Jak naplánovat rekonstrukci kuchyně

Jak naplánovat rekonstrukci kuchyně

Rekonstrukce kuchyně je obrovská radost, na stranu druhou však také velká starost. Kuchyně je často srdcem domova, místem, kde se mnohé odehrává. A právě proto je před samotnou rekonstrukcí tak důležitý dobrý a důkladný plán.

24. 5. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Životnost kuchyně, resp. kuchyňské linky se pohybuje okolo 15 až 20 let. Poté zastarává, opotřebení je již zpravidla znát. Po dvou dekádách se také již významně posunou možnosti a standardy, ať už z hlediska uspořádání, materiálů či nabídky spotřebičů. Na místě je popřemýšlet nad rekonstrukcí.

I paneláková kuchyně může dobře sloužit

Výsledkem vašeho úsilí by měl být pohodlný prostor, kde na sebe vše logicky navazuje, práce vám jde pěkně od ruky a navrch se vám líbí a je vám v něm příjemně. Splnit všechna tato kritéria, mnohdy navíc ještě za podmínky omezeného rozpočtu, není lehký úkol.

Abyste byli ve své kuchyni maximálně spokojení, do jisté míry není důležitá velikost, zásadní je praktické uspořádání. Pozitivní tedy je, že i kuchyně v paneláku může dobře sloužit, když vše dobře promyslíte.

Samostatná, či propojená?

Jaká bude vaše nová kuchyně, to záleží čistě na vás, vašich preferencích, finančních možnostech a vkusu. Někdo si vysní kuchyni spojenou s okolním obytným prostorem – jídelnou a obývacím pokojem. Jiný preferuje kuchyni samostatnou. Při řešení této otázky samozřejmě hraje hlavní roli dispozice celého bytu. Obě možnosti mají každopádně svoje výhody i nevýhody. Otevřenému prostoru nahrává bližší kontakt celé rodiny při přípravě jídla, někomu naopak může vyhovovat větší soukromí a klid kuchyně oddělené.

Na toto nezapomeňte

  • U stavebního materiálu si předem ověřte jeho dostupnost. Nechat se zbrzdit čekáním na dodání by bylo jistě nepříjemné.
  • Pokud plánujete bourat příčky, oslovte raději statika, upozorněte sousedy na možný hluk.
  • Zjistěte si, zda potřebujete povolení či ohlášení stavebnímu úřadu.
  • U družstevního bytu budete potřebovat souhlas družstva s rekonstrukcí.

Sporák sem, trouba tam

Při plánování samotné kuchyňské linky musíte vedle pracovní plochy, kterou chce mít jistě každý domácí kuchař či kuchařka maximální ke svým možnostem, počítat s řadou spotřebičů. A právě jejich uspořádáním můžete další pracovní plochu získat či ztratit. Například taková zvýšená trouba, která je v kombinaci s mikrovlnkou moderně zasazována do jednoho pohodlného panelu, na pracovní ploše ubírá. Získáte tím ale naopak o jednu spodní skříňku navíc. Musíte tedy zvážit, co je pro vás prioritou a tomu pak přizpůsobit rozložení skříněk, spotřebičů i dřezu.

Dobře si promyslete odkládací prostory. Výhodu mají jednoznačně obyvatelé domů a velkých bytů. Hlavní odkládací prostor zastane spíž. Pokud ji jako majitelé menších bytů nemáte k dispozici, musíte v kuchyni pamatovat na dostatečně velký prostor pro potravinovou skříň. Výhodou je, že výrobci mají dnes k dispozici řadu moderních řešení, které maximalizují užitný prostor. Takovým jsou třeba vysouvací skříňky a zásuvky.

Z hlediska uspořádání dle vykonávaných činností by kuchyně měla být rozdělena na tři zóny – úschova potravin, umývání a vaření. Důvodem je logika věci, a abyste se moc nenaběhali – práce vám půjde rychleji od ruky. V praxi to například znamená, že myčka by měla být v těsné blízkosti dřezu a ukládání nádobí, chladnička pak u pracovní plochy, poté varná deska a trouba.

Reference jako základ

Marně tápete a stále nevíte, jaké firmě či řemeslníkovi realizaci své kuchyně svěřit? Zkuste se poptat přátel či a kolegů v práci. Reference jsou dobrým vodítkem. U známých firem najdete jistě mnoho hodnocení na internetu. Ani řemeslníky si ale nenajímejte bez smlouvy, vyvarujete se možných problémů souvisejících s reklamací.

Pozornost věnujte i výběru materiálů

Důkladně se zaměřte na obklady do kuchyně. Správnou volbou si zajistíte snadnou údržbu a dlouhodobě pěkný vzhled. Léty ověřenou klasikou je keramický obklad, můžete zvolit ale také třeba skleněnou desku či materiál shodný s pracovní plochou.

Podlahu, která budete stále vypadat jako nová a přitom se bude snadno udržovat i v exponovaném prostoru kuchyně by si jistě přál každý. Sázkou na jistotu je dlažba. Setkat se jistě můžete už i s laminátem či korkem, který vyniká svou tepelnou pohodou, ovšem je otázkou, zda ustojí třeba pád ostrého kuchyňského náčiní.

Co se týče materiálů skříněk – je hojně rozšířeným mýtem, že lesklé povrchy se špatně udržují. Ty však stačí jen důkladně přeleštit a jsou zase jako nové. Naproti tomu matné povrchy odolných nečistot mnohdy již nezbavíte.

Tip

I kvalitnější a drahý můžete sehnat za příznivou cenu v sezonním výprodeji.

Rekonstrukce v nájmu

Pokud bydlíte v pronájmu a o změně zatím neuvažujete, nejspíše se vám nebude chtít investovat do cizího majetku. Pokud přijde řeč na novou kuchyň, vězte, že i „facelift“ v podobě zrenovovaných dvířek udělá divy. Minimálně na pár let určitě. Pokud byste přece jen zatoužili i v pronajatém bytě po novotou vonící lince, řešením může být domluva s majitelem, kdy vám investici, případně její část odpustí z nájmu. Celá situace se dá ošetřit smluvně – v případě, že nájem opustíte dříve. Majitel vám poměrnou část uhradí.

Další články v rubrice

„Ušijte“ svému domu fasádu na míru. Slušivou i funkční

„Ušijte“ svému domu fasádu na míru. Slušivou i funkční

Může se stát onou pověstnou třešničkou na dortu, ale zrovna tak může mnohé pokazit. O čem je řeč? O fasádě domu, o jeho konečné finální povrchové úpravě a podobě. Estetický faktor je ale jen jednou z několika důležitých funkcí, které musí fasáda plnit. Ještě důležitější je ochrana domu před nepříznivými vlivy počasí a slunečním zářením, stejně jako funkce zateplení. Jak na to, aby byly všechny funkce dokonale sladěné tak, aby se fasáda proměnila nejen ve slušivý, ale také perfektně funkční „oblek“ ušitý na míru konkrétnímu domu?

Klimatizace vám pomůže ochladit byt, ale umí i mnohem víc

Klimatizace vám pomůže ochladit byt, ale umí i mnohem víc

Jak ochladit byt v době, kdy venku stoupají teploty přes třicítku? Jedním z řešení je klimatizace, kterou si do domu nebo do bytu pořizuje čím dál tím víc lidí. Nabídka je široká a vybrat si můžete z nabídky luxusních designových kousků i jednodušších a cenově dostupnějších variant. Poradíme vám, jak ji vybrat, na co si dávat pozor a kam ji umístit, aby správně fungovala.

Jak zařídit kuchyni podle feng shui

Jak zařídit kuchyni podle feng shui

Kuchyně je asi nejrušnější část domácnosti, kde se odehrává vše důležité. Nejen příprava jídla, ale i setkávání se členy rodiny. Ať už je vaším snem kuchyně rustikální, retro, nebo v moderním minimalistickém stylu IKEA, je dobré inspirovat se i starým čínským učením feng-šuej, abyste co nejvíce využili její potenciál.  

Pro půdní vestavby platí rčení „dvakrát měř, jednou řež“

Pro půdní vestavby platí rčení „dvakrát měř, jednou řež“

Kdo by to neznal z filmů pro pamětníky nebo i na vlastní kůži – ponuré půdní prostory využívané tak akorát k věšení prádla nebo k odkládání starého harampádí. Proměnit takový nevyužitý půdní prostor v originální a atraktivní bydlení? Proč ne? Takové bydlení se může změnit doslova v pohádkové – krásné výhledy, atypické dispozice. Ale pozor, aby se nezměnilo v horor. Víc než kdy jindy a jinde platí při rekonstrukci půdy v obytný prostor ono okřídlené „dvakrát měř, jednou řež“.

Top