Zasněžené, nebo zadlužené? Jaké budou vaše Vánoce?

Zasněžené, nebo zadlužené? Jaké budou vaše Vánoce?

Vánoce nejsou a neměly by být hlavně o materiálnu. Ovšem ať zvedne ruku ten, koho vánoční atmosféra, resp. všudypřítomné reklamy nepolapí. Dárek nakonec koupíme i pro rybičku v akvárku… S dárky pak přichází otázka jejich financování. Jenže, co když na ně z rodinného rozpočtu moc nezbyde? Je rozumným řešením půjčka?

9. 12. 2018

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Svátky klidu a míru? Ale kdeže… Poslední dobou spíše svátky shonu a stresu. Hlavně všechno stihnout, nakoupit a zabalit. A tak vybíráme, nakupujeme a platíme. Ideálně samozřejmě ze svého, v horším případě z peněz vypůjčených. Pokud opravdu není zbytí a na Vánoce si musíte vzít nějakou rychlou půjčku, přečtěte si, na co si dát velký pozor.

Vánoce nejsou zadarmo

I když se každoročně rodinná rada usnese „letos to nebudeme přehánět“, nakonec je to rok od roku horší. Však podle aktuálního průzkumu společnosti Profi Credit utratí Češi letos za dárky v průměru 6 137 korun. V loňském roce to bylo 5 096 korun, průměrná částka tak stoupla o úctyhodných 20 %.

Dárky ale nejsou jediným výdajem spojeným s vánočními svátky. Další tisíce vydají Češi za potraviny, alkohol, vánoční dekorace, cukroví, stromeček apod. Za tyto položky pak utratí v průměru 4 850 korun. Letos tedy v průměru utratíme za Vánoce více než 11 000 korun. To je o celou tisícovku více než v loňském roce.

Výdaje na Vánoce tak každoročně rostou. Většina českých rodin je ale zvládne utáhnout z běžného příjmu, uvedlo to 69 % respondentů průzkumu. A 30 % dotázaných přiznalo, že musí sáhnut do svých úspor vytvořených v průběhu roku. Desetitisíce Čechů pak sáhnou po půjčce. Podobně jako se zvyšují výdaje, roste i průměrná půjčená částka. Meziročně jde o více než 15 %.

Bez peněz do obchodu nelez

I tak by se dalo modifikovat známé rčení. Pokud se po zvážení všech pro a proti pro půjčku přece jen rozhodnete, dbejte na několik zásad. Předně se vyvarujte těch s označením půjčka bez doložení příjmů, půjčka ihned či půjčka bez registru. Poskytují je zpravidla nebankovní společnosti a nabídky, které se tváří na první pohled férově, se vám nakonec pěkně prodraží. Poskytovatelé často vše elegantně schovají do splátky. Úroky uvádějí zpravidla „od“ a drobné písmo podmínek zajišťuje jejich nečitelnost.

Reklamu tak rozhodně berte s rezervou. Málokdy bude taková půjčka za uváděnou cenu. Kromě úrokové sazby proto vždy chtějte znát RPSN. Jde o celkové náklady úvěru – tedy všeho včetně poplatků. Nezapomeňte si přečíst podmínky a ptejte se na všechno, čemu nerozumíte.

Nikdy nejednejte ve stresu, vezměte si čas na rozmyšlenou a počítejte. Snažte se najít tu nejvýhodnější nabídku, možná ji nabízí hned vaše banka. Spočítejte si také, zda jste schopni půjčku splácet.

Další zajímavé informace o vánočních půjčkách, včetně slovníčku, který se vám bude při žádosti hodit, najdete v našem článku Vánoční půjčka: Na co si dát pozor, když si půjčujete peníze.

Dluhová past… Chytnete se?

Možná si řeknete, mně se tohle stát nemůže… Jedna půjčka přece není pohroma. A kdo dnes nemá půjčeno, že? Začíná to ale právě vždy tou jednou půjčkou… Často za situace, kdy tak tak vycházíte, přijde nečekaný výdaj, třeba rozbitá pračka či lednička. Snadno se pak stane, že tisíc či dva na splátku chybí. Co teď? Co takhle sáhnout třeba po kreditní kartě? Právě to je moment, který můžeme nazvat bodem varu – půjčíte si, abyste mohli splácet jiné půjčky.

V tomto okamžiku navíc půjčku dostanete už jen od společností s úrokem tak vysokým, že se na něj raději už ani neptáte. A tak začíná začarovaný kruh, ze kterého se těžko dostává a mnohdy končí i osobním bankrotem a exekucí.

Tip Rádce na finance: Půjčka na cokoli

Pokud uvažujete o jakékoliv půjčce, poraďte se nejdříve u specialistů.

Číst další článek

Další články v rubrice

Kdo s koho aneb Hypotéka versus Hypoúvěr od Modré pyramidy

Kdo s koho aneb Hypotéka versus Hypoúvěr od Modré pyramidy

Možností, jak financovat svůj vysněný domov, máte hned několik. Na první dobrou se nabízí hypotéka, ovšem takový Hypoúvěr od Modré pyramidy se nenechá zahanbit, ba právě naopak. Pojďme si oba produkty porovnat.

Ceny dálničních známek a mýtné 2019

Ceny dálničních známek a mýtné 2019

Pro všechny, kdo nejezdí tak často po Evropě, jsme opět připravili přehled nejnavštěvovanějších zemí s cenami dálničních známek, resp. mýtného za 100 km. Až na drobné úpravy se ceny za jízdu po evropských dálnicích nezměnily.

Koupě nemovitosti v dražbě: Na co si dát pozor?

Koupě nemovitosti v dražbě: Na co si dát pozor?

Láká vás dražba nemovitosti? Cena vypadá velmi sympaticky, ovšem na druhou stranu může tento alternativní způsob koupě skýtat řadu záludností. Nabízí se také otázka, zda vůbec lze takovou nemovitost koupit prostřednictvím hypotéky.

Proč mít pojištění odpovědnosti za škodu? Třeba kvůli těmto situacím

Proč mít pojištění odpovědnosti za škodu? Třeba kvůli těmto situacím

Sousedovo rozbité okno, lahev drahého vína v obchodě na tisíc kousků – situace, při kterých se člověk v roli rodiče cítí minimálně trapně. A co teprve když začnete počítat! Sílu okamžiku, resp. první šok, vzápětí přebije další vlna emocí spojená s finanční kompenzací. Pokud ale máte pojištění odpovědnosti, můžete si alespoň trochu oddechnout. Přečtěte si, kdy ještě se vám bude „pojistka na blbost“ hodit.

Top