Pokud přemýšlíte o financování koupě bydlení nebo o financování rekonstrukce, je dobré myslet zároveň i na to, jak by vaše nové bydlení mělo skutečně vypadat. Tisíciletími prověřené čínské učení feng shui vám pomůže proměnit bydlení v domov. A nepotřebujete na to nic speciálního. Jde jen o to pozorně vnímat sebe a prostor, v němž žijete.
Ať už si vyberete jakýkoli styl, základní pravidla spokojeného bydlení jsou vždy stejná – účelnost, pohodlí, harmonie. Pro každého z nás to může znamenat různé věci, takže pokud si s tím nevíte rady, může vám pomoci právě feng shui.

Feng shui se zabývá harmonizací prostoru a napomáhá vyrovnání a proudění energií ve vašem bytě nebo v kanceláři. Zkrátka tam, kde pobýváte. Je to na vás moc „ezoterické“? Vzpomeňte si, kolikrát se vám už stalo, že jste vstoupili do cizího bytu či kanceláře a po chvíli jste měli nutkání odejít, protože jste se tam necítili dobře. Kolikrát jste naopak zažili, že jste přišli někam poprvé, ale připadali jste si tam jako doma? Něco podobného asi známe všichni.

feng shui obyvak  

A o tom právě je feng shui – vytvořit prostor, kde nám bude dobře, který nás bude nabíjet novou energií, inspirovat, uklidňovat… Jednoduchými zásadami feng shui se můžete řídit při stavbě nebo rekonstrukci nemovitosti, ale i v případě, že se na velké stavební úpravy nechystáte a chcete jen drobné změny.

Základním pravidlem interiéru podle feng shui je to, že se vám musí líbit. Feng shui bydlení pracuje s barvami, obrazy, symboly, rozvržením nábytku a tak dále, ale hlavně vám musí všechno vyhovovat. Neexistuje žádné striktní „musíš“, variant je nepočítaně.

Prvním krokem k harmonizaci vašeho domova je úklid
Možná to zní banálně, ale je to tak. Ovšem nejen úklid ve smyslu vyluxovat a utřít prach. Feng shui pracuje s energií. Ta pozitivní může být jen v bytě či domě, kde je vše funkční a kde nepřekáží zbytečnosti. To znamená, že byste měli projít doslova každý kout, skříň a zásuvku v bytě a zbavit se všeho, co už nepotřebujete, co vám nedělá radost, co je rozbité nebo prostě nefunguje. Můžete to zkusit japonskou metodou. Zbavte se oblečení, které nenosíte, stohu starých časopisů, knih, které už určitě nikdy číst nebudete, starých dokumentů, oprýskaného nádobí a všech věcí, které doma skladujete na „co kdyby“. Zabírají místo a brání vám dýchat. Pokud je vám líto je vyhodit, můžete je darovat, prodat nebo jinak recyklovat či upcyklovat .

Vnímejte symboly
Druhým krokem je projít byt a vnímat ho. Pozorně si prohlédněte prostor, který tak důvěrně znáte, a zkuste se zamyslet nad tím, co jednotlivé věci a dekorace znamenají a jak v prostoru fungují. Například – v ložnici máte pracovní kout a nad postelí, která hrozně vrže, obraz zasněžených hor. Je váš partnerský život podle vašich představ, nebo v něm něco vrže, něco zamrzlo? Co jídelna? Máte pěkný pevný stůl pro rodinné večeře, nebo je to jen kout někde bokem a na stěně vedle visí obraz s bitevní scénou? A funguje vaše rodina tak, jak byste chtěli, vycházíte spolu a umíte komunikovat?

Symboly jsou důležité. A nenechte se mýlit, v tomto ohledu nepřichází východní učení do českých domácností s ničím novým. Vzpomeňte si na byt babičky – nad velkou manželskou postelí v ložnici visela svatební fotka manželů v kulatém rámu jako symbol věčné partnerské lásky, jídelní stůl byl vždy v centru místnosti s velkým lustrem nad ním, aby osvětloval celou rodinu při společném jídle a na stole byla vždycky mísa s ovocem nebo s koláčem. Pokud měl pán domu pracovnu, měl v ní velký, pevný stůl na čestném místě v místnosti, aby měl přehled a vše „řídil“. Stačí vám těchto pár příkladů? Jenomže moderní bydlení se za posledních pár desetiletí změnilo natolik, že jsme zapomněli na staletími prověřená pravidla harmonického domova. Možná stojí za to se k nim aspoň částečně vrátit.

V dalších článcích se budeme věnovat jednotlivým místnostem a sektorům bytu detailněji, takže na konkrétní rady dojde, nebojte se.

Zdroj ilustračních obrázků: pinterest.com

Jak začít?

Prvním krokem je vyčistit prostor a začít ho vnímat. Tak s chutí do toho!

Rádce pro finance

Hlavní zásady feng shui

Vyhoďte vše, co už nepotřebujete, co je rozbité nebo vám neslouží. Zbavte se upomínek na minulost, které vám nedělají radost. Ukliďte si a pořádek opravdu udržujte. Pouštějte si domů novou, čerstvou energii – větrejte, poslouchejte hudbu nahlas, zdobte si interiér rostlinami a čerstvými květinami. Odstraňte z místností vše, co nesouvisí s jejich účelem – ložnice není skladiště ani pracovna, rodinný obývák není tělocvična. Nezapomeňte si stejně uklidit i osobní počítač, telefon nebo peněženku. Zbytečnosti, staré zprávy nebo účtenky zabírají místo novým věcem a příležitostem!

Tip Rádce na finance

Ať už si budete svoje bydlení upravovat podle feng shui, ve skandinávském stylu, nebo třeba boho stylu, s financováním vám pomůže Rychloúvěr od Modré pyramidy

.

Sdílet článek