Květiny odkvetly, ovoce je sklizeno, záhony poryty. Zima může přijít. Kdo však alespoň trochu zná péči o zahradu, ten ví, že zas tak jednoduché to není. Vše kolem domu se musí zazimovat a my vám poradíme, na co určitě nezapomenout.
Zahrada je jako medvěd. Přes zimu si potřebuje odpočinout. Odpočinek od všech prací, jež jsou se zahradničením spojeny, prospěje i nám. Aby nám na jaře vše zase krásně rostlo, kvetlo a přinášelo radost, musíme věnovat pozornost některým aktivitám a pro zahradu ještě něco udělat.

Rozhlédněte se ze zápraží. Je jen na vás, kde začnete. Například odshora − stříháním.

1.

Stromy, keře, keříky

Ovocné i okrasné stromy a keře si zaslouží probírku. U užitkových tvarujte korunu, zkraťte nárůsty a odstraňte zdvojené větve. Zarovnejte živý plot. U ovocných stromů dodržte pravidlo odstříhání „vlků“ – mladých větví, které rostou kolmo nahoru, prosvětlete vnitřní část koruny a odstraňte větve suché a zlomené. Rovněž ty křížící se a přerostlé. Obdobně i u rybízu a josty – staré větve musí pryč. Maliny se jen zkrátí, o dvě třetiny.

2.

Trávník

Obvykle největší zahradní plocha si zaslouží pozornost i na podzim. Trávník pokoste na výšku 3 až 4 cm a zbavte spadaného listí i posekané trávy a krtinců. Za nedeštivého počasí plochu pohnojte vyzrálým kompostem nebo hnojivem s dostatečným množstvím draslíku. Pokud narazíte na mech, použijte vápenec. Spadané listí použijte kolem stromů a keřů coby ochranu proti mrazům.

3.

Trvalky, okenní truhlíky

Zastavte se u záhonů či míst s trvalkami. Odstraňte odkvetlá květenství, podle potřeby zkraťte výhony. Mělce prokypřete půdu a naneste několikacentimetrovou vrstvu kompostu. Letničky v truhlících nahraďte vřesem, okrasnou kapustou, chryzantémami a dalšími rostlinami. Aranžmá můžete doplnit větvičkami jehličnanů a plody okrasných keřů. Vyhněte se však dužnatým plodům, které poškozuje mráz.

4.

Záhony

Příprava zahrady na zimu se nevyhne ani záhonům. Půda je po sezóně vyčerpaná, zaslouží si tedy důkladně zrýt a pohnojit hnojem, případně kompostem. Vyplatí se také ji vyplít. Záhony neuhrabávejte, hroudy nechte přes zimu promrznout. Těžkou půdu je dobré odlehčit (pískem, rašelinou). Zjara pak nezapomeňte na záhonech obměnit výsadbu oproti loňskému roku.

5.

Výsadba

Podzim je ideálním časem pro výsadbu stromků a keřů. Nezapomeňte do vykopané jámy přidat kompost, hlínu pak pořádně přišlápnout a rostlinu důkladně zalít. Ve stejném období sadíme většinu jarních cibulovin, ale i trvalek, ozimých letniček a dvouletek. A také česnek a jahody!

6.

Bazény a zahradní jezírka

Zahrada v zimě, to je také sníh a mráz. Proto ukliďte všechno, čemu to škodí. Smotejte zahradní hadice, uzavřete přívody vody a vypusťte vodu z postřikovačů. Z bazénu vypusťte třetinu obsahu, odmontujte a uschovejte filtrační zařízení, vyčistěte stěny a dno a na hladinu umístěte plováky nebo pet lahve. Zakrývací plachtu ukliďte po opadu listí. Z jezírka odstraňte napadané nečistoty a vyjměte choulostivé rostliny a ryby. Ty umístěte do vhodné nádoby v bezmrazém prostoru.

7.

Terasa a mobilní zeleň

Od napadaných nečistot očistěte i prostor terasy. Nábytek ukliďte nebo alespoň zakryjte, dřevěné části zavčasu ošetřete konzervačním olejem. Rostliny v nádobách přemístěte na nezamrzající místo, případně omotejte květináče kokosovou rohoží, bub
linkovou fólií nebo polystyrenem. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku a kontrolu, při hrozbě velkých mrazů obložte rostliny slámou a zakryjte fólií.

8.

Zahradní nářadí

Úplně na konec si nechejte péči o zahradní nářadí. I ono patří do programu při zazimování zahrady. Vše očistěte od hlíny, nože a nůžky naostřete a uložte na suché místo. Očistěte zahradní stroje, z dvoutaktů vylijte palivo.

Zdroj ilustračních obrázků: shutterstock.com

Sdílet článek