Prožijte zimní svátky v klidu a v pohodě

Prožijte zimní svátky v klidu a v pohodě

Období adventu a Vánoc bývá hektické a často s sebou přináší i různé zádrhele. Abyste si mohli sváteční dny užít v klidu a v pohodě v kruhu spokojené rodiny, ohlídejte si několik praktických záležitostí.

17. 12. 2017

Na co si dát pozor nejen o Vánocích

Nenechávejte adventní věnec bez dozoru

K vánočním svátkům patří světla svíček, která dokážou vykouzlit pohádkovou atmosféru. Profesionální hasič by vám ale vysvětlil, že s otevřeným ohněm v domácnosti je třeba zacházet velmi opatrně. Zvláště rizikové jsou podomácku vyrobené adventní věnce. Pamatujte si, že:

  • Svíčka, ať už na adventním věnci, či samostatně stojící, by měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce, která brání přímému kontaktu svíčky s podkladem.
  • Svíčky by měly být umístěny v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, jako jsou textilie nebo papír. Neodkládejte svíčky na poličky ani na skříně. Oheň se může rychle přenést na nábytek a na další zařízení bytu.
  • Zapálené svíčky by neměly zůstat bez dozoru. Zhasněte je vždy, když odcházíte z domova nebo když jdete spát.
  • Buďte zvláště opatrní, pokud máte doma zvířecího mazlíčka nebo malé děti. Hasiči zaznamenali mnoho případů, kdy kočka strhla adventní věnec i s ubrusem ze stolu, a způsobila tím požár.

Požár v domácnosti může napáchat škody dosahující výše stovek tisíc korun. Oheň v mnoha případech nezničí jen vybavení domácnosti, ale i samotnou stavbu či konstrukci. Ujistěte se, zda vaše pojistka pokryje v tomto případě všechny náklady na uvedení bytu či domu do původního stavu. Mnohé domácnosti jsou, žel, podpojištěné. Přečtěte si náš článek na toto téma ZDE.
Majitelé to zjistí až tehdy, když řeší s pojišťovnou pojistnou událost.

Ohlídejte si sníh na střeše

Děti a příznivci zimních sportů se ze sněhu radují. Menší radost mají ti, kdo jsou odpovědní za jeho úklid. Když je sněhová nadílka obzvlášť bohatá, může způsobit škodu na majetku i na zdraví. Sníh a rampouchy o váze až několika kilogramů mohou při pádu ze střechy vážně zranit okolojdoucí nebo poškodit zaparkovaná vozidla.

  • Velká vrstva sněhu může způsobit poškození okapů a střešní krytiny. U rovných střech hrozí dokonce prolomení. Nepodceňujte proto přípravu střechy i okapů na zimu. Problému můžete předejít nainstalováním sněhových zábran.
  • Nezapomínejte, že odklízení sněhu je plně v kompetenci majitele nemovitosti. Technická správa města zasahuje pouze v případech rozsáhlých kalamit, kdy hrozí velké nebezpečí a neprofesionální zásah je příliš riskantní.
  • Při bohaté sněhové nadílce můžete povolat soukromou firmu specializující se na výškové práce, která sníh odstraní. Počítejte ovšem s vyššími náklady.

V první řadě je třeba zajistit bezpečnost chodců a okolostojících aut, abyste předešli nehodám. V každém případě se ale vyplatí pojištění odpovědnosti, ze kterého se hradí případné škody. Mohou to být náklady na opravu poničeného auta, v horším případě náklady na léčbu zraněného chodce.
Kvalitní pojištění občanské odpovědnosti, které lze sjednat i v rámci pojištění majetku, se vztahuje nejen na osobu, která uzavřela pojistku, ale i na všechny osoby žijící s ní ve společné domácnosti. Tato pojistka se může navíc vztahovat na všechny nemovitosti vlastněné pojistníkem.

Pozor na zamrzlou vodu na chatě či na chalupě

Pokud jste nestihli zazimovat chalupu nebo chatu, může na vás čekat nepříjemné překvapení v podobě zamrzlého vodovodního potrubí a toalety. Popraskané potrubí ve zdech vám může pokazit nejen sváteční návštěvu chaty, ale také pořádně zahýbat rodinným rozpočtem.

  • Jestli si nejste jistí, zda jste před zimou objekt řádně zajistili, zkontrolujte při příjezdu kotel, trubky a radiátory. Pokud kotel nebo trubky popraskaly, je třeba povolat odborníka. Pokud voda jen zamrzla a nezpůsobila další škody, lze problém vyřešit postupným zahříváním zvnějšku. V žádném případě neroztápějte kotel, jinak se celý systém roztrhne.
  • Radiátory můžete zahřívat obyčejným fénem nebo teplovzdušným fénem, který se používá například při opalování barvy.
  • Častým problémem na chatách a chalupách bývá zamrzlá toaleta. Když objevíte v záchodové míse led, zasypte ho solí nebo ho zalijte nemrznoucí směsí do ostřikovačů. Nikdy toaletu prudce neohřívejte. Mohla by popraskat.

Když mráz přece jen napáchá na rekreačním objektu škody a majitel nemovitosti se obrátí na pojišťovnu, může se dočkat nepříjemného překvapení. Často totiž bývá v pojistné smlouvě uveden nesprávný způsob užívání nemovitosti.
Ve snaze ušetřit vydávají majitelé chaty a chalupy za objekty určené k trvalému bydlení, na které se vztahuje levnější pojistka. Trvalé bydlení je přitom definováno obdobím přesahujícím devět měsíců v roce. Ujistěte se proto, zda máte ve smlouvě správně nastavený účel užívání nemovitosti, abyste mohli v případě havárie čerpat náhradu škody plynoucí z pojistky.

 

 

Tip Rádce na finance: MojePojištění majetku od Modré pyramidy

Sjednejte si MojePojištění majetku od Modré pyramidy a můžete být v klidu po celý rok. S pojištěním majetku Modré pyramidy vám nikdy nehrozí podpojištění, a proto si můžete být jistí, že budete mít v případě pojistné události dostatek prostředků na uvedení nemovitosti do původního stavu.
K pojištění majetku si můžete sjednat také kvalitní pojištění odpovědnosti, které se vztahuje na všechny osoby žijící s vámi ve společné domácnosti. Vysoce kvalifikovaní poradci Modré pyramidy vám pomohou správně nastavit všechny parametry pojistné smlouvy, takže vás v případě pojistné události nic nezaskočí.

Autor článku
Jaroslav
Kothánek
Generální reprezentant
Modré pyramidy

Číst další článek

Další články v rubrice

Mít vlastní bazén? Nadzemní, zapuštěný, nebo vnitřní?

Mít vlastní bazén? Nadzemní, zapuštěný, nebo vnitřní?

Obzvlášť v parném létě sní spousta z nás o tom, mít hned u domu možnost se v soukromí ochladit a zaplavat si. Jestliže zakoupení bazénu zvažujete, odpovězte si na několik otázek: Mám zvolit bazén venkovní, či vnitřní, nadzemní, či zapuštěný? Jaký vybrat tvar, materiál, hloubku a velikost? Nákupem bazénu navíc investice nekončí – musí se počítat i s provozními náklady. Jak na to?

K čemu slouží pojištění odpovědnosti a jak si vybrat to nejvhodnější

K čemu slouží pojištění odpovědnosti a jak si vybrat to nejvhodnější

Svůj majetek si pojišťujeme už jaksi automaticky. Co když ale svou neopatrností neúmyslně poškodíme majetek někoho jiného my sami? A k tomu, abychom někoho srazili třeba při jízdě na lyžích nebo na kole a způsobili mu zranění, stačí jen malá chvilka nepozornosti. Náhrada škody na majetku, ale hlavně odškodnění při újmě na zdraví se může vyšplhat i na statisíce korun. Záchranou v těchto situacích je kvalitní pojištění odpovědnosti.

Jak naučit dítě zodpovědnosti? Začněte včas

Jak naučit dítě zodpovědnosti? Začněte včas

Vzdělání je důležitý vklad do života, samo o sobě však nezaručuje, že z dítěte vyroste samostatně myslící bytost, která se o sebe dokáže postarat a bude mít svůj život pod kontrolou. Jak vštípit dětem již od malička důležité životní návyky, včetně tolik potřebné finanční gramotnosti? Psychologové se shodují na tom, že nejdůležitější je začít včas

Po vlastní ose, nebo mamahotel? Kdy se odstěhovat od rodičů?

Po vlastní ose, nebo mamahotel? Kdy se odstěhovat od rodičů?

Přijdete z práce, uklidíte si komínky vyžehleného prádla, ohřejete si jídlo připravené na sporáku a trochu si odpočinete před tím, než vyrazíte večer do baru s kamarády. Vítejte v mamahotelu, nejlevnějším a nejpohodlnějším hotelu na světě, který obývá každý třetí Čech mezi 25 a 34 lety.

Top