Operativní leasing uleví od starostí i peněžence. Znáte jeho výhody?

Operativní leasing uleví od starostí i peněžence. Znáte jeho výhody?

Vůz už nepotřebujeme vlastnit, stačí nám jeho pronájem. Nevídané, ale je to tak. Operativní leasing pro fyzické osoby naboural zaběhnutá pravidla a změnil myšlení Čechů. Jak operativní leasing pomáhá ušetřit peníze?

28. 7. 2017

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Od doby, kdy společnost Volkswagen Financial Services (dříve Škofin) před třemi lety přišla s masivní reklamou na operativní leasing mimo firmy, se toho stalo hodně. S otevřením trhu operativního leasingu pro fyzické osoby se takřka každým dnem rozrůstají možnosti nákupu na operativní leasing.

Ovšem ne vždy je lehké se v současné situaci orientovat. Nabídek je hodně a každá se v něčem liší. Každopádně principy operativního leasingu jsou stále stejné. Pojďme se na ně podívat zblízka.

Co je operativní leasing?

Pokud jste o „operáku“ doposud neslyšeli, vězte, že si jednoduše pořídíte auto bez zbytečných komplikací a hned jezdíte. Operativní leasing totiž funguje na principu dlouhodobého pronájmu, přičemž platí dvě základní pravidla.

Za prvé, při pořízení auta neplatíte ani korunu navíc. Obyčejně je ve smlouvě uvedena tzv. nulová akontace, což znamená, že nepotřebujete mít nic naspořeno.

Pro podpis smlouvy o pronájmu vozu na operativní leasing stačí dva doklady totožnosti. U dražších vozidel je zpravidla ještě vyžadováno doložení příjmu za poslední tři měsíce.

Dalším faktem, který operativní leasing odlišuje od klasického finančního leasingu, je to, že po smluvené době vůz vrátíte leasingové společnosti. Ta ho nabídne k prodeji prostřednictvím programů ojetých vozů. Mimochodem na náš trh se tímto způsobem dostávají kvalitní mladé ojetiny, po kterých je v současnosti velká poptávka.

Pět výhod operativního leasingu v kostce

  1. Nulová akontace, každý měsíc víte, co platíte – přehledné finanční náklady.
  2. Splátka je odečitatelná z daní.
  3. Získáte profesionální zázemí a nonstop servis leasingové společnosti.
  4. Povinné a havarijní pojištění je v ceně pronájmu.
  5. Nestaráte se o zůstatkovou hodnotu auta, odpadá následný prodej auta se zdlouhavým smlouváním o ceně.

Pronájem auta na rok nebo na pět let. Proč ne?

Ale zpět k operativnímu leasingu. Vůz si zkrátka na určitou dobu pronajímáte, na trhu jsou nabídky pronájmu vozu nejčastěji na dobu 24 až 60 měsíců. Přičemž doba nájmu i počet najetých kilometrů má vliv na výši vaší pravidelné neměnné měsíční splátky.

Leasingové společnosti totiž klientům stanovují povolený nájezd kilometrů – ve většině případů jde o 60 000 kilometrů za tři roky, některé společnosti ale nabízejí i levnější variantu s nižším nájezdem. Pokud povolený nájezd překročíte, budete muset kilometry doplatit.

Co je součástí splátek operativního leasingu?

Měsíční splátky u operativního leasingu zpravidla zahrnují povinné ručení i havarijní pojištění, což je pro spoustu domácností velká úleva. Navíc finanční společnosti dokážou s pojišťovnami vyjednat výhodné podmínky, na které jednotlivec nedokáže dosáhnout, čímž můžete ušetřit poměrně zajímavé částky. 

Havarijní pojištění se obvykle sjednává se spoluúčastí přibližně pět procent a minimálně pět tisíc korun. Drobné opravy na vozidle tedy hradíte sami. 

Především řidičky ocení to, že součástí splátek mohou být i různé služby, odpadají tak starosti s údržbou auta. Jejich rozsah záleží na tom, co si sjednáte s leasingovou společností a co platíte ve výši měsíčního nájmu. Chcete-li si připlatit a mít auto bez jakýchkoliv starostí, rozhodně investujte do balíčku se službami. Můžete mít ale i auto bez nich a v pravidelných splátkách platit méně.

A co balíčky služeb většinou obsahují? Jednak je to už zmíněný servis auta. Nejedná se pouze o garanční prohlídky, ale i běžné poruchy a opravy, nezaviněné řidičem. Další běžnou součástí balíčku jsou zimní pneumatiky včetně jejich přezutí a uskladnění nebo poskytnutí asistenční služby.

Jaké auto si můžete pořídit na operativní leasing?

Aktuálně si tak formou operativního leasingu, poskytovaného ve spolupráci s automobilkami, můžete opatřit například vozy Škoda, Volkswagen, Seat, Audi, Hyundai, Opel, Ford, Renault, Peugeot, Citröen, Mercedes-Benz či BMW.

Nicméně pro pořízení auta na operativní leasing se nemusíte spoléhat jen na nabídku automobilek, využít můžete i produkty leasingových společností nezávislých na konkrétní značce. Ty vám mohou nabídnout více volnosti při definování parametrů smlouvy a zajistí zcela libovolný vůz. Formou operativního leasingu si navíc můžete pořídit i zánovní vůz.

Opravy jen u doporučeného servisu

Každopádně platí, že s autem na operativní leasing musíte jezdit do vybraných servisů, které vám nabídne leasingová společnost. Nemusíte ale navštěvovat stále stejný. Pamatujte na to, že opravám u souseda v garáži byste se s operativním leasingem měli vyhnout. Navíc síť doporučených servisů je dostatečně široká.

Jak operativní leasing šetří peníze?

Jak už víte, při pořizování vozu na operativní leasing nepotřebujete ani korunu hotovosti. Další cenovou atraktivitou operativního leasingu je to, že ve splátkách není „rozmělněna“ celá pořizovací hodnota nového vozidla, jako je tomu v případě úvěru nebo finančního leasingu, ale je do ní promítnut jen rozdíl mezi pořizovací a zůstatkovou hodnotou automobilu, tedy hodnotou v okamžiku, kdy jej vrátíte zpět leasingové společnosti. Tím můžete ušetřit až několik tisíc korun měsíčně.

Další články v rubrice

Jak (ne)prodělat při nákupu na splátky bez navýšení

Jak (ne)prodělat při nákupu na splátky bez navýšení

Reklamy nám vytrvale vštěpují, že není potřeba si na novou pračku, ledničku či televizi našetřit, resp. koupit je za vlastní peníze. Všechno můžete mít hned teď. Proč ne?! Vždyť nic nepřeplatíte. Skutečně? Víte, v čem spočívají rizika nákupů na splátky bez navýšení?

Zasněžené, nebo zadlužené? Jaké budou vaše Vánoce?

Zasněžené, nebo zadlužené? Jaké budou vaše Vánoce?

Vánoce nejsou a neměly by být hlavně o materiálnu. Ovšem ať zvedne ruku ten, koho vánoční atmosféra, resp. všudypřítomné reklamy nepolapí. Dárek nakonec koupíme i pro rybičku v akvárku… S dárky pak přichází otázka jejich financování. Jenže, co když na ně z rodinného rozpočtu moc nezbyde? Je rozumným řešením půjčka?

Zálohy na energie: Kdy vám je může dodavatel zvednout a jak si je nastavit

Zálohy na energie: Kdy vám je může dodavatel zvednout a jak si je nastavit

Zálohy na energie jsou nezbytnou položkou rodinného rozpočtu. A ten bývá u velké části rodin dosti napnutý. Navýšení záloh pak jistě není příjemné. Kdy vám mohou dodavatelé plynu a elektřiny platby zvednout? A kdy se ohradit?

Jak ušetřit peníze, čas i starosti s autem? Zvolte operativní leasing

Jak ušetřit peníze, čas i starosti s autem? Zvolte operativní leasing

Výběr auta bývá někdy stresující, nemluvě o jeho provozu, údržbě a všech dalších starostech, které jsou s tím spojené. Pokud se toho všeho chcete zbavit a „jen jezdit“, operativní leasing pro fyzické osoby je tím, co hledáte.

Top