Přijdete z práce, uklidíte si komínky vyžehleného prádla, ohřejete si jídlo připravené na sporáku a trochu si odpočinete před tím, než vyrazíte večer do baru s kamarády. Vítejte v mamahotelu, nejlevnějším a nejpohodlnějším hotelu na světě, který obývá každý třetí Čech mezi 25 a 34 lety.

Seveřané jsou samostatnější

Mladí lidé v Evropské unii se staví na vlastní nohy v průměru ve 26 letech. Mezi jednotlivými zeměmi jsou ale značné rozdíly. Zatímco seveřané vylétají z hnízda poměrně brzy, a to kolem dvacítky, v jižně položených státech si mladá generace užívá pohodlí rodičovského servisu mnohem déle. Mezi přeborníky patří Italové, Chorvaté, Španělé a Slováci, kteří odcházejí z domova v průměru ve třiceti letech. Společnou domácnost s rodiči přitom sdílejí častěji muži. V České republice zůstává doma asi čtyřicet procent mužů kolem třicítky a zhruba čtvrtina mladých žen v tomto věku.

Problém italských mamánků se pokusila vyřešit italská asociace rodinných právníků, která navrhla v roce 2016 uzákonění povinnosti odejít z rodného domu nejpozději do osmadvaceti let věku. Impulzem bylo rozhodnutí soudu v Modeně, který nařídil otci, aby platil svému osmadvacetiletému synovi postgraduální univerzitní vzdělání. Návrh zákona ovšem nebyl přijat. Téměř sedm milionů italských třicátníků bydlí v rodičovských domech nejen kvůli vysoké nezaměstnanosti, ale i špatnému systému univerzit, které umožňují „nekonečné“ studium.

Nemožnost nebo neschopnost?

Co je příčinou takové obliby mamahotelů? Rodiče dnešních třicátníků měli poměrně brzy jasnou představu o svém povolání, současná generace mladých lidí však mnohdy nekončí u jedné vysoké školy a rozhodnutí o definitivním profesním zaměření odkládá. S tím souvisí i pozdější uzavírání sňatků a zakládání rodiny. Namísto budování rodinného hnízda se mladá generace věnuje spíše cestování, studiu a koníčkům. A k tomu se samozřejmě hodí peníze ušetřené na nájemném a výdajích za jídlo a další nezbytnosti do domácnosti.

Zaveďte pravidla

Ideální věk na opuštění „hnízda“ je individuální. I ten nejzapálenější student by však měl být kolem pětadvacátého roku schopný vzít svůj život do vlastních rukou. Pokud je soužití dospělých dětí s rodiči nevyhnutelné, je třeba nastavit jasná pravidla a nekompromisně vyžadovat jejich dodržování. Často totiž funguje na principu „all inclusive“, kdy rodiče nesou nejen břímě veškerých finančních nákladů, ale poskytují potomkům i dokonalý servis zahrnující vaření, žehlení a úklid „dětského“ pokoje. Ne vždy to vyhovuje oběma stranám. Podle výzkumů většině rodičů nevadí, pokud si potomek přivede na noc partnera, velmi těžce však nesou, když dospělé děti nepřispívají na domácnost a nepodílejí se na domácích pracích. „Domluvte se, jakou částkou bude vaše dospělé dítě přispívat na nájemné, ve které dny bude chodit na nákup a jakým způsobem se bude řešit stravování. U nás jsme došli tak daleko, že jsme si podepisovali jogurty v lednici,“ líčí soužití Kateřina, která nedobrovolně sdílela společnou domácnost se synem až do jeho šestatřiceti let. A ukázalo se to jako dobrý tah. Jednoznačná pravidla, na jejichž dodržování rodiče trvali, přestala syna časem bavit a konečně se osamostatnil.

Tip Rádce na finance: Moudré stavební spoření od Modré pyramidy

S osamostatněním se pomůže dětem do začátku Moudré stavební spoření od Modré pyramidy. Naspořené prostředky je možné využít na pořízení bydlení, ale třeba také studium či cestování.

Sdílet článek