Úvěr ze stavebního spoření vs. překlenovací úvěr aneb Proč se vyplatí začít spořit včas

Úvěr ze stavebního spoření vs. překlenovací úvěr aneb Proč se vyplatí začít spořit včas

Není úvěr jako úvěr. Mnohdy jsou dva různé produkty chybně zaměňovány, a přitom je mezi nimi hned několik rozdílů. Mějte situaci pevně ve svých rukou. Včasné seznámení s podmínkami jednotlivých úvěrů bude rozhodně hrát ve váš prospěch.

1. 3. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Postupně rostoucí úroky úvěrů nepřidávají na klidu zvláště těm, kdo za nějaký čas plánují pořízení vlastního bydlení prostřednictvím úvěru. Způsob, jak si zajistit dnešní – stále ještě příznivé – sazby však existuje. Je jím včas zahájené spoření a následný řádný úvěr ze stavebního spoření. Štěstí totiž přeje připraveným.

Známé pořekadlo se hodí na nejrůznější situace, přičemž financování vlastního bydlení není výjimkou. V dnešní době přísnějších podmínek pro získání úvěru na bydlení a vyšších cen nemovitostí je dobrý plán cestou, jak neplatit víc, než je nutné. Pojďme si proto představit základní možnosti úvěrů, které z hlediska stavebního spoření máte, jejich výhody a nevýhody a situace, kdy se vám budou hodit.

Úroky

Výhodou úvěrů ze stavebního spoření je to, že ze zákona může rozdíl mezi úrokovou sazbou z vkladů a úrokovou sazbou z úvěru ze stavebního spoření činit nejvýše tři procentní body. Víte tak dopředu, že úroková sazba vašeho úvěru v budoucnu nepřekročí dopředu známou hranici. To je při možném budoucím vývoji sazeb na trhu opravdu veliký benefit.

Podmínky pro získání úvěru

Základní podmínky pro získání úvěru ze stavebního spoření vyplývají ze zákona o stavebním spoření, dále také samozřejmě záleží na konkrétní stavební spořitelně.

Úvěry poskytuje stavební spořitelna z klientských vkladů, proto je nutné před poskytnutím úvěru nějakou dobu spořit, dle zákona je to minimálně dva roky. 

Kromě dodržení minimální doby spoření byste měli naspořit i určitou minimální částku. Její výše, resp. procento, se odvíjí od konkrétní stavební spořitelny a tarifu spoření. Obvykle se tato částka pohybuje okolo 40 % cílové částky.

Některé stavební spořitelny zohledňují při poskytnutí úvěru ještě speciální koeficient tzv. hodnoticí číslo či jinak parametr ohodnocení. Každá stavební spořitelna má svůj způsob jeho výpočtu, na výsledku ale určitou roli hrají například cílová částka, doba spoření a zůstatek na účtu. 

Obecně je potom nutné úvěr ze stavebního spoření využít pouze na financování bytových potřeb.

Tip Rádce na finance

Pokud předpokládáte, že využijete stavební spoření i pro úvěrování, je na místě dobré plánování. Vezměte v potaz jednotlivé tarify, resp. úrokové sazby, které jsou v nabídce, výši cílové částky a také podmínky pro získání úvěru. Například v Modré pyramidě pro získání úvěru ze stavebního spoření není nutné řešit parametr ohodnocení, přičemž i ostatní podmínky jsou pro klienty co možná nejjednodušší, což znamená, že snáze dosáhnete na úvěr.

Jakmile splníte podmínky pro úvěr ze stavebního spoření, stavební spořitelna vás bude informovat. Rozhodnutí je na vás. Můžete pokračovat i ve spoření a úvěr si vzít později.

Co je překlenovací úvěr

Nemohli jste začít spořit dříve a svoje bydlení potřebujete financovat okamžitě? I pro vás má stavební spoření řešení, kterým je tzv. překlenovací úvěr či jinak meziúvěr. Na tyto úvěry mimochodem připadá většina půjčených peněz stavebních spořitelen. 

Již podle názvu slouží tento úvěr na překlenutí doby, než splníte podmínky pro získání řádného úvěru ze stavebního spoření. V době splnění těchto podmínek dojde k tzv. překlopení, kdy se z překlenovacího úvěru stane řádný úvěr ze stavebního spoření.

Tip Rádce na finance

Přemýšlíte dříve či později o vlastním bydlení? Řešení máme pro všechny. Poradci Modré pyramidy vám se vším rádi poradí. Ať se již na svůj vysněný domov budete zatím připravovat se stavebním spořením, nebo ho již aktivně řešíte. Poté může být cestou, na jejímž konci je váš vysněný domov, třeba Hypoúvěr od Modré pyramidy

Další články v rubrice

Koupě nemovitosti v dražbě: Na co si dát pozor?

Koupě nemovitosti v dražbě: Na co si dát pozor?

Láká vás dražba nemovitosti? Cena vypadá velmi sympaticky, ovšem na druhou stranu může tento alternativní způsob koupě skýtat řadu záludností. Nabízí se také otázka, zda vůbec lze takovou nemovitost koupit prostřednictvím hypotéky.

Proč mít pojištění odpovědnosti za škodu? Třeba kvůli těmto situacím

Proč mít pojištění odpovědnosti za škodu? Třeba kvůli těmto situacím

Sousedovo rozbité okno, lahev drahého vína v obchodě na tisíc kousků – situace, při kterých se člověk v roli rodiče cítí minimálně trapně. A co teprve když začnete počítat! Sílu okamžiku, resp. první šok, vzápětí přebije další vlna emocí spojená s finanční kompenzací. Pokud ale máte pojištění odpovědnosti, můžete si alespoň trochu oddechnout. Přečtěte si, kdy ještě se vám bude „pojistka na blbost“ hodit.

Jak ušetřit na zábavě

Jak ušetřit na zábavě

Zábava k životu patří, ale také něco stojí. Kino, divadlo, návštěva zoo či rodinný výlet, to všechno může z vašeho rozpočtu ukrojit pěknou částku. Nebo taky nemusí! Máme pro vás dobré tipy, jak zábavně trávit volný čas bez toho, aniž by vás to stálo majlant. Způsobů, jak ušetřit peníze na zábavných aktivitách, je hodně.

Devět tipů, jak levně zútulnit byt

Devět tipů, jak levně zútulnit byt

I v pronajatém bytě se dá vytvořit příjemná atmosféra. A nemusíte na to vynaložit velké finanční částky. Přinášíme vám devět tipů, jak levně a rychle zútulnit byt, který vám neříká pane.

Top