Pár dní mimo domov, kdy necháváte svůj majetek bez dohledu, vás může stát spoustu peněz. Proto je dobré myslet nejen na mechanické a elektronické zabezpečení vašeho bydlení, ale i na vhodná pojištění. Jaká vybrat a jak při tom postupovat?
Na začátku je třeba mít jasno v názvosloví, tedy vědět, co chci vlastně pojistit a kolik do pojištění investovat. Pojďme si vše projít krok za krokem.

Pojištění domácnosti versus pojištění nemovitosti

Pojištění domácnosti kryje škody na věcech, které jsou součástí domácnosti a jejího vybavení. Podle odborníků je domácnost soubor movitých věcí, které se nacházejí na místě pojištění. Jde tedy o vybavení a zařízení, které byste si odnesli při stěhování s sebou, ale s sebou by si je odnesl také zloděj…moderní vybavení bytu
Zato pojištění nemovitosti kryje škody na nemovitosti, tedy stavbě, která je spojena se zemí. Laicky řečeno se jedná o váš dům, chatu nebo chalupu. Platí ale, že pojištění nemovitosti kryje i stavební součásti, které jsou s budovou pevně spojeny, např. kotel, radiátory, klimatizace, solární nebo fotovoltaické panely a další. Do této kategorie patří také zabezpečený stavební materiál nebo nářadí určené k údržbě stavby.

Pojištění odpovědnosti myslí na vaše přešlapy

Neprávem opomíjenou pojistkou je pojištění odpovědnosti. To hradí škody, které způsobíte vy někomu jinému. Ať už je to sousedův vytopený byt nebo kolemjdoucí pokousaný od vašeho psa. Pojištění odpovědnosti se opravdu vyplatí. Za málo korun, které měsíčně platíte, se vyhnete nepříjemnostem, jež běžný život přináší.vytopení bytu, pojištění domácnostiZákladní terminologii už tedy známe. Před samotným podpisem pojistné smlouvy je dobré poradit se s odborníkem na pojištění. Ten by vám měl vše dostatečně vysvětlit a vypracovat návrh pojistného i cenovou kalkulaci.

Ještě před tím, než smlouvu stvrdíte svým podpisem, si vše důkladně přečtěte. Máte-li otázky, pokládejte je. A jestliže s danou nabídkou nejste spokojeni, nechte si vypracovat více variant. Hlídejte si také, aby měla pojistná smlouva minimum výluk. A pamatujte, že hlavním měřítkem pro výběr vhodného pojištění by měla být jeho kvalita, nikoliv cena!

S čím vám pojišťovací expert pomůže:

Správně nastavit pojistné částky a plnění v nových nebo časových cenách Výběr vhodných pojistných rizik Limity plnění – např. cennosti, šperky, hotovost, kuchyňská linka Spoluúčast Výluky z pojištění Indexace – valorizace

„Stará“ pojistka nadělá víc škody než užitku

Mnoho z nás jednou podepíše pojistku a myslí si, že má vystaráno. Jenže tak to není, protože vaše finanční situace se s lety mění. Změníte práci, začnete stavět nový dům či byt… Zkrátka co platilo kdysi, dnes už tak být nemusí. Proto je dobré pojistku aktualizovat vždy, pokud investujete do rekonstrukce bytu, stavíte dům nebo třeba jen přistavujete. Nepsaným pravidlem je, že optimálně byste měli svou pojistku aktualizovat každé dva až tři roky.

Pět dobrých rad pro začátek

1) Máte-li byt ve 4. patře činžovního domu, tak vás povodeň či záplava pravděpodobně neohrozí, ale může zničit vybavení ve vedlejších
prostorech, třeba ve sklepě.
2) V případě havárie, stavu nouze nebo závady spojené s bydlením je možné využít asistenční služby.
3) Pozor na podpojištění a na výluky z pojištění.
4) Pozor na zabezpečení – zejména u rodinných domů, které mají více vstupů do objektu.
5) Když si sjednáte pojištění nemovitosti, domácnosti a odpovědnosti najednou, ušetříte.

Sdílet článek