Na co si dát pozor při koupi družstevního bytu? Zjistěte si všechny právní okolnosti a podrobně prostudujte stanovy bytového družstva. Počítejte i s obtížnějším financováním nákupu bytu.
Když kupujete družstevní byt, velkou výhodou je jeho nižší cena ve srovnání s bytem v osobním vlastnictví. V podstatě ale nekupujete byt jako takový, jen podíl v bytovém družstvu, které je majitelem bytu. Na vás jsou převáděna práva a povinnosti spojená s členstvím v bytovém družstvu a stáváte se nájemcem družstva, kterému platíte nájemné.

Pozitivní ale je, že převod práv je většinou velmi rychlý – na rozdíl od zápisu do katastru při koupi bytu do osobního vlastnictví se může uskutečnit za několik dní. Převod práv nabývá účinnosti dnem, kdy je smlouva mezi kupujícím a prodávajícím o převodu podílu doručena bytovému družstvu.

Ověřte vše s právníkem

Než se ale k nákupu družstevního bytu odhodláte, poraďte se s právníkem a s jeho pomocí ověřte všechny právní poměry – počet družstevníků a fungování družstva, jeho finanční poměry (například úvěry nebo čerpání fondů na zateplení apod.), hospodaření a především stanovy. Ty mohou obsahovat různá omezení či sankce, o kterých byste rozhodně měli vědět. Najdete v nich třeba i to, za jakých podmínek smíte byt rekonstruovat nebo ho dále pronajmout.

Pokud vám družstvo tyto informace nechce poskytnout nebo vám nechce dát k nahlédnutí finanční dokumenty, raději o koupi neuvažujte.

Na družstvu si také ověřte, má-li prodávající právo nabízet vám svůj družstevní podíl (zda nejde třeba o společné právo manželů, pak musí souhlasit oba) a jestli nemá vůči družstvu žádné pohledávky. Jestliže se pro koupi rozhodnete, trvejte na písemných potvrzeních, že všechny finanční závazky vůči družstvu prodávající splnil a nic mu nedluží.

Důležitou informací pro vás je i to, zda družstvo plánuje (nebo už v nějakých případech uskutečnilo) převod bytů do osobního vlastnictví. Pokud ano, je to pro vás dobrá zpráva. Hlavně z hlediska financování.

Financování může být komplikovanější

Jelikož nejste majitelem bytu, nemůžete jím ručit v případě, že si na jeho pořízení chcete vzít hypotéku. Máte-li jinou nemovitost, můžete jako zástavu použít ji. Nicméně je tu ještě možnost předhypotečního úvěru, který můžete zvolit v případě, že kupujete družstevní byt s vyhlídkou na převod do osobního vlastnictví do roka, maximálně do dvou let. Až se tak stane, změní se úvěr na klasickou hypotéku.

Při pořízení družstevního bytu můžete zvolit také úvěr od stavební spořitelny, kde si spoříte na pořízení nového bydlení nebo rekonstrukci. Spořitelna vám nabídne překlenovací úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření bez zajištění nemovitostí. Například Modrá pyramida nabízí úvěry bez zajištění nemovitostí až do 800 000 korun. Navíc můžete využít spoření jiných členů rodiny. Výhodou je, že jste klienty stavební spořitelny již delší dobu, a tudíž pro ni nejste žádnou velkou neznámou, jste tedy méně rizikovým klientem.

Sdílet článek