Jaro na zahradě aneb Jak ji připravit na sezonu

Jaro na zahradě aneb Jak ji připravit na sezonu

Na jaře mají zahrádkáři opravdu napilno. Má-li být zahrada postupně v plném květu a oplývat ovocnými plody i zeleninou, práci se už pěstitel nevyhne. Na pomoc přizvěte hrábky, motyku či vertikutátor.

18. 4. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Péče o zahradu si žádá svoje. Prací, které je potřeba v dubnu udělat, je již dost. V čase, kdy se těšíte pohledem na rozkvetlé tulipány, narcisky a hyacinty, byste v první řadě neměli zapomenout na vysévání zeleniny a letniček. Čeká vás také první sekání trávníku, od věci není ani provzdušnit ho za pomoci vertikutátoru. Ostříhejte okrasné dřeviny, na ošetření čekají i ovocné stromky a keře.

Okrasná zahrada – nezapomeňte na trávník

Na okrasné zahradě začněte trávníkem. Pokud plánujete jeho založení, připravte půdu – dodejte jí živiny použitím speciálního hnojiva na trávník. Zvolte vhodné travní osivo. 

Pokud již máte zahradu zatravněnou, i tento trávník po zimě vyžaduje vaši pozornost. Základem je odstranit mechové porosty, které jsou známkou překyselení půdy kvůli špatnému hospodaření s živinami, vodou a vzduchem. Je tedy potřeba přistoupit k provzdušnění trávníku.

Můžete použít speciální hrábky, případně vidle, kdy celou plochu jednoduše řečeno propícháte. Z trávníku vyhrabejte mech a po několika týdnech proceduru zopakujte. Velkým pomocníkem vám bude vertikutátor, který je specialistou právě na provzdušnění trávníku. 

Vertikutace patří mezi základní činnosti při údržbě trávníku. Zajistí rychlejší průsak vody a živin, přívod světla a lepší cirkulaci vzduchu. Přirozenou formou podpoří kořenový systém traviny, což působí preventivně proti vzniku houbových chorob. Vertikutátor je také skvělým pomocníkem, pokud se chystáte na nový osev na ploše pokryté neudržovaným trávníkem.

Trávník poprvé posekejte hodně nízko, jeho výška by měla být okolo 4 až 5 centimetrů. Zakročte proti plevelu – jak v záhoncích, tak v pěšinkách. Stále také máte čas na výsev letniček. Okrasné rostliny na zahradě i trvalky čekají na přihnojení a řádnou zálivku. Plochu okolo nich doplňte novou mulčovací kůrou.

Vysadit můžete nové okrasné stromy. Péči potřebují i růže – přihnojte je a také seřízněte na tři až pět oček. Čím slabší je výhonek, tím více jej zkraťte.

Doma vypěstováno

V květnu pak můžete přímo na záhon vysadit salátové okurky a nakládačky. Pro pozdní sklizeň můžete zasít i různé druhy listových salátů, mrkev, brokolici, kedlubny, květák a červenou řepu. Pro zimní pěstování vysejte růžičkovou a hlávkovou kapustu, pórek či zelí. Pokud jste tak ještě neučinili, sestříhněte víceleté bylinky na zahradě.  

Ovocné stromy a keře si také zaslouží pozornost, a to kvůli možným přezimujícím škůdcům. Použít byste měli speciální jarní postřik na ovocné stromy. Pokud budete prostříhávat, ideální je pohárkovitý tvar, který zajistí dostatek světla. Půdu okolo ovocných keřů chraňte před plevelem a prokypřete ji.

Konec zimního spánku

Pokud jste nechali v chladné místnosti přezimovat pokojové a balkonové rostliny, začněte je „vracet k životu“. Odstraňte odumřelé části, a rostliny seřízněte. Poté zkontrolujte, zda se nestaly obětí škůdců. Pokud ano, co nejrychleji zasáhněte.

Rostliny také přesaďte. Květináče, které máte již z předešlých let, důkladně vyčistěte, ovšem vyvarujte se chemických prostředků. První měsíc po přesazení nehnojte ani nepřelévejte. Substrát má být pouze mírně vlhký. Zálivku pak postupně zvyšujte, ale až v okamžiku, kdy víte, že se rostlinka dobře ujala a pokračuje v růstu.

S vynesením ven vyčkejte na delší deštivé období – mladé listy jsou citlivé na světlo. Je nejvyšší čas také na osázení venkovních truhlíků.

Tip Rádce na finance

Toužíte po domě se zahradou? Nové bydlení můžete financovat prostřednictvím Hypoúvěru od Modré pyramidy. A díky jeho pohotovostní formě máte až rok na to, najít si vysněné bydlení.

Další články v rubrice

Střecha korunuje dům. Vyberte tu správnou střešní krytinu

Střecha korunuje dům. Vyberte tu správnou střešní krytinu

Střecha je většinou to první, co už zdálky na domu vidíme. Dá se říct, že korunuje celé dílo. Dům nejen chrání, ale také dotváří a zkrášluje. A měla by také hodně dlouho sloužit a leccos vydržet, i proto, že se jedná o poměrně nákladnou investici. Proto je tak důležité vybrat na střechu tu správnou střešní krytinu. Podle čeho? Kritérií je poměrně dost – materiál, životnost, sklon a členitost střechy, lokalita, nosnost krovu, odolnost vůči povětrnostním vlivům, náročnost údržby nebo rychlost a obtížnost pokládky. A samozřejmě i cena.

Tipy, jak zvládnout stěhování

Tipy, jak zvládnout stěhování

Každý, kdo se alespoň jednou v životě stěhoval, jistě potvrdí, že to není žádná legrace. Na mysl možná vyplula i myšlenka, že „lepší je vyhořet než se stěhovat“. To je sice nadsazené, ovšem pravdou je, že stěhování je spojeno s velkou dávkou stresu a také povinností.

Chystáte se rekonstruovat dům? Zde je devět tipů, na co nezapomenout

Chystáte se rekonstruovat dům? Zde je devět tipů, na co nezapomenout

Postavit si nový, nebo zrekonstruovat starší domek? Tuto otázku si položí snad každý, kdo plánuje bydlení v rodinném domě. Pokud zvítězí druhá varianta, pak vězte, že je na místě si vše dopředu důkladně promyslet.

Vymalujte si bez obav sami. Nepodceňte ale pečlivou přípravu

Vymalujte si bez obav sami. Nepodceňte ale pečlivou přípravu

Pustili jste se do rekonstrukce a dalším krokem, který vás čeká, je vymalování všech místností. Pravda, můžete si zaplatit profesionálního malíře, ale to může být i docela drahý špás. Vymalovat ale dokážete klidně i sami, vybrat si malířské barvy přesně podle svého gusta, chce to ale důkladnou přípravu a nic nepodcenit. Třeba vám pomůže i několik našich rad, jak na to.

Top