Ještě nemáte na zahradě vyvýšený záhon? Naplánujte si jeho založení na letošní jaro! Vyvýšené záhony dodají vaší zahradě na originalitě, usnadní vám práci a do určité míry ochrání výpěstky proti škůdcům, pleveli a přízemním mrazíkům.

Výhodou vyvýšeného záhonu je kromě jiného snadnější přístup. Vyvýšenými záhony můžete vyřešit i svažitý terén zahrady. Promyslete si dobře rozměry půdorysu, abyste dosáhli pohodlně na každé místo záhonu.

Na malém prostoru můžete pěstovat více druhů rostlin, třeba zeleninu společně s bylinkami. Vyvýšení a pletivo na dně záhonu chrání výpěstky proti škůdcům, přízemním mrazíkům a proti pleveli.

Na dno vyvýšeného záhonu navrstvěte menší kmeny, větve, listí a chroští listnatých stromů, které se proloží hnojem. Následuje obvykle vrstva obrácených drnů, hnoje, zeminy, kompostu a biouhle

Tlení materiálu uvnitř záhonů produkuje teplo, takže se v nich daří i teplomilnějším druhům rostlin. V létě záhony více vysychají, proto se doporučuje mulčování sazenic slámou nebo odleželou dřevitou štěpkou z listnatých dřevin.

K výrobě vyvýšeného záhonu můžete použít různé materiály, od dřevěných prken, palisád, kamenů nebo cihel až po betonové tvárnice. K záhonu můžete přistavět také skleníkovou nástavbu.

Vyvýšené záhony mohou mít různé tvary a kompozici. Myslete však na to, aby se na cestičku mezi záhony vešlo kolečko s materiálem.

Jak na stavbu vyvýšeného záhonu?

1

Zvolte vhodné místo. Myslete na to, aby byl vyvýšený záhon ze všech stran dobře přístupný.

2

Vyberte si materiál pro základy. Může to být dřevo, kámen i beton.

3

Pohrajte si s vrstvami výplně. Různé vrstvy rozložitelného materiálu zajišťují vyrovnané teplejší mikroklima a lepší nabídku živin pro rostliny.

4

Užijte si bohatou úrodu. Díky vyvýšenému záhonu můžete využít i jinak neúrodná zákoutí zahrady.

Sdílet článek