Jaký je rozdíl mezi dohodou o pracovní činnosti a dohodou o provedení práce?

Jaký je rozdíl mezi dohodou o pracovní činnosti a dohodou o provedení práce?

Vedle klasické pracovní smlouvy se jako forma pracovně-právního vztahu nabízí dohoda, tedy konkrétně dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti. Jde převážně o přivýdělky pro jednoho či více zaměstnavatelů. Pro koho se hodí který typ smlouvy a jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

28. 2. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Dohoda o pracovní činnosti je tento rok výhodnější

Dohodu o pracovní činnosti mají v oblibě studenti a senioři. Pro rok 2019 se zvyšuje příjmový limit pro neplacení sociálního a zdravotního pojištění.

Vyšší limit

V letošním roce se zvýšil limit pro účast na nemocenském pojištění. V roce 2018 to bylo od 2 500 korun a více. V roce 2019 vzniká při měsíční odměně 3 000 korun a více. Pokud si tedy letos přivyděláte do 2 999 korun, tak z hrubé odměny nebudete platit sociální pojištění ani zdravotní pojištění.

Pokud tedy třeba studentka vydělá měsíčně více než 3 000 korun, bude mít tedy nárok i na dávku nemocenského pojištění – mateřskou, jelikož z hrubé odměny musí odvádět sociální pojištění.

Na dohodu o pracovní činnosti můžete pracovat pro více zaměstnavatelů současně. Limit pro neplacení sociálního a zdravotního pojištění se posuzuje u každého zaměstnavatele zvlášť. Takže pokud si vyděláte u pěti zaměstnavatelů po 2 999 korun měsíčně, tak sociální a zdravotní neodvádíte.

Daně

V případě, že u zaměstnavatele nemáte podepsáno prohlášení k dani, odvedete z příjmu do 2 500 korun (tento limit zůstává) 15% srážkovou daň. Váš příjem pak bude daňovým základem a už nebudete muset podávat daňové přiznání. Pokud ale budete chtít, do daňového přiznání tento příjem zahrnout můžete.

Povinnost podat daňové přiznání pak máte v případě, že v některém měsíci roku máte příjem od dvou a více zaměstnavatelů, ze kterého se odvádí zálohová daň z příjmu. To platí i v případě práce na dohodu o pracovní činnosti pro dva zaměstnavatele, u kterých jste nepodepsali prohlášení k dani a nebyla odvedena srážková daň.

Odstupné nedostanete

Při práci na dohodu o pracovní činnosti nemáte nárok na odstupné, dovolenou nebo cestovní náhrady. Daňové slevy uplatňovat můžete. Podmínkou je, abyste měli podepsané prohlášení poplatníka. Jako studenti pak kromě slevy na poplatníka 2 070 korun uplatníte i slevu na studenta ve výši 335 korun měsíčně.

Hodí se vědět, co je

  • prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti je růžový formulář, jehož podpisem se u vašeho zaměstnavatele stanovuje způsob placení záloh na daň z příjmů či možnost uplatňovat slevy na dani na vás a na děti. Prohlášení můžete podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele.
  • sleva na poplatníka činí 24 840 korun a může si ji uplatnit úplně každý poplatník daně z příjmů. OSVČ ji uplatní v daňovém přiznání k dani z příjmu, zaměstnanec prostřednictvím svého zaměstnavatele, a to díky podpisu Prohlášení poplatníka daně z příjmu.

Dohoda o provedení práce: X smluv, jedno prohlášení

Pokud budete pracovat na dohodu o provedení práce, je dobré vědět, že tento typ smlouvy můžete uzavřít s různým počtem zaměstnavatelů. Nemusíte si tedy hlídat, kolik dohod máte podepsáno, důležité však je růžové prohlášení poplatníka daně. To můžete totiž podepsat v jednom kalendářním roce pouze jedno.

Velkou výhodou práce na dohodu o provedení práce je výhodné zdanění a jednodušší administrativa. U jednoho zaměstnavatele je však možné odpracovat maximálně 300 hodin za rok.

Limit pro odpracování maximálního počtu hodin se počítá u každého zaměstnavatele zvlášť. Pokud byste pracovali během roku na více dohod o provedení práce (vždy pro jinou činnost) pro jednoho zaměstnavatele, tak se odpracované hodiny sčítají.

Dohoda o provedení práce a výpověď

Pro ukončení pracovního procesu platí u obou typů dohod výpovědní lhůta. Ta trvá 15 dní.

Limit 10 000 korun

V případě dohody o provedení práce se z hrubé odměny do 10 000 korun neplatí sociální ani zdravotní pojištění. Tento limit je stejný i pro rok 2019. Z hlediska platby sociálního a zdravotního pojištění přitom nezáleží, zda jste podepsali u zaměstnavatele prohlášení k dani či nikoliv. Podepsaný růžový formulář ovlivní pouze daň z příjmu fyzických osob. Díky tomu například můžete uplatnit daňové slevy, třeba tu na poplatníka ve výši 2 070 korun měsíčně.

Dohoda o provedení práce a zdravotní pojištění

Pokud je vaše hrubá měsíční odměna na každou smlouvu o provedení práce 10 000 korun a méně, tak počítejte s tím, že nebudete v registru zdravotní pojišťovny vedeni jako zaměstnanci, a pokud si neplatíte zdravotní pojištění jako OSVČ, musíte si ho platit měsíčně sami jako osoby bez zdanitelných příjmů. V roce 2019 se zvyšuje z důvodu zvýšení minimální mzdy z 12 200 na 13 350 korun měsíční platba z 1 647 na 1 803 korun.

Od odměny 10 001 korun a více už budete účastníky na nemocenském pojištění a můžete pobírat nemocenské dávky. Pokud si přivyděláváte jako předčasní důchodci, vězte, že nemůžete mít do dosažení řádného důchodového věku příjem zakládající účast na nemocenském pojištění. V praxi tito lidé pak často pracují za hrubou měsíční odměnu 10 000 korun a méně.

Zaměstnanci, kteří pracují na dohodu o provedení práce, mohou od zaměstnavatele čerpat příspěvky na smlouvu o životním pojištění, penzijním připojištění či doplňkovém penzijním spoření stejně jako ostatní zaměstnanci.

Tip Rádce na finance

Nevíte si rady, jak naložit s vašimi příjmy a výdaji? Pro optimalizaci výdajů, efektivní zhodnocení peněz i nastavení finančních toků v domácnosti můžete oslovit finanční poradce Modré pyramidy

Další články v rubrice

Daně si můžete snížit o různé slevy a odpočty! Poradíme, jak na to

Daně si můžete snížit o různé slevy a odpočty! Poradíme, jak na to

Někdo má březen spojený s blížícím se nástupem jara, živnostníkům však jako první na mysl naskočí „daňové přiznání“. Odvody nejsou malé, a tak proč nevyužít toho, co se nabízí. Samotnou daň či daňový základ si můžete ponížit hned o několik položek.

Úvěr ze stavebního spoření vs. překlenovací úvěr aneb Proč se vyplatí začít spořit včas

Úvěr ze stavebního spoření vs. překlenovací úvěr aneb Proč se vyplatí začít spořit včas

Není úvěr jako úvěr. Mnohdy jsou dva různé produkty chybně zaměňovány, a přitom je mezi nimi hned několik rozdílů. Mějte situaci pevně ve svých rukou. Včasné seznámení s podmínkami jednotlivých úvěrů bude rozhodně hrát ve váš prospěch.

Čistá mzda: Kolik vám nakonec přijde na účet a proč?

Čistá mzda: Kolik vám nakonec přijde na účet a proč?

Rozdíly mezi hrubou a čistou mzdou bývají velké. Tento rozdíl však do jisté míry můžete sami ovlivnit, například odpočtem na děti či daňovými slevami.

Kotlíková, Nová zelená či Modrá úsporám: Jak vysokou a na co můžete od státu získat dotaci?

Kotlíková, Nová zelená či Modrá úsporám: Jak vysokou a na co můžete od státu získat dotaci?

Každý majitel nemovitosti jistě potvrdí, že takové budování vlastního bydlení – ať už úplně nového, či rekonstrukcí – spolkne spoustu peněz. Ne všechno však musíte platit ze svého. Stát nabízí hned několik dotačních programů.

Top