Toužíte mít na zahradě okrasné nebo koupací jezírko? A je lepší plastové, přírodní, nebo zděné? Stačilo by vám jen malé jezírko s pár lekníny, nebo v něm budete chovat ryby? Spousta otázek! Jezírko je totiž mnohem víc než jen krásná dekorace vaší zahrady. Máme pro vás několik základních rad, díky nimž si můžete klidně troufnout na jezírko s vodotryskem či na zenovou zahradu v japonském stylu.
První zásadou, kterou byste měli dodržet, je soulad. Estetická měřítka máme sice každý trochu jinde, ale jistě uznáte, že ke staročeskému statku se těžko bude hodit ultramoderní design zahrady a k modernímu rodinnému domu zase asi nebude sedět jezírko s modelem mlýna a sádrovým vodníkem. Chce to zkrátka vybrat podle svého vkusu, ale zároveň respektovat ducha a architekturu domu, k němuž jezírko plánujete.

Představa a skutečnost

Ujasněte si, k čemu vlastně jezírko na své zahradě chcete. Má být jen součástí příjemného zákoutí pro relaxaci, nebo se v něm chcete i koupat? Přemýšlíte, že v něm budete chovat ryby, nebo toužíte, aby vaši zahradu zdobily romantické lekníny a jiné vodní rostliny? Vaše představa by měla zohledňovat jak vaše možnosti, tak podobu pozemku, kde chcete své zahradní jezírko postavit.
zahradní jezírkoPředně „zmapujte“ terén a rozlohu zahrady. Nejčastěji se dnes staví jezírka kolem 50 m3, která poskytují dost místa i pro koupání. Ale nezapomeňte, že jezírko kolem sebe potřebuje i nějaký prostor na rostliny u břehů, na manipulaci při údržbě apod. I od toho se bude odvíjet velikost, tvar a umístění vašeho jezírka. Do úvahy vezměte i okolí budoucího jezírka – vzrostlé stromy a keře budou poskytovat stín, ale také zanášet jezírko listím, volné prostranství na přímém slunci je zase příjemné v létě na koupání, ale slunce vodu hodně ohřívá, což nemusí vyhovovat rybám ani rostlinám. Navíc v teplé vodě se rychle množí řasy a sinice. Přímé slunce by mělo na jezírko jít jen asi 6 hodin denně. Nedoporučuje se také umisťovat jezírka k plotu pozemku, aby neobtěžovala sousedy, ani k prudkým terénním zlomům, kde by hrozilo utržení svahu.

Jak je to s náklady

Při plánování byste si měli uvědomit, že jezírko vás bude stát peníze nejen na počátku. Je tady také otázka celoroční údržby, nemluvě o vašem času a energii. Celkové náklady určuje náročnost stavby jezírka, použitý systém filtrace a izolace. A pozor! Máte-li v plánu velké jezírko, ale na zahradu se nedostane stavební technika, která by pomohla s hloubením, budou se práce muset udělat ručně, což stavbu jezírka dost prodraží.

Plastové, nebo zděné jezírko?

Pokud nechcete nic neobvyklého, můžete zvolit variantu plastového jezírka. Výlisek k plastu se jednoduše zapustí do země a napojí na filtrační systém. Je to rychlý a jednoduchý způsob realizace zahradního jezírka, navíc pořizovací cena je poměrně nízká. Vybrat si můžete z mnoha velikostí a tvarů, z nichž ty nejzákladnější vás přijdou jen na několik set korun. Velkou výhodou je také snadné čištění a odolnost skořepiny, nevýhodou třeba to, že plastové jezírko se nehodí pro chov ryb.

zahradní jezírkoMáte-li na mysli něco většího nebo neobvyklého, pak je lepší jezírko zděné, které je však nutné dobře vyspádovat směrem k dnové vpusti nebo k čerpadlu. Vyberete si tvar a velikost přesně podle představ a přizpůsobíte terénu zahrady. Vyhloubenou jámu je potřeba ručně uhladit a vyčistit od kamenů a všech ostrých předmětů, které by mohly narušit vrstvy geotextilie a izolace. Jako izolační materiál můžete zvolit PVC fólii, která se používá nejčastěji, kaučukovou fólii, která je velmi pevná a elastická a šetrnější k životnímu prostředí, ačkoli trochu dražší, anebo tekutý izolační nátěr. V každém případě na izolaci rozhodně nešetřete, abyste za čas neměli na zahradě „ztracené jezírko“.

Přírodní koupání

Koupací jezírko místo bazénu je skvělé, ale musí být dostatečně hluboké, tedy asi 1,3–1,8 metru. Jeho výhodou je přírodní, chemicky neošetřená voda a přirozené prostředí. Ideální variantou je takové jezírko, kde je část určená pro rostliny, například okolo břehů, a část pro koupání. Ovšem čerpadlo a všechny elektrické části filtračního systému musí být umístěny ve speciální šachtě, tzv. nasucho.
koupací zahradní jezírka

Nic nefunguje samo, ani čištění

Rozhodně nespoléhejte na to, že jezírko založíte, osadíte rostlinami a máte vystaráno. Samočisticí funkce jezírka (stojaté vody) zkrátka nefunguje. Rostliny, kačírek nebo písek pomáhají, ale nezvládnout to samy. Aby jezírko i jeho obyvatelé prospívali, je nutné investovat do kvalitní filtrace, kterou vyberte podle druhu, rozlohy a hloubky jezírka. Technologií a variant je mnoho, takže si raději nechte poradit od odborníků. Vyhnete se tomu, že zvolíte třeba zbytečně drahou nebo málo výkonnou filtraci.

zahradní jezírko

Pokud si pořídíte jezírko s kaskádami nebo vodotryskem, může vám tento prvek pomoci s čištěním vody. Každý pohyb totiž přispívá k lepší cirkulaci, takže voda a nečistoty se snáze dostanou na dno ke vpusti, k čerpadlu filtrace nebo ke sběrači hladinových nečistot. Dejte si ale pozor na hluk, který podobné vodní prvky přinášejí a mohou vás či sousedy rušit. Je tedy dobré pamatovat i na možnost regulovat přítok vody, abyste v noci měli opravdu klid.

Stále ale počítejte i s vlastní prací. Například větve a listí z hladiny musíte odstraňovat sami, byť s některými nečistotami vám pomůže hladinový sběrač, tzv. skimmer. Je třeba pravidelně čistit i dno a samotná filtrace také vyžaduje údržbu. Voda jako taková potřebuje několikrát do roka pomoc v podobě různých přípravků (chemických nebo biologických) a bakterií, které ji udrží v optimálních hodnotách a zamezí růstu nežádoucích řas a sinic.

Jezírko pro chov ryb

zahradní jezírko na chov rybPro chov ryb je vhodné jezírko hluboké alespoň 1,2 metru, spíše až 1,5 metru, protože ryby potřebují stálejší teplotu vody, a to jak v létě, tak na přezimování. Záleží na druhu, který jste se rozhodli chovat. Rozhodně ale budete potřebovat výkonnější, tedy dražší filtrační systém, který vás zbaví všech nečistot, jež po sobě ryby v jezírku nechávají. Zvlášť pokud se plánujete v jezírku s kapříky i koupat.

Dobře zvolte druh ryb. Vyberte takový, který není příliš náročný na chov, hodí se do vašich podmínek a nehrozí, že se rychle přemnoží. V tomto ohledu si opět nechte poradit od odborníka. Asi nejčastěji se chovají ryby KOI, tedy japonští kapři vyšlechtění speciálně pro chov v jezírkách, kteří mají krásné barvy od bílé přes žlutou, oranžovou a červenou až k modré a černé. V jezírku vypadají skvěle, ale jsou trochu náročnější na kvalitu vody a dožívají se v průměru 47 let! Můžete ale sáhnout i po „opravdových“ zlatých rybkách a vybrat si zlaté druhy lína nebo karase.

Jak na vodní rostliny a dekorace

Jezírko určitě doplňte zahradními dekoracemi a vodními rostlinami. Velmi pěkné dekorace představují kameny. Z velkých kamenů můžete sestavit nápadité kaskády, zídky či ostrůvky, říční oblázky (kačírek) jsou zase vhodné na přechodové zóny, brouzdaliště nebo na okraje jezírka.

Jsou ale i jiné dekorace, po nichž můžete sáhnout, jako jsou různé sošky, stromky, mostky nebo mola a samozřejmě i lavičky. Pohrát si můžete rovněž s cestičkami, které k jezírku vedou, a vytvořit tak na zahradě zajímavý prvek.

zahradní jezírko dekoraceV první řadě vám ale prostor jezírka dozdobí vodní rostliny, které by měly zabírat až polovinu jeho plochy. Vodní rostliny vám pomůžou s filtrací, ale vybírejte je moudře, s ohledem na jejich náročnost a na ostatní vegetaci na zahradě. Do hluboké vody můžete vysadit rostliny, které sice zůstávají pod hladinou, ale spotřebovávají oxid uhličitý a minerály a tím zabraňují rozmnožování řas. Podle typu jezírka můžete vysadit také růžkatec, bahničku, stolístek nebo tzv. vodní mor, který ale musíte pěstovat v nádobách, aby jezírko opravdu nezamořil.

Asi nejoblíbenější vodní rostlinou je leknín, který vás bude těšit krásnými květy. Ačkoli vypadá křehce, snese hodně a dobře zvládá i přezimování. Má ale také rád slunce a klidnou hladinu. Do mělké vody se hodí bahenní kosatce nebo šípatka, při okraji pak můžete vysadit vlhkomilné rostliny, jako jsou pomněnky, máta, pryskyřník, řeřišnice či rdesno.

Zvládnu to sám!

zahradní jezírko z loďky

Opravdu velké jezírko na koupání nebo chov ryb je lepší nechat na profesionálech. Na druhou stranu máte-li na chalupě staré necky, káď nebo třeba i loďku, můžete se pustit do originálního projektu. Jezírko vytvořené z podobných předmětů vám udělá radost a získá uznání všech návštěv. Navíc v těchto případech, kdy jde o relativně malé vodní plochy, ušetříte za filtraci. Ale musíte počítat s tím, že celé jezírko je třeba pravidelně ručně vyčistit, a to včetně výměny vody. Podobně jako akvárium.

Zenová harmonie

Nemusíte být zrovna příznivcem východní filozofie, ale toužíte-li po místě, kde byste mohli opravdu „vypnout“, můžete si vytvořit japonskou zenovou zahradu. Je to místo harmonie, klidu a půvabné elegance, kde spolu dokonale ladí všechny základní prvky a smysly.

Voda je nedílnou součástí této zahrady, a to ideálně tekoucí, aby přiváděla novou energii. Nemusíte mít zrovna kaskády nebo vodotrysk, stačí něco jednoduššího – voda stékající po několika mísách v různých úrovních nad sebou nebo prostý „otevřený kohoutek“, z něhož voda prýští do vodní nádrže.

Patří sem ale i kameny, ať už velké nebo v podobě kačírku, a písek, to vše na podkladu z netkané látky, která zabrání růstu plevele. Ze dřeva vytvořte chodníčky, ostrůvky a zákoutí a doplňte je rostlinami. Nejrozšířenější jsou různé traviny, keře, bonsaje a hlavně bambus, z kvetoucích rostlin pak azalky, kosatce nebo sakury.
zahradní vodní dekoraceVaše zenová zahrada by měla mít nějaký ústřední prvek – sošku, lucernu, můstek, pavilon, lavičku, nebo právě jezírko. Koncepci zahrady byste měli zvolit nejen podle místa, ale i s ohledem na to, kolik práce vás bude stát údržba. Zenovou zahradu totiž nesmíte nechat zpustnout a zarůst, jinak přestane „fungovat“. Vytvořte ji tedy tak, aby byla péče o ni co nejjednodušší a přinášela vám pocit příjemné fyzické činnosti, která je dobrou formou relaxace. Zvlášť pokud máte stresující povolání. A pozor, zenová zahrada neslouží jako hřiště, takže chcete-li zahradu, kam vypustíte děti, tohle není správná volba. Tady máte s šálkem zeleného čaje v ruce pozorovat kameny, rostliny a oblohu a dokonale splynout s přírodou.

Hlavním pravidlem je harmonie, klid, půvab a přirozenost. Tedy vaše přirozenost. V zahradě se vám zkrátka musí líbit. To ostatně platí i pro všechny ostatní zahrady a jezírka – musí vám dělat radost a pomáhat odpočívat. Jezírko pro zlost si přece nikdo nepostaví!

Ilustrační foto: Pinterest, Shutterstock

Měli byste také vědět

Jakou vodou napustit zahradní jezírko?
Pokud nemáte jezírko jen jako součást protékajícího potoka, pak zvolte vodu z vodovodního řádu. Voda ze studny bývá příliš tvrdá a minerální, což rychle ničí filtr, dešťová je zase příliš tvrdá s nízkým pH, což neprospívá rostlinám ani živočichům.

Jak zjistit kvalitu vody?
Důležité je pH, jehož optimální hodnota je 6,5 až 8,5 a zjistíte ho pomocí testovací sady, kterou koupíte třeba v akvaristice.

Potřebuji pro stavbu jezírka stavební povolení?
To je, bohužel, nejasné. Legislativa nemá jednoznačné stanovisko, takže každý stavební úřad posuzuje tuto problematiku po svém. Raději se tedy předem informujte.

Sdílet článek