S příchodem jara si o naši pozornost říká také naše zahrada. Nevíte si rady, jaké rostliny si hoví na přímém slunci a kterým se daří ve stínu nebo polostínu? Máme pro vás několik tipů, díky kterým bude vaše bydlení zase o něco krásnější. 

1.

Přímé slunce

Krásnoočka

Krásnoočka doslova milují sluneční paprsky. Pokud jim je dopřejete, odvděčí se vám bohatými květy po celé léto. Nejsou nijak náročné, potřebují pravidelnou zálivku a občasné prokypření půdy. Hodí se, jak do trvalkových záhonů, tak do skupinové výsadby. Pozor ale na větrná místa, především vyšší druhy krásnooček špatně snášejí vítr.

Třapatka

Třapatka nebo také Echinacea je velkou kráskou mnoha zahrad, a navíc je léčivá. I tato rostlina je spokojená na slunném místě, ve stínu totiž nebudou mít její květy tak úžasné barvy. Můžete ji pěstovat i na terase, platí ovšem, že je třeba ji každý rok přesadit. V zahradě třapatku hlídejte před slimáky. Její rašící květy jim totiž velmi chutnají.

Ostřice

Nepotrpíte-li si na barevné kvítky, doporučujeme okrasné trávy – nejčastěji se v našich podmínkách daří ostřici. I ta se hodí na výsluní. Ostřic je až 2 000 druhů a velkou výhodou je, že na podzim můžete jejich klasy usušit a rozzářit touto vkusnou dekorací třeba váš obývací pokoj. Ostřici doporučujeme vysazovat od května do srpna, nejlépe se budou vyjímat u jezírka nebo potůčku.

2.

Polostín

Kakost

Zlatou střední cestou, co do umístění, je kakost neboli Geranium. Kakosty se skvěle hodí do zahrady, na balkon i terasu a věřte, že s ním nešlápnete vedle. Je to naprosto spolehlivá a obvykle značně dlouhověká trvalka, kterou můžete vysadit kdykoli během roku. Jeho velkou předností je, že se barevnými květy pyšní po celé léto. Po odkvětu je dobré uschlé kvítky ustřihnout, čímž přispějeme ke druhé vlně kvetení. Střihem rovněž navrátíme pěkný, kompaktní vzhled neupraveným trsům s poškozenými listy.

Čemeřice

Na jaře si můžete vysadit čemeřici, která jako jedna z prvních rostlin kvete už v polovině zimy. Stačí, aby se na několik dnů trochu oteplilo, a květy čemeřic neváhají ani chvíli a rychle rozkvétají. Po ochlazení se zkroutí a čekají na další vlnu tepla, kdy se opět nepoškozené znovu předvádějí v plné kráse. Kromě běžného pěstování se právě proto čemeřice často vysazují i do větších nádob či košů, které můžete na podzim umístit na terasu nebo balkon.

Orlíčky

Orlíčky můžete nejen pěstovat, ale i šlechtit nové barvy květů. Tato půvabná trvalka vám bude skvěle vzkvétat v polostinném zákoutí s bohatou a pravidelnou zálivkou. Vystačí si s běžnou zahradní hlinitopísčitou zeminou s dostatkem živin.

3.

Stín

Bergénie

Nenáročné bergénie doporučujeme pěstovat ve stínu. Abyste navodili atmosféru jejich přirozeného prostředí, což je horský terén, můžete je usadit mezi balvany nebo v blízkosti jezírka. Menší odrůdy je také dobré pěstovat na skalce nebo v květináčích na terase či balkoně.

Rododendron

Pod korunami stromů se bude úžasně dařit rododendronům, které mnoho pěstitelů považuje za vůbec nejvýraznější jarní dřeviny, a to především díky výrazným květům, kterými na sebe strhávají pozornost. Při výsadbě, nejlépe od dubna do konce května, si dejte maximálně záležet na správném vsazení do země, použijte rašelinu, dostatek hnojiva a vody. Později už tolik zalévat nemusíte, vzrostlé rododendrony totiž snášejí sucho až obdivuhodně dobře.

Kapradina

Tam, kde jiné trvalky nemají šanci, uspěje kapradina. Mohou to být stinné kouty zahrad, parádu s nimi ale uděláte i na skalce ve spojení s kameny. Protože doslova lační po vodě, hodí se skvěle také na břeh zahradního jezírka. Základem úspěšného pěstování kapradin je propracovaná vrchní vrstva země obohacená kompostem nebo listovkou. Nezapomínejte ani na vzdušnou vlhkost. Pravidelné rosení se vám vrátí v podobě dekorativních listů, které vytvářejí velkolepý efekt.

Slavná herečka Audrey Hepburn kdysi řekla, že založit zahradu znamená věřit v budoucnost.

Sdílet článek