Jak ochladit byt v době, kdy venku stoupají teploty přes třicítku? Jedním z řešení je klimatizace, kterou si do domu nebo do bytu pořizuje čím dál tím víc lidí. Nabídka je široká a vybrat si můžete z nabídky luxusních designových kousků i jednodušších a cenově dostupnějších variant. Poradíme vám, jak ji vybrat, na co si dávat pozor a kam ji umístit, aby správně fungovala.

První očekávání při pořizování klimatizace nebývají vysoká. Prostě chceme, aby nám doma nebylo vedro. Jenže moderní klimatizační jednotky zvládají daleko víc a mohou vám zlepšit komfort bydlení i mimo „letní špičku“. Umějí totiž přitápět v chladnějších měsících, filtrovat vzduch, ionizovat ho, a dokonce větrat bez otevření oken. 

Na co byste tedy měli pamatovat především, je praktická stránka – funkčnost, výkon, spotřeba, údržba – a její poměr k ceně. Klimatizace je skutečně investicí, a tak při jejím pořízení počítejte s tím, že i u té nejjednodušší se nedostanete pod deset tisíc. U komplikovanějších systémů pro celé domy půjde o několik desítek tisíc. Už z toho důvodu je lepší obrátit se při nákupu klimatizace do vašeho bytu nebo domu na odborníky. Poradí vám a pomohou najít optimální řešení.

Výkon klimatizace versus vaše potřeby

ovládání klimatizace

Klimatizační jednotka by měla být dostatečně výkonná, aby zvládla ochladit, zateplit nebo vyčistit vzduch v prostoru, který máte. Nestačí ovšem jen spočítat objem vzduchu v místnosti. V úvahu musíte vzít i materiál a zateplení stěn bytu či domu, počet, velikost a tepelně izolační vlastnosti oken (včetně případných žaluzií), orientaci místnosti (bytu) vzhledem ke světovým stranám, polohu bytu v domě (patro, podkroví) a v neposlední řadě i počet spotřebičů, které v místnosti vydávají teplo (lednička, televize atd.).

Jak vidíte, parametrů je opravdu hodně, takže chcete-li mít jistotu, že jste vybrali správně, obraťte se na odbornou firmu. Její zaměstnanci vám přesně spočítají, jaký výkon klimatizace potřebujete pro optimální klimatickou pohodu ve vašem domově. Chcete-li mít předem nějakou představu, nahlédněte do katalogů, ale pamatujte, že oko odborníka je vždy přesnější.

Jakou klimatizaci vybrat?

Než se rozhodnete pro koupi klimatizace, měli byste mít jasno v tom, jak ji chcete používat. Zdánlivě hloupá otázka, ale… Chcete, aby vám ochlazovala interiér jen ve velkých vedrech několik týdnů v roce, nebo ji chcete využívat i k topení v zimních měsících? Pokud jde o vytápění pomocí klimatizace, oproti topení plynovým kotlem můžete ušetřit až 50 % nákladů, oproti přímotopům dokonce až 70 %. Můžete ji používat třeba jen k přitápění ráno, abyste nevstávali do chladu, nebo pro rychlé ohřátí vzduchu po návratu z víkendu, než se „chytne“ kotel. Výhodou klimatizace je totiž i to, že ji můžete načasovat a spustit třeba hodinu před příjezdem domů.klimatizace v kuchyniPtáte-li se na spotřebu, ta přímo souvisí s tím, jak často a kdy bude klimatizace v provozu. Většinou jsou dnes na trhu klimatizační jednotky s označením A++. Ovšem platí, že čím větší rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou musí klimatizace zvládnout, tím větší má spotřebu. A čím méně ji budete využívat, tím déle se vám bude investice do ní vracet. Vedle vašich technických a finančních možností je tedy míra využití klimatizace jedním ze základních kritérií při výběru.

Dokonalý komfort po celý rok

Na větší prostory, několik pokojů nebo na celý dům se používají tzv. split jednotky (nebo multisplit, v případě více místností), které navíc zvládají spoustu funkcí najednou. Skládají se z venkovní jednotky – kompresoru – a z vnitřní jednotky, která je umístěna v interiéru, ideálně do 5 m od té venkovní. Obě části jsou propojeny trubkami s chladicí kapalinou a s napájecím a komunikačním kabelem.

klimatizace

Vnitřní jednotka je umístěna v interiéru, který chcete ochladit/ohřát, a ovládáte ji dálkovým ovladačem. Venkovní jednotka je většinou umístěna na obvodovém plášti budovy – buď zavěšená přímo na fasádě, nebo na balkoně či na střeše. Můžete ji ale dát i do sklepa, technické místnosti, do podkroví nebo do světlíku, což je dobré řešení zejména pro budovy v památkově chráněných zónách. Venkovní jednotka potřebuje přívod vzduchu a odvod kapaliny, která se v systému kondenzuje. Je tedy nutné zajistit svod například do okapu, odpadu nebo po plášti budovy, toto může podléhat schválení např. společenství vlastníků jednotek nebo družstva.

Pořizovací cena (multi)split klimatizace je vyšší, většinou několik desítek tisíc, takže si nechte poradit. Odborné firmy vám najdou nejlepší variantu pro váš domov, klimatizaci nainstalují, a navíc zaručí pravidelný servis, bez nějž se neobejdete.

Mobilní klimatizace je rychlovka

Hledáte-li řešení jen na několik parných týdnů v roce, může vám dobře posloužit mobilní klimatizace. Skvělé na ní je, že ji můžete přemísťovat a klidně si ji z městského bytu vzít s sebou na chalupu nebo do podnájmu, kde nechcete do klimatizace investovat. Má kolečka, takže ji lze snadno umístit kamkoli, jen je třeba dbát na to, aby byla dostatečně daleko od stěny a vzduch mohl správně proudit přes zadní filtr.Přenosná klimatizace schémaCenově vyjde mobilní klimatizace levněji, pořídíte ji už od deseti tisíc, ale čím levnější, tím nižší výkon. Nepotřebuje ani žádnou složitou instalaci, jste-li jen trochu šikovní, zvládnete to sami. Nemusíte tedy čekat na firmu, až vše spočítá, dodá a namontuje. Prostě ji koupíte a hned můžete začít chladit. Nepotřebujete ani složitý servis. Většinou stačí pravidelně vylévat zkondenzovanou vodu a podle návodu měnit filtry.

Její nevýhodou ovšem je hluk, protože kompresor, který je u split jednotky mimo místnost, máte přímo v interiéru. To může být problém zvlášť v noci, kdy chcete v klidu spát.

Zároveň musíte vyřešit i odvod horkého vzduchu, pro který slouží hadice s průměrem kolem 12 cm. Tu musíte vysunout pootevřeným oknem nebo dveřmi ven. Máte tedy permanentně otevřeno a pouštíte do místnosti horký vzduch zvenčí, který pak musí klimatizace chladit, což zvyšuje náklady na energii. Dobrou zprávou je, že i tady existují řešení v podobě různých nástavců a okenních těsnění, případně můžete nechat do skla vyříznout otvor na hadici, který po zbytek roku utěsníte jinou výplní, například plexisklovým terčíkem. Můžete také nechat udělat otvor přímo do zdi, překrýt ho zvenčí mřížkou a na zimu ho zateplit polystyrenem nebo jiným těsnicím materiálem.

Moderní klimatizace umí spoustu věcí

Kromě ochlazování vzduchu a topení vám moderní klimatizace pomocí různých filtrů vyčistí vzduch od prachu, virů, bakterií, tabákového kouře a alergenů, což ocení alergici, a pomůže vám větrat bez otevření oken. Rychle si zvyknete i na funkci časování, takže po příchodu z práce máte doma požadovanou teplotu, anebo na funkci sleep, která automaticky upraví teplotu na spaní a na vstávání. Autorestart zase zajistí, že se po výpadku proudu klimatizace vrátí do původního nastavení.

Funkce turbo spustí intenzivní chlazení nebo topení, dry vysoušení a quiet zapne tichý režim. Nastavením sklonu lamel spolu s funkcí swing usměrníte proud vzduchu v místnosti a funkce fan doplní ventilátor.

Ale ať už máte split, nebo mobilní variantu, je důležité ji umístit tak, aby proud vzduchu nešel přímo na vás. Tím byste si zadělali na velké zdravotní problémy v čele s pěkným nachlazením a bolestmi hlavy.

Design nepodceňujte

design moderní klimatizaceAčkoli prioritou je u klimatizace hlavně funkce, její vzhled byste při výběru také neměli úplně pominout, zvlášť u interiérové části. Ta vám bude dělat společnost denně a po dlouhou dobu, takže by pohled na ni měl být milý. Výrobci nabízejí spoustu designových kousků, které se mohou stát zajímavým prvkem vašeho interiéru, a mnohdy se ani nepozná, že jde o klimatizaci. Připravte se ale na to, že v tomto případě musíte sáhnout hlouběji do kapsy. Jste-li tedy náročnějšími zákazníky, jistě si vyberete v designových řadách značek LG, Panasonic, Sinclair, Daikin, Toshiba či Fujitsu.

Servis je důležitý

údržba domácí klimatizaceAby vám klimatizace dlouho a spolehlivě sloužila, nezanedbávejte servis a údržbu. Tu základní zvládnete s pomocí návodu sami, ale alespoň jednou ročně, nejlépe před sezonou, byste měli nechat klimatizaci zkontrolovat a seřídit odborníkem. A to i tu mobilní. Dobrý nápad je to i v případě, že se stěhujete do bytu nebo domu, kde klimatizace je. Jelikož neznáte její historii, nechte ji raději prohlédnout. Odborník vám také vysvětlí všechno ohledně jejích funkcí a ovládání.

Sdílet článek