Hromadí se vám doma nepotřebné věci? „Chleba to nejí“, říkávala babička, ale místo zabírají. Kromě toho vám může prodej použitého zboží hodit i nějakou tu korunu. Přinášíme proto několik tipů, jak prodat věci na internetu. Vedle prodeje na klasických inzertních serverech, jako je Aukro, Bazoš, Sbazar nebo Hyperinzerce, existuje celá řada dalších možností.

Co prodávat na internetu? A musím danit příjmy?

Prodávat můžete cokoliv. Od hrníčku po automobil. Pokud se jedná o nahodilý, nikoliv soustavný prodej osobních věcí, nemusíte mít živnostenské oprávnění a vaše příjmy nepodléhají zdanění.

Tipy a triky, jak prodávat na Aukru a dalších serverech

Prodávaný předmět popište co možná nejpodrobněji, ale jednoduše a srozumitelně i pro laika. Zvýšíte tím šanci na prodej a nebudete muset zodpovídat upřesňující dotazy zájemců. Důležité jsou i stručný a výstižný titulek a dobře nasvětlené fotografie pořízené ideálně z mnoha různých úhlů na jednolitém podkladu, například na bílém stole. Neskrývejte případné vady prodávané věci. Peníze za prodaný předmět si nechte zaslat předem. Na Aukru buď dejte prodávaný předmět do dražby (aukce), nebo ho nabídněte formou „Kup teď“ za fixní částku. Počítejte s tím, že v aukci můžete prodat výrazně pod cenou, kterou jste očekávali.

Pokud chcete proniknout do tajů Aukra, projděte si na stránce prodej.aukro.cz „Školu prodeje“.

Jak prodat věci na internetu bez práce? Pověřte robota

Prodej přes obchodní portály je snadný, přesto vyžaduje určitou aktivitu. Musíte zboží nafotit, popsat, následně zabalit a odeslat kupujícímu. To je zvláště u většího množství věcí nepohodlné. Pokud chcete něco prodat, ale nemáte čas na všechny ty tanečky kolem, zkuste jednu ze služeb, které to udělají za vás.

Jak to funguje?

Stačí, když nepotřebné věci zabalíte do jedné krabice a objednáte si odvoz zdarma. Služba za vás věci nafotí, popíše, vystaví na daném portálu a prodá. To vše zdarma. Odměnou pro provozovatele je provize z částky utržené za prodané věci, která je odstupňovaná podle ceny zboží. Ceny a podmínky jednotlivých provozovatelů se samozřejmě liší.

Kde prodávat?
Na českém trhu za vás prodává Prodejtodal.cz, Bazarobot.cz nebo služba Aukra Aukrobot, kterou technicky zajišťuje Bazarobot.cz. V létě 2016 k nim přibyl ještě HyperOdvoz spojený s portálem Hyperinzerce.cz.

Facebook: skupiny, nebo Marketplace?

Prodej použitého zboží přes Facebook se doposud odehrával v rámci jednotlivých skupin, které fungují jako bazary. Facebook je vhodný pro rychlý prodej levných věcí. Výhodou je velké množství úzce zaměřených skupin. Na druhou stranu kvůli absenci jednotného hodnocení je Facebook živnou půdou pro podvodníky. Příspěvky také rychle mizí, takže je třeba nabídku pravidelně aktualizovat.

V říjnu 2016 spustil Facebook v České republice novou službu Marketplace, která měla fungovat na podobném principu jako eBay nebo Amazon. Po potížích s nevhodnými nabídkami však byla služba krátce po startu pozastavena.

Aplikace Letgo – obchodování ve vašem okolí

Mobilní aplikace mají i inzertní servery jako Bazoš, Aukro nebo Sbazar, ale Letgo se od nich v jednom odlišuje: Inzeráty se řadí podle vzdálenosti obchodujících stran. Výhodou je tedy možnost předání z ruky do ruky.

Aplikace je zdarma, za inzeráty se neplatí. Přidání položky je velmi snadné. Prodávaný předmět mobilem nafotíte, přidáte popis, vyplníte kategorii a cenu a můžete se pustit do chatování se zájemci. Letgo se hodí především k prodeji drobnějších věcí lidem ve vašem okolí.

Kde prodat oblečení?

S použitým oblečením se kromě všeobecných portálů obchoduje na specializovaných stránkách, jako je Vinted (dříve Votočvohoz), nebo v rámci módních serverů jako například Módní peklo.

Dětské oblečení zkuste prodat na stránkách Modrykonik.cz nebo Emimino.cz. Výkup a následný prodej použitého dětského oblečení a dalšího příslušenství nabízí Feedo.cz. Podobně jako „roboti“ si věci sami odvezou a zařídí za vás vše kolem prodeje na internetu. 

TIP Rádce na finance

Přemýšlíte, co s penězi, které získáte z prodeje nepotřebných věcí? Jako mimořádný příjem je můžete okamžitě utratit. Nebo myslete dopředu a přidejte si je na stavební spoření nebo spořicí účet. I malé částky se mohou časem nasčítat do zajímavé sumy.

Sdílet článek