Při cestě na dovolenou si dejte pozor na povinnou výbavu auta

Při cestě na dovolenou si dejte pozor na povinnou výbavu auta

Překročení povolené rychlosti, nedostatečná povinná výbava nebo pár promile alkoholu v krvi za volantem. Všechny tyto dopravní přestupky vás na dovolené mohou stát pořádný majlant. Proto vám poradíme, co na vás v zahraničí na silnicích číhá, a dáme vám několik praktických tipů, jak ušetřit.

18. 6. 2017

Nejde ovšem jen o peníze, jde i o zdraví. Mezi hlavní přestupky, které mají ve státech Evropské unie na svědomí až 75 % smrtelných nehod, totiž patří:

  • překročení povolené rychlosti
  • jízda na červenou
  • jízda bez zapnutí bezpečnostního pásu
  • jízda pod vlivem alkoholu
  • jízda pod vlivem drog
  • jízda na motorce bez ochranné přilby
  • neoprávněné využití odstavného pruhu
  • telefonování za volantem

Ne všechny tyto přestupky se týkají všech řidičů, kteří vyrazí na dovolenou k moři, ale mobil v ruce, pořádně sešlápnutý pedál plynu nebo neúplná výbava mohou být problémem každého z nás. Na co si tedy dát v jednotlivých evropských státech obzvlášť pozor?

Co všechno je součástí povinné výbavy auta?

Náhradní pojistky a žárovky
Zvedák
Výstražný trojúhelník
Reflexní vesta
Klíč na kola
Náhradní kolo / sada na opravu pneumatiky
Lékárnička v aktuálním znění zákona

Povinná výbava na Slovensku

Naši východní sousedé jsou na tom v oblasti povinné výbavy ve voze podobně jako my. Součástí povinné výbavy by měl být výstražný trojúhelník, stejně jako lékárnička.

Reflexní vesta je povinná při opuštění vozidla mimo obec. Minimální hloubka dezénu pneumatiky je 1,6 mm. Zařízení GPS nesmí být umístěno ve středu předního skla vozidla a nesmí vám bránit ve výhledu.

Překročíte-li rychlost, může vás to na Slovensku stát od 4 050 Kč, za mobil v ruce zaplatíte 540 Kč a za nezapnutý pás to samé.


Povinná výbava v Rakousku

Rakousko je známé tím, že zde jsou přísné předpisy a tamější policisté jsou většinou v jejich dodržování nekompromisní. Velký důraz se v Rakousku klade na reflexní vesty.

Ze zákona ji sice musí mít pouze řidič, ale je dobré vozit ji pro všechny pasažéry ve vozidle. Zejména si dejte pozor na to, aby odpovídala normě EN 471. Reflexní vesty je nutné použít vždy při vystoupení z vozidla mimo obec. V Rakousku jsou přípustné pouze ve žluté, oranžové nebo červené barvě.

Taktéž je povinný výstražný trojúhelník a lékárnička. Používat mlhovky můžete pouze za špatné viditelnosti při mlze, dešti nebo padajícím sněhu. Minimální hloubka dezénu pneumatik je 1,6 mm.

Překročíte-li na rakouských silnicích rychlost, může vás to stát od 540 Kč, za mobil v ruce zaplatíte 1 350 Kč a za nezapnutý bezpečnostní pás 645 Kč.


Povinná výbava ve Slovinsku

Výstražný trojúhelník je nutné umístit za zadní okno taženého vozidla. Tažné vozidlo musí mít výstražný trojúhelník umístěný za předním sklem.

Vozidlo s přívěsem musí mít dva trojúhelníky. Vozidlo musí být vybaveno sadou náhradních žárovek a pojistek. Povinná je i lékárnička.

Pamatujte, že ve Slovinsku je povinné celodenní svícení. Minimální hloubka dezénu pneumatik je 1,6 mm. Při snížené viditelnosti 50 metrů a méně musíte zapnout mlhová světla.


Povinná výbava v Chorvatsku

V nejpopulárnější destinaci českých turistů nezapomeňte na to, že v autě musíte mít sadu náhradních žárovek. Všechna motorová vozidla (mimo motocykl) musejí mít výstražný trojúhelník a vozidlo s přívěsem musí mít dva.

Vozidla s výjimkou motocyklů musejí mít lékárničku. Povinností je mít tažné lano a náhradní pneumatiku.

Povinná je reflexní vesta, kterou si musí cestující obléct, když vystoupí z vozidla při poruše. To se týká i cestujících na motorce.

Překročení povolené rychlosti vás v Chorvatsku bude stát od 1 080 Kč, za používání mobilu za volantem zaplatíte 1 800 Kč a za nezapnutý pás stejnou částku.


Povinná výbava v Itálii

V Itálii si dejte pozor na kouření v autě, hlavně pokud převážíte děti do 12 let nebo těhotné ženy. Za tento přestupek můžete zaplatit od 1 500 Kč.

V autě je opět nutné mít výstražný trojúhelník. Reflexní vestu musíte mít vždy při vystoupení z vozu mimo obec. Svícení je povinné v tunelech a na dálnicích. Zadní světla do mlhy se mohou používat pouze při viditelnosti nižší než 50 metrů. Motorky musí svítit vždy.

Překročíte-li rychlost, bude vás to v Itálii stát od 1 107 Kč, za používání mobilu za volantem zaplatíte 4 320 Kč a za nezapnutý pás si tamější policisté účtují 2 160 Kč.


Povinná výbava v Maďarsku

Při jízdě mimo obec je v Maďarsku povinné svícení. Povinný je výstražný trojúhelník a lékárnička. Reflexní vestu musejí mít všechny osoby vystupující z vozu mimo zastavěné oblasti a také všichni chodci na vozovce za snížené viditelnosti.


Povinná výbava v Německu

Nic se nestane, pokud při cestě do Německa doma zapomenete trojúhelník. Povinný je pouze pro v Německu registrované vozy. Lékárnička je ale povinná.

Stejně tak u sebe mějte sněhové řetězy, protože ve vyznačených úsecích je povinnost je použít. Platí to i pro vozy s pohonem na všechna kola. Přes den musí svítit jen motorky, všechna vozidla pak v tunelu.

Za překroční rychlosti v Německu zaplatíte od 405 Kč, za používání mobilu při řízení je pokuta 1 620 Kč a za nezapnutý pás zaplatíte 810 Kč.


Tolerance alkoholu za volantem v jednotlivých zemích

Bulharsko 0,5 ‰ Maďarsko úplný zákaz
Černá Hora 0,3 ‰ Německo 0,5 ‰
Česká republika úplný zákaz Polsko 0,2 ‰
Dánsko 0,5 ‰ Rakousko 0,5 ‰
Francie 0,5 ‰ Slovensko úplný zákaz
Chorvatsko 0,5 ‰ Slovinsko 0,5 ‰
Itálie 0,5 ‰ Švýcarsko 0,5 ‰ 

 

TIP Rádce na finance: Autopojištění

Na všechny cesty nejen doma, ale i do zahraničí je nutné povinné ručení, ze kterého jsou hrazeny případné škody na zdraví a majetku při autonehodě. Vedle toho si můžete sjednat také havarijní pojištění. Jeho výhodou je to, že chrání vaše vozidlo nejen v případě nehody, ale i v případě odcizení, poškození nebo zničení vozidla v důsledku živelní události či vandalismu. Více najdete ZDE.

Další články v rubrice

Sousedské vztahy vám mohou udělat ze života ráj i peklo

Sousedské vztahy vám mohou udělat ze života ráj i peklo

Sousedské spory jsou problém, který dočista přehlížíme, dokud se nás nedotýká. Jsou-li naše sousedské vztahy dobré, většinou ani nevíme, jaké máme štěstí. Ale jakmile se začneme handrkovat třeba o plot nebo komu patří stromy mezi pozemky, věříme, že nic horšího se nám nemohlo stát.

Převod družstevního bytu do vlastnictví a jak na to

Převod družstevního bytu do vlastnictví a jak na to

V případě, že si kupujete družstevní byt, zjistěte si od původního nájemce, nebo ještě lépe přímo na družstvu, jaké máte vyhlídky získat byt do osobního vlastnictví.

Jak financovat pořízení družstevního bytu

Jak financovat pořízení družstevního bytu

Možností získat úvěr na pořízení družstevního bytu je hned několik, a to jak při koupi staršího bytu, tak nově stavěného. Nejschůdnějším řešením je úvěr od stavební spořitelny.

Jak připravit byt na prodej? Klíčová je atmosféra a kvalitní fotografie

Jak připravit byt na prodej? Klíčová je atmosféra a kvalitní fotografie

Nedaří se vám prodat byt? I v případě nemovitosti platí, že nejdůležitější je první dojem. Pomocí několika jednoduchých zásahů můžete nejen urychlit prodej bytu, ale také výrazně navýšit cenu nemovitosti.

Top