Jak odhlučnit dveře: Několik rad, jak udržet hluk mimo váš domov

Jak odhlučnit dveře: Několik rad, jak udržet hluk mimo váš domov

Ticho je dnes vzácné. Zdaleka to není samozřejmost, a když ho nemáme celý den v práci, chceme ho mít aspoň doma. Jenže ne každý z nás žije na tiché samotě. Jak udržet hluk mimo domov? Zavřete mu dveře před nosem. Doslova. Poradíme vám, jak odhlučnit dveře, a to nejen ty vchodové.

31. 10. 2018

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Zvuková izolace dveří je něco, na co se při rekonstrukcích často zapomíná. Pokud investujete peníze do rekonstrukce bydlení včetně zvukové izolace, určitě nezapomeňte na dveře. Investice se vám určitě vyplatí.

Odhlučnění vchodových nebo interiérových dveří bytu je pro „zvukovou pohodu“ vaší domácnosti stejně důležité jako odhlučnění oken nebo stropů a podlah. Samozřejmě hodně záleží i na tom, jak vaše dveře vypadají. Například ve starších domech, kde se nedají použít továrně vyráběné protihlukové dveře, to může být trochu problém. Nicméně existují způsoby, jak utěsnit i staré dveře tak, abyste doma mohli klidně spát.   

Pořiďte si dvojče

Jednou z variant, byť ne tou nejlevnější, je nechat vyrobit dvojité dveře. Je to ideální řešení zvlášť pro starší domy, kde máte široké nosné stěny, které dovolují instalovat dvoje zárubně v jedné zdi za sebou. Tím vytvoříte uvnitř zdi jakousi kapsu, která zvuk udrží venku. Nezapomeňte ovšem na těsnění podél celého obvodu křídel dveří, aby se zvuk nedostával do místnosti skulinami mezi zárubní a křídlem dveří.

Jedinou nevýhodou tohoto řešení je, že dveře ve starších bytech bývají většinou výrazněji členěné nebo zdobené různými řezbářskými prvky, takže pokud chcete zachovat jejich estetickou hodnotu, kterou do interiéru přinášejí, musíte nechat u truhláře udělat druhé dveře jako kopii, což se vám může trochu prodražit. Nicméně v historicky cenných interiérech je to jedno z nejlepších řešení. Dvojité dveře dobře fungují i pro odhlučnění hudebních zkušeben a studií.

Nahraďte sklo

Máte-li část dveří prosklenou, určitě ji nahraďte pevnou výplní nebo, je-li to vzhledem k materiálu dveří možné, alespoň zvukově izolačním sklem. Výrazně tak snížíte průnik hluku do místnosti.  

Použijte závěsy

vybírání závěsu

Pokud se nechcete zbavovat zajímavých dveří, měnit je nebo jakkoli upravovat, můžete zvolit variantu protihlukového závěsu.
Speciální bavlněné látky s vysokou hustotou se vyrábějí například pro divadla a kina, ale stejně dobře vám poslouží i doma. Pořídíte je zhruba od 500 Kč za m2.

Polepte dveře akustickou pěnou

Moderní dveře bez ozdobných prvků můžete směle polepit lisovanými akustickými deskami, které se běžně používají na stěny. Dále budete potřebovat ještě pohledovou vrstvu, používá se většinou textilní nebo koženková.
protihlukové polstrování na dveříchMůžete tak zvolit barvu, která se vám nejvíce do interiéru hodí. Pokud nemáte nijak zvlášť rozměrné dveře, s pěnou se vejdete s přehledem do tisícovky, potahový materiál bude dražší, ale záleží na vašem výběru.

I tady pamatujte na nalepení izolační pásky podél celého obvodu dveří, aby zvuk nepronikal kolem zárubní. Zvolte ji vždycky o něco širší, než je mezera mezi zárubněmi a křídlem, aby byla izolace co nejlepší. Páska se totiž po zavření dveří zmáčkne a příliš úzká by nemusela na izolaci stačit.  

Vyměňte dveře za protihlukové

Zvukově izolační dveře, které mají speciální izolační vrstvu už zabudovanou uvnitř křídla i zárubní, se vyrábějí v nejrůznějších variantách a jsou vhodné zejména do moderních staveb. Mohli jste se s nimi setkat v nových budovách škol, knihoven nebo v koncertních halách, ale vyrábějí se samozřejmě i pro domácnosti.
protihlukové interiérové dveřeA to jak vchodové, tak interiérové.

Jestliže mají plnit svoji funkci co nejlépe, tedy snížit hladinu hluku propouštěného do místnosti až o několik desítek decibelů, vyberte si variantu bez skleněných průhledů. Pokud na nich trváte, nechte je osadit zvukově izolačním dvoj- nebo trojsklem.  

Protihlukové dveře je dobré doplnit i mechanickým prahem, který se při zavření dveří vysune a utěsní mezeru mezi podlahou a spodní hranou dveří.

Bonusem je, že protihlukové dveře bývají zároveň také tepelně izolační, protipožární, případně bezpečnostní, takže můžete zabít více much jednou ranou (a za jedny peníze). Pokud jde o náklady, záleží na variantě, kterou si vyberete, ale standardní „panelákové“ dveře pořídíte už od 5 000 Kč. 

Tip Rádce na finance: Rychloúvěr Modré pyramidy

S rekonstrukcí nebo jen s investicí do odhlučnění dveří u vás doma vám pomůže Rychloúvěr od Modré pyramidy.

Další články v rubrice

Jak kombinovat starý a nový nábytek s fantazií

Jak kombinovat starý a nový nábytek s fantazií

Myslíte, že starožitný nábytek do moderního interiéru nepasuje? Omyl! Kombinace moderního a starožitného nábytku je čím dál populárnější. Anebo můžete udělat ze starého nábytku nový, osobitý kousek. Nevěříte? Ukážeme vám, že kombinovat starý a nový nábytek je vlastně hračka.

Kočka a pes v bytě aneb Jak připravit byt na domácího mazlíčka

Kočka a pes v bytě aneb Jak připravit byt na domácího mazlíčka

Mít domácího mazlíčka přináší radost. Ovšem máte-li být všichni šťastní, tedy rodina i mazlíček, měli byste vědět, co všechno zvíře v bytě potřebuje a jak byt na zvíře připravit. Plánujete-li si do bytu nebo domu pořídit kočku nebo psa, uvědomte si, že s vámi budou doslova sdílet prostor, a to 24 hodin denně. Proto byste na nového člena rodiny měli připravit nejen sebe, ale i svůj domov. Určitě si ale předem zjistěte i něco o konkrétním plemeni, které si hodláte pořídit, protože každé má něco specifického. Než ale vůbec přivedete mazlíčka k vám domů…

Co musíte vědět o bezbariérovém bydlení

Co musíte vědět o bezbariérovém bydlení

Bezbariérové bydlení není zdaleka jen pro vozíčkáře. Byt bez bariér, které vám mohou z obyčejných úkonů, jako je přesun do obýváku nebo osobní hygiena, udělat každodenní martyrium, si staví stále víc lidí. Myslí na stáří nebo na případné zdravotní komplikace. Jak by tedy měla vypadat taková bezbariérová kuchyň, koupelna nebo WC?
Stačí respektovat několik základních pravidel a počítat. Doslova.

Jak se žilo za první republiky

Jak se žilo za první republiky

První republiku vnímáme pod vlivem černobílých filmů pro pamětníky jako zlatý věk, s nostalgií a romantickým nádechem. Jenže jaký byl reálný svět Oldřicha Nového a Nataši Gollové? Jak se bydlelo v době, kdy Češi a Slováci budovali poprvé v historii svůj společný samostatný stát?

Top