Bydlení podle feng shui, čínského učení o harmonizaci prostoru prověřeného tisíciletími, vám pomůže vnést do vašeho domova klid, radost a štěstí. Ať už máte jakýkoli vkus ohledně bydlení, zásady feng shui jsou stejné – účelnost, pohodlí, harmonie a symboly.

Jakmile máte uklizeno a vyklidili jste vše, co ve vaší domácnosti přebývá nebo jednoduše neslouží svému účelu, můžete se podívat na jednotlivé místnosti. Nejpoužívanějším prostorem v každém bytě je obývací pokoj, přirozené centrum života každé rodiny. Proto by to měl být prostor dostatečně světlý a vzdušný, kde je dost místa a pohodlí pro všechny členy rodiny a pro vše, co společně děláte.

Základem je samozřejmě prostorná a pohodlná sedačka (případně doplněná křesly), na kterou se vejdou opravdu všichni. I když vaše ratolest nejraději sleduje televizi vleže na koberci, měla by mít místo i na gauči. Velmi důležité je, aby pohovka byla čelem nebo alespoň bokem ke vchodu do místnosti, abyste měli přehled, kdo do obývacího pokoje vchází. Odkládací stolek udržujte čistý a volný, neměl by být odkladištěm časopisů a ovladačů.

Máte-li v obývacím pokoji i jídelní stůl, dbejte na to, aby byl čistě prostřený a uklizený. Do jeho středu naaranžujte vázu s čerstvými květinami nebo mísu s ovocem.

Feng shui barvy, dekorace a symboly v obývacím pokoji

Barvy na zdi volte raději klidnější, navozující harmonii, klid a radost. Pokud chcete něco výraznějšího, soustřeďte se spíše na barvy doplňků, které můžete snadno vyměnit. Neutrální pohovku jednoduše osvěžíte barevnými polštáři, které můžete obměňovat podle ročního období.

Při výběru obrazů a dekorací se soustřeďte na symboliku. Měly by navozovat pocity harmonie, bezpečí, radosti a sounáležitosti. Zkrátka takové, jaké byste chtěli ve své rodině zažívat. Obývací pokoj je proto ideálním místem, kde můžete vystavit svoje rodinné fotky, výtvory dětí nebo fotky lidí a věcí, které k vaší rodině prostě patří.

Světlo a příroda

Velmi důležitý je taky dostatek světla. Okna by neměly stínit příliš velké závěsy nebo příliš bujná vegetace uvnitř ani před oknem. Pamatujte i na večerní osvětlení – vedle centrálního lustru sem klidně pořiďte několik lamp, které vám pomohou prosvětlit všechny temné kouty. Všechny žárovky by měly být samozřejmě funkční.

Ideální jsou také svíčky, které dokreslí harmonickou atmosféru. A máte-li v obývacím pokoji krb nebo kamna, měli byste z nich udělat přirozené centrum místnosti. Feng shui pracuje se symboly, takže „teplo rodinného krbu“ využijte, co to jde.

Pokud jde o přírodu, i tu byste měli ve zdravé míře do svého obývacího pokoje pustit. Nejlépe v podobě zdravých rostlin, pokud možno už vzrostlých. Při výběru se ale vyhněte těm rostlinám, které mají špičaté listy evokující ostny. Ideální jsou bujné popínavé či stále kvetoucí rostliny, tlustice, fíkusy nebo citrusy. Výborné jsou ale i řezané květiny, jen pamatujte na to, aby stále měly čistou vodu. Naopak úplně se vyhněte suchým květinám – udržet je v čistotě prakticky nejde, a hlavně jsou už mrtvé. Jejich symbolika je tedy pro harmonický rodinný život opravdu nežádoucí.

Co do obývacího pokoje nepatří

Je jasné, že zařídit vše naprosto ideálně podle zásad feng shui často nejde. Takže se soustřeďte hlavně na to, abyste se v místnosti cítili dobře a nebylo v ní nic, co by ve vás vyvolávalo nepříjemné pocity. Pokud při sledování televize nebo při rodinné večeři máte v zorném poli rozložené sportovní náčiní nebo neuklizený pracovní stůl, budete myslet na to, co byste „měli udělat“, spíš než na to, jak je vám s rodinou dobře.

Leffinqwellův psací stůl a feng shui mřížka

A ještě trochu feng shui teorie. Pamatujete, jak Zdeněk Svěrák popisoval ve filmu o Básnících sektory A1 až B5 na psacím stole? Podobně pracuje feng shui se sektory v prostoru podle mřížky pa kua (nebo ba gua). Jejich rozložení se řídí buď podle vchodu – ten umístíte čelem k sobě –, nebo podle světových stran, přičemž směrem k sobě umístíte severní stranu bytu.

Vezměte si plánek svého bytu nebo domu a namalujte na něj mřížku o devíti stejných polích. Máte-li nepravidelný půdorys, řiďte se podle nejdelší stěny. Je normální, že v takovém případě vám někde mřížka vyběhne mimo půdorys. Levý horní čtverec/obdélník je sektor hojnosti a bohatství, nahoře uprostřed je sektor vaší slávy a ocenění, vpravo nahoře vztahů a lásky. V prostřední řadě zleva jsou sektory rodiny a předků, středu a štěstí a vpravo dětí, kreativity a budoucnosti. Ve spodní řadě zleva jsou moudrost a vzdělání, dál kariéra a vpravo dole přátelé a cestování.

Pozorně se na svoji tabulku podívejte a zjistěte, co v jednotlivých sektorech máte. Podle toho byste měli upravit funkci místností, rozložení nábytku a dekorace. Pokud nemáte ideální rozložení, můžete všechno dohonit právě dekoracemi a mírnými úpravami. Jde o to, abyste v každém sektoru měli něco, co symbolizuje danou oblast života, a naopak neměli nic, co danému tématu protiřečí.

Například v sektoru vztahů byste měli mít upomínky na svůj partnerský vztah, nikoli diplomy ze soutěží nebo pracovní stůl, které naopak patří do sektorů ocenění a kariéry. V sektoru bohatství by neměla být krabice s účtenkami, ale prasátko, do kterého si střádáte.

Sdílet článek