let, a navíc sám využíval mnoho produktů Modré pyramidy. „Modrá“ byla tedy jasná volba.

V roce 2015 nastoupil Pavel Benčo v Modré pyramidě na pozici poradce, hned v prosinci roku 2015 se stal rodinným bankéřem a v únoru roku 2016 získal ocenění jako nejlepší nováček. Od března 2016 působil jako obchodní manažer a na začátku roku 2017 se přesunul na pozici, kterou chtěl od počátku vykonávat, a to Specialista podpory interní sítě. Od července je vedoucím týmu podpory prodeje. Nejvíce ho baví vedení a trénování lidí. „Snažím se jim pomáhat, trénovat je, aby se zlepšovali v daných oblastech finančního poradenství, ale aby přitom zůstali sami sebou,“ dodává.

Finanční poradenství jako šachová partie

Jasný a přesný způsob uvažování aplikoval Pavel Benčo i do principu finančního poradenství. „Systém finančního poradenství vnímám jako šachovou partii,“ říká. Hra učí předvídat nejlepší tahy i za soupeře. V každé části partie je dobré si zvolit plán pokračování, vytýčit si konkrétní cíl a kroky, které k němu povedou. Na konci finanční „partie“ je ovšem vždy spokojenost klienta. Skutečnou šachovnici Pavel Benčo neopustil ani v „Modré“. Připravuje 1. ročník šachového turnaje. Ve Frýdku-Místku rozjel projekt Šachy ve školách, jehož cílem není trénovat výkonnostní šachisty, ale pomocí hry rozvíjet intelekt dětí.

Relax na horách

Pavel Benčo prožil celý dosavadní život ve Frýdku-Místku. Oceňuje zde především klid a hory na dosah ruky. V posledních letech propadl Beskydám natolik, že si téměř každý týden vyšlápne na Lysou horu či na jiný vrchol. Pavel ve volném čase jezdí také na kole, občas si zahraje beachvolejbal. A jaký byl poslední nejdůležitější tah Pavla Benča? Oženil se s přítelkyní Terezkou a plánuje přestěhování do nově zrekonstruovaného bytu.

DOTAZNÍK

Dostával jste kapesné?
Pravidelné kapesné jsem v dětství nedostával, jen občas na narozeniny, svátek nebo za nějakou domácí práci. Od malička jsem si ale pořád na něco spořil, což mi vlastně vydrželo až dodnes.

Pamatujete si na první práci?
V 15 letech jsem pracoval o víkendech v cukrárně, kde jsem dostával 17 Kč za hodinu. Brigádu mi shodou okolností zařídil Aleš Kocur, který nyní působí ve Frýdku-Místku jako oblastní ředitel Modré pyramidy.

Jak jste utratil první vlastní peníze?
Koupil jsem si značkové rifle a squashovou raketu a připadal si jako král.

Pavel Benčo Obchodní manažer Modré pyramidy

Pavel Benčo

Obchodní manažer Modré pyramidy

Pavel Benčo se narodil a žije ve Frýdku-Místku. Hrál závodně šachy a nadále se jim věnuje – v rodném městě například rozjel projekt Šachy ve školách s cílem pomocí hry rozvíjet intelekt dětí.

Do Modré pyramidy nastoupil Pavel Benčo jako poradce v roce 2015 a hned v prosinci tohoto roku se stal rodinným bankéřem. V únoru roku 2016 byl oceněn jako nejlepší nováček v MPSS. Od března 2016 působí jako obchodní manažer.

Další články v rubrice

Nejlepší odměnou je osobní doporučení

Nejlepší odměnou je osobní doporučení

Cesta finančního poradce Tomáše Kmínka k Modré pyramidě byla klikatá. Po střední škole v ní pracoval dva měsíce, pak strávil několik let v počítačových firmách, aby se obloukem zase do Modré pyramidy vrátil. Znovu do ní nastoupil na jaře 2004, prý v nejhorší možné době. „Státní podpora na stavební spoření se tehdy snižovala a všichni okolo tvrdili, že už to nepůjde jako dřív,“ vzpomíná. On se ovšem hned během prvního roku dostal do VIP klubu pro nejlepší finanční poradce a manažery.

Pět mýtů o finančních poradcích

Pět mýtů o finančních poradcích

Když je máme, řešíme, kam je uložit a co s nimi dál. A když nám chybějí, přemýšlíme, kde je vzít. Peníze. Jak s nimi správně nakládat a proč se nevydávat po zajetých kolejích, které položili už naši rodiče či lidé z blízkého okolí? Ukážeme vám, jak s vlastními penězi nevjet do slepé uličky a proč je dobré nedat na mýty o finančních poradcích.

Jak Češi přicházejí o peníze? Nenechávají je vydělávat

Jak Češi přicházejí o peníze? Nenechávají je vydělávat

Do roku 2016 by si Češi mohli dát hned několik finančních předsevzetí. Podle poradce Modré pyramidy Petra Carvana totiž stále opakují stejné chyby – nechávají i velké sumy ležet ladem na špatně úročených účtech, přehlížejí zajímavé příležitosti, nemají dostatečnou rezervu, půjčují si drahé peníze a podceňují pojištění.

Monika Neužilová: Mám radost, že se lidé vracejí

Monika Neužilová: Mám radost, že se lidé vracejí

Mladou křehkou blondýnku Moniku Neužilovou můžete potkat v klientském centru centrály Modré pyramidy ve středu Prahy nebo na poradenských místech Prahy-západ, ale klidně se se svými klienty potká někde v kavárně. U Modré pyramidy pracuje již třetím rokem, současně studuje Vysokou školu ekonomie a managementu v Praze. Pochází z krásné obce Hradištko v okrese Praha-západ a když odešla na studium vysoké školy, nechtěla být závislá na podpoře rodičů a předsevzala si, že se o sebe dokáže postarat sama. Nechtěla jít jen tak na brigádu, proto se rozhlížela po finančních institucích. Nejvíce ji zaujala nabídka Modré pyramidy. Navzdory svému mládí má velice jasnou představu o své budoucnosti, a ta s postupujícím časem nabývá stále konkrétnější podobu. Na pozici rodinného bankéře seniora ji dovedla píle a nadšení.

Top