Kuchyně je asi nejrušnější část domácnosti, kde se odehrává vše důležité. Nejen příprava jídla, ale i setkávání se členy rodiny. Ať už je vaším snem kuchyně rustikální, retro, nebo v moderním minimalistickém stylu IKEA, je dobré inspirovat se i starým čínským učením feng-šuej, abyste co nejvíce využili její potenciál.  
Moderní kuchyně má splňovat spoustu věcí, ale pokud jde o rozložení kuchyňské linky, ne vždy si můžeme vybírat. Většinou nás omezují rozměry prostoru, přípojky nebo jiné potřeby, ale ideálně byste neměli dávat lednici, dřez a sporák hned vedle sebe. Jsou to různé živly – voda a oheň, takže raději je držte dál od sebe. Pamatujte také na to, abyste měli dost prostoru na vaření samotné a při práci u sporáku viděli na vchod do místnosti.

Pořád ten pořádek

Ano, pořád. Uklizený, čistý a funkční interiér je základem učení feng-šuej. Jen v takovém prostředí může vládnout pozitivní energie, díky níž se cítíte dobře. Když se díváte na hory neumytého nádobí a pod nohama vám křupou drobky, moc příjemné pocity to ve vás nevyvolá. Takže vysát, vytřít, umýt nádobí… A pak už to půjde samo.

Přečtěte si také

Vykliďte skříňky, umyjte je a přitáhněte všechny uvolněné šroubky dvířek. Nefunkční nebo nepoužívané přístroje vyhoďte, zbavte se otlučeného nádobí, rozdejte přebytečné talíře, hrnky a skleničky. Ponechte si jen to, co opravdu potřebujete a používáte. Projděte spíž, zásuvky s dobrotami i s kořením a samozřejmě ledničku a zbavte se nemilosrdně všeho, co je prošlé nebo zkažené. Jen vám to kazí energii.

Kuchyňskou linku udržujte čistou, bez odloženého nádobí a mějte na ní jen to nejnutnější. Všechno ostatní uložte do skříněk – zavěšené pánvičky, kořenky a především nože.

Máte-li otevřené police, vystavte na nich své kuchařské knihy nebo pěkný porcelán. Můžete sem naaranžovat i oblé (!) dózy s rýží, luštěninami či těstovinami. Prostě hojnost… Na okno si dejte pár květináčů s bylinkami, které dodají vašim jídlům šmrnc.

Nezapomeňte na světlo

Světlo v kuchyni je podle feng-šuej zásadní. Přináší slunce, energii, růst… Nemáte-li v kuchyni okno, pamatujte na dobré umělé osvětlení. To ostatně platí vždy. Většina z nás vaří nejčastěji večer, takže dobré osvětlení pracovní plochy, stejně jako jídelního stolu, zkrátka potřebujeme.

Když už jsme u jídelního stolu…

Ve většině českých domácností je součástí kuchyně i jídelní kout. Takže na jídelní stůl byste měli zaměřit svou pozornost. Předně si pořiďte bytelný, nejlépe dřevěný stůl. Je to symbol pevnosti rodiny, a tak se k němu musí pohodlně vejít všichni členové domácnosti. Nikdo by neměl sedět „zastrčený v rohu“ ani zády ke dveřím. Nemůžete-li se tomu vyhnout, při rodinných večeřích dveře za zády zavírejte, pro lepší pocit všech. A pamatujte i na to, že občas se vaše rodina může rozrůst o návštěvu, která by se měla ke stolu vejít. Ideální je volit rozkládací stůl, pokud možno kulatý. Lidé kolem kulatého stolu jsou si zkrátka blíž.

Stůl by měl být vždycky čistý, bez špinavého nádobí, odložené pošty nebo přečtených novin. Není třeba mít ho stále slavnostně prostřený a nemusíte mít ani ubrus, ale měli byste tu mít pěkné prostírání (alespoň na čas jídla), mísu s ovocem nebo vázu s čerstvými květinami. Na větší stůl pak můžete přidat i misku s bonbony nebo ořechy. Zkrátka cokoli, co evokuje (a tedy přitahuje) hojnost v jakékoli podobě.

Sporák jako rodinný krb

Ačkoli dnes už nevaříme na otevřeném ohni, v krbu nebo v kamnech, rodinný krb máme dál. Tedy pomyslně. Je to sporák, který symbolizuje rodinu, její zdraví, štěstí, hojnost a dostatek. Tady připravujete jídlo, jímž rodinu sytíte, takže sporák udržujte funkční a čistý a při vaření pravidelně používejte všechny plotýnky.

Sdílet článek