Jak zařídit malý byt

Jak zařídit malý byt

Máte malý byt a nevíte si rady s tím, jak ho zařídit? Máme pro vás tipy, inspirace a nápady, které udělají z malého bytu pohodový domov se vším, co k němu patří.

5. 12. 2018

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Malý byt se někomu může jevit jako noční můra, protože se mu zdá, že se do něj prostě nevejde. Ale když se na něj podíváte jako na příležitost uplatnit svoje nápady a fantazii, nebo dokonce ještě svoje šikovné ruce, můžete ho snadno proměnit ve skutečný domov.

Do malých bytů s malou výměrou (do 40 m2) se nejčastěji stěhují studenti nebo mladé páry, aby začaly svůj společný život ve vlastním, a občas i starší lidé, kteří už větší byt nepotřebují nebo zkrátka finančně neutáhnou. Každý z nich mívá spoustu věcí, bez nichž si život neumí nebo nechce představit. Jenže jak to všechno vmáčknout na těch pár metrů čtverečních? 

Předně zvažte, kdo v bytě bude bydlet a jaké bude mít výhledově potřeby. Jiné vybavení (stylově, ale hlavně funkčně) bude potřebovat partička studentů, jiné mladý pár, který plánuje založit rodinu, a jiné senior, který bude časem pravděpodobně řešit zdravotní obtíže jako bolavé klouby a podobně. Nábytek i vybavení na míru by tedy měly tohle všechno zohledňovat – v mladé domácnosti můžete využít vestavěné patro na spaní, kdežto pro starší obyvatele bude lepší variantou lůžko, které se vysouvá zpod pódia nebo které může přes den sloužit jako sedačka, aniž by se muselo náročně skládat.

Vsaďte na variabilitu

Vybírejte nábytek, který může plnit více funkcí – například zmíněný gauč jako lůžko a nejlépe s úložným prostorem, jídelní a zároveň pracovní stůl nebo barový pult, křeslo, které po rozložení slouží jako přídavné lůžko… Nebo nábytek, který se dá po použití složit, aby nepřekážel v prostoru – typicky skládací židle a jídelní stůl.

Vybírejte specialitky

Na trhu je spousta variant nábytku, a hlavně domácí bílé elektroniky právě pro malé domácnosti. Můžete si tak v pohodě vybrat malou ledničku, mini myčku na nádobí nebo pračku, které se k vám vejdou akorát.

Využijte každý centimetr

V malém bytě musíte mít chytrý systém, který vám umožní uložit vše, co potřebujete. Pokud máte vysoké stropy, vyžeňte nábytek do výšky – knihovny, vestavěná patra, skříně, police… Budete sice muset trochu investovat do nábytku na míru, ale na pohodě bydlení se vám to vrátí několikrát.
Nejvíc se soustřeďte na předsíň, kde netrávíte moc času, a tak vám úložné skříně od podlahy po strop nebudou vadit. Uložíte do nich nejen oblečení, ale i vybavení na sport, prostředky na úklid, a když na to přijde, může tam být i pračka. V obývacím pokoji, který používáte i jako ložnici, pracovnu a kuchyňský kout, pak myslete na možnost vestavěného patra na spaní nebo pódia se zásuvkami. A na stěny zavěste police, klidně až pod strop.
Dobře taky využijte všechny nevšednosti prostoru – nika po zazděném okně nebo třeba v nepoužívaných dveřích může sloužit jako knihovna či polička. Do koupelny zvolte nábytek s úložným prostorem, a pokud tu máte volně stojící pračku, využijte její horní plochu k odkládání.  

Myslete na kvalitní spánek

Jestliže vám v bytě „vyjde“ jen skládací lůžko, rozhodně nerezignujte na jeho vlastnosti. Na trhu už je dostatek snadno rozkládacích postelí s kvalitním roštem i matrací. Dobře se vyspat je základ. Postel pak umístěte co nejdál od kuchyňské linky. Mimochodem do té pořizujte co nejtišší spotřebiče. Budete s nimi v jedné místnosti pořád, i v noci, takže je dobré soustředit pozornost na to, jestli vás nebudou v noci rušit svým vrněním.

Nezbytné světlo

V malém bytě je potřeba hodně světla, a proto se nespokojte jen s centrálním lustrem a světlem pod kuchyňskou linkou. Rozhodně doplňte lampy. Dobře bude vypadat i LED osvětlení, které nainstalujete do knihovny nebo na police. Pak budete mít v každé zóně pokoje dostatek světla.

Pozor na barvy

Barvy v malém bytě jsou obzvlášť důležité. Tmavé prostor ještě pocitově ubírají, takže pozor na tmavé podlahy nebo stěny. Raději volte světlejší tóny, které prostor naopak zvětšují. Tmavší tóny můžete zvolit jako doplňkové, třeba na polštáře, dekorace nebo na výmalbu stěny za světlou kuchyňskou linkou. Prostě méně je více.
Barvy jsou taky ideální na „oddělení“ jednotlivých částí pokoje, přičemž můžete použít klidně dva tóny té samé barvy. Ta by ovšem měla ladit jak s podlahou, tak s případnou tapetou, barvou sedačky nebo s kobercem.

Další články v rubrice

„Ušijte“ svému domu fasádu na míru. Slušivou i funkční

„Ušijte“ svému domu fasádu na míru. Slušivou i funkční

Může se stát onou pověstnou třešničkou na dortu, ale zrovna tak může mnohé pokazit. O čem je řeč? O fasádě domu, o jeho konečné finální povrchové úpravě a podobě. Estetický faktor je ale jen jednou z několika důležitých funkcí, které musí fasáda plnit. Ještě důležitější je ochrana domu před nepříznivými vlivy počasí a slunečním zářením, stejně jako funkce zateplení. Jak na to, aby byly všechny funkce dokonale sladěné tak, aby se fasáda proměnila nejen ve slušivý, ale také perfektně funkční „oblek“ ušitý na míru konkrétnímu domu?

Klimatizace vám pomůže ochladit byt, ale umí i mnohem víc

Klimatizace vám pomůže ochladit byt, ale umí i mnohem víc

Jak ochladit byt v době, kdy venku stoupají teploty přes třicítku? Jedním z řešení je klimatizace, kterou si do domu nebo do bytu pořizuje čím dál tím víc lidí. Nabídka je široká a vybrat si můžete z nabídky luxusních designových kousků i jednodušších a cenově dostupnějších variant. Poradíme vám, jak ji vybrat, na co si dávat pozor a kam ji umístit, aby správně fungovala.

Jak zařídit kuchyni podle feng shui

Jak zařídit kuchyni podle feng shui

Kuchyně je asi nejrušnější část domácnosti, kde se odehrává vše důležité. Nejen příprava jídla, ale i setkávání se členy rodiny. Ať už je vaším snem kuchyně rustikální, retro, nebo v moderním minimalistickém stylu IKEA, je dobré inspirovat se i starým čínským učením feng-šuej, abyste co nejvíce využili její potenciál.  

Pro půdní vestavby platí rčení „dvakrát měř, jednou řež“

Pro půdní vestavby platí rčení „dvakrát měř, jednou řež“

Kdo by to neznal z filmů pro pamětníky nebo i na vlastní kůži – ponuré půdní prostory využívané tak akorát k věšení prádla nebo k odkládání starého harampádí. Proměnit takový nevyužitý půdní prostor v originální a atraktivní bydlení? Proč ne? Takové bydlení se může změnit doslova v pohádkové – krásné výhledy, atypické dispozice. Ale pozor, aby se nezměnilo v horor. Víc než kdy jindy a jinde platí při rekonstrukci půdy v obytný prostor ono okřídlené „dvakrát měř, jednou řež“.

Top