Zrcadlo ze staré tenisové rakety, taška z vysloužilých džínů, police ze žebříku, který už to má za sebou. Říká se tomu upcyklace neboli upcycling. Z věcí a materiálů na odpis vznikají předměty s novou funkcí, někdy i umělecká díla. Proč se pouštět do zhodnocování potenciálního odpadu? Protože je to zábavné a šetří to životní prostředí i peněženky.

upcycling džínová taška

Upcyklace není recyklace

Recyklace je pro nás běžné slovo. Do speciálních kontejnerů třídíme sklo, plast, papír, elektroodpad, textil a mnoho dalšího. Recyklací pak vzniká z odpadního materiálu stejný materiál přibližně podobné kvality. Upcyklace má mnohem vyšší ambice. Staré krámy, které by jinak skončily v popelnici nebo na sběrném dvoře, se upcyklací změní na předměty s vyšší kvalitou nebo hodnotou. Jako příklad si vezměme plastovou lahev. Můžete ji odnést do kontejneru na plasty a nechat ji zrecyklovat, anebo z ní můžete vyrobit vkusné stínidlo lampy, které vám bude sloužit několik let.

Domácí výroba i komerční průmysl

Mezi nejčastěji upcyklované věci patří móda a módní doplňky. Možná upcyklujete, aniž byste tomu tak říkali. Přešíváte oblečení, přetváříte věci denní potřeby na módní doplňky, zkrátka se věnujete činnostem z ranku „Udělej si sám“ – DIY. Upcyklace však není jen záležitostí domácího tvoření. Postupně proniká do vysoké módy a komerčního módního průmyslu. I mezi českými značkami najdete kvalitní upcyklované produkty, které nijak nezaostávají za těmi „novými“. Můžete si pořídit zavazadla vyrobená z bezpečnostních pásů, designové diáře ze starých látek, pásky do kalhot z cyklopneumatik a mnoho dalšího.

upcykling, upcyklace starych věcí

Upcyklujte přímo u zdroje

Pokud máte doma vysloužilé věci a nevíte, co si s nimi počít, můžete se obrátit na odborníky. V Praze funguje již několik let centrum pro opětovné použití Zdrojovna, kam můžete přinést předměty určené k likvidaci a vyrobit si z nich nábytek, dekorace, doplňky či šperky na některém z workshopů. Zdrojovna provozuje rovněž tzv. freeshop, tedy „obchod“ bez peněz. Můžete do něj přinést věci, které vám doma překáží, a odnést si, co se vám naopak hodí.

Jak využít staré věci?

Recyklace: Z odpadního materiálu vzniká technologickým procesem stejný materiál přibližně podobné kvality. S výjimkou skla není nic možné recyklovat donekonečna při zachování výchozí kvality materiálu. Upcyklace: Potenciální odpad se zásahem lidské ruky mění v předměty nové, vyšší kvality. Upcyklace vyžaduje kreativitu. Downcyklace: Opak upcyklace. Označuje druhotné zpracování materiálu nebo věcí, jímž jejich kvalita klesá. Příkladem může být dřevo, které je v první fázi stavebním materiálem, v druhé fázi dřevotřískou a ve třetí fázi se stane palivem. V domácnosti běžně „downcyklujeme“ staré pečivo na strouhanku. Remanufacturing nebo renovace: Výrobek, stroj nebo zařízení projde opravou a slouží opět v plném rozsahu. Může to být repas elektrospotřebiče nebo renovace staré židle. Pokud nelze výrobek opravit, může ještě posloužit na náhradní díly. Re-use: Toto je nejjednodušší forma prodloužení životnosti určité věci, za předpokladu, že je ještě použitelná. Pravidlo re-use zní: Používejte vše, co je stále funkční. Věci, které nepotřebujete či nechcete, darujte nebo prodejte.

Sdílet článek