Máte malý byt a nevíte si rady s tím, jak ho zařídit? Máme pro vás tipy, inspirace a nápady, které udělají z malého bytu pohodový domov se vším, co k němu patří.
Malý byt se někomu může jevit jako noční můra, protože se mu zdá, že se do něj prostě nevejde. Ale když se na něj podíváte jako na příležitost uplatnit svoje nápady a fantazii, nebo dokonce ještě svoje šikovné ruce, můžete ho snadno proměnit ve skutečný domov.

Do malých bytů s malou výměrou (do 40 m2) se nejčastěji stěhují studenti nebo mladé páry, aby začaly svůj společný život ve vlastním, a občas i starší lidé, kteří už větší byt nepotřebují nebo zkrátka finančně neutáhnou. Každý z nich mívá spoustu věcí, bez nichž si život neumí nebo nechce představit. Jenže jak to všechno vmáčknout na těch pár metrů čtverečních? 

Předně zvažte, kdo v bytě bude bydlet a jaké bude mít výhledově potřeby. Jiné vybavení (stylově, ale hlavně funkčně) bude potřebovat partička studentů, jiné mladý pár, který plánuje založit rodinu, a jiné senior, který bude časem pravděpodobně řešit zdravotní obtíže jako bolavé klouby a podobně. Nábytek i vybavení na míru by tedy měly tohle všechno zohledňovat – v mladé domácnosti můžete využít vestavěné patro na spaní, kdežto pro starší obyvatele bude lepší variantou lůžko, které se vysouvá zpod pódia nebo které může přes den sloužit jako sedačka, aniž by se muselo náročně skládat.

Vsaďte na variabilitu

Vybírejte nábytek, který může plnit více funkcí – například zmíněný gauč jako lůžko a nejlépe s úložným prostorem, jídelní a zároveň pracovní stůl nebo barový pult, křeslo, které po rozložení slouží jako přídavné lůžko… Nebo nábytek, který se dá po použití složit, aby nepřekážel v prostoru – typicky skládací židle a jídelní stůl.

Vybírejte specialitky

Na trhu je spousta variant nábytku, a hlavně domácí bílé elektroniky právě pro malé domácnosti. Můžete si tak v pohodě vybrat malou ledničku, mini myčku na nádobí nebo pračku, které se k vám vejdou akorát.

Využijte každý centimetr

V malém bytě musíte mít chytrý systém, který vám umožní uložit vše, co potřebujete. Pokud máte vysoké stropy, vyžeňte nábytek do výšky – knihovny, vestavěná patra, skříně, police… Budete sice muset trochu investovat do nábytku na míru, ale na pohodě bydlení se vám to vrátí několikrát.
Nejvíc se soustřeďte na předsíň, kde netrávíte moc času, a tak vám úložné skříně od podlahy po strop nebudou vadit. Uložíte do nich nejen oblečení, ale i vybavení na sport, prostředky na úklid, a když na to přijde, může tam být i pračka. V obývacím pokoji, který používáte i jako ložnici, pracovnu a kuchyňský kout, pak myslete na možnost vestavěného patra na spaní nebo pódia se zásuvkami. A na stěny zavěste police, klidně až pod strop.
Dobře taky využijte všechny nevšednosti prostoru – nika po zazděném okně nebo třeba v nepoužívaných dveřích může sloužit jako knihovna či polička. Do koupelny zvolte nábytek s úložným prostorem, a pokud tu máte volně stojící pračku, využijte její horní plochu k odkládání.  

Myslete na kvalitní spánek

Jestliže vám v bytě „vyjde“ jen skládací lůžko, rozhodně nerezignujte na jeho vlastnosti. Na trhu už je dostatek snadno rozkládacích postelí s kvalitním roštem i matrací. Dobře se vyspat je základ. Postel pak umístěte co nejdál od kuchyňské linky. Mimochodem do té pořizujte co nejtišší spotřebiče. Budete s nimi v jedné místnosti pořád, i v noci, takže je dobré soustředit pozornost na to, jestli vás nebudou v noci rušit svým vrněním.

Nezbytné světlo

V malém bytě je potřeba hodně světla, a proto se nespokojte jen s centrálním lustrem a světlem pod kuchyňskou linkou. Rozhodně doplňte lampy. Dobře bude vypadat i LED osvětlení, které nainstalujete do knihovny nebo na police. Pak budete mít v každé zóně pokoje dostatek světla.

Pozor na barvy

Barvy v malém bytě jsou obzvlášť důležité. Tmavé prostor ještě pocitově ubírají, takže pozor na tmavé podlahy nebo stěny. Raději volte světlejší tóny, které prostor naopak zvětšují. Tmavší tóny můžete zvolit jako doplňkové, třeba na polštáře, dekorace nebo na výmalbu stěny za světlou kuchyňskou linkou. Prostě méně je více.
Barvy jsou taky ideální na „oddělení“ jednotlivých částí pokoje, přičemž můžete použít klidně dva tóny té samé barvy. Ta by ovšem měla ladit jak s podlahou, tak s případnou tapetou, barvou sedačky nebo s kobercem.

Sdílet článek