Ptáte se na konci každého měsíce, kam se opět rozkutálely všechny peníze? Nedaří se vám nic ušetřit a přitom příjmy máte vcelku slušné? Abyste měli „více“, stačí mnohdy změnit jen přístup k některým základním věcem. I když dle rčení „starého psa novým kouskům nenaučíš“ je možná právě ta změna tím nejtěžším. Ale vyplatí se!
S domácím rozpočtem zápasí nejedna rodina. Slušný políček zasadí vánoční svátky, rok se překulí a už se začíná šetřit na dovolenou, ke konci prázdnin pak nejednomu rodiči na klidném spánku nepřidají výdaje se začátkem školního roku. A kde jsou běžné provozní výdaje – za energie, splátky úvěrů, jídlo či ošacení. Odpověď na otázku Jak ušetřit peníze? pak nebývá jednoduchá.

Mějte přehled, utratíte méně

Takovým zlatým pravidlem, které vám ušetří nemalé částky, je dobrý přehled o vašich příjmech a výdajích. Dejte si tu práci a sepište si seznam všech čistých příjmů rodiny, včetně případných dávek či výživného. Příjmy za delší časového přepočítejte na měsíc.

Druhým méně příjemným krokem je počítání výdajů. Je dost možné, že u tohoto si nebudete hned jistí. Pomůže vám, když si následující měsíc budete výdaje poctivě zapisovat. Po čase zjistíte, kolik utratíte za potraviny, v lékárně či za drogerii.

Jakmile od příjmů odečtete výdaje, budete vědět, jak si skutečně stojíte. A můžete se posunout dále.

Nejdříve zaplaťte sami sobě

Nyní byste měli znát částku, kterou jste reálně schopni za měsíc ušetřit. Takovou „pojistkou“ – pokud si úplně nevěříte – je poslat tuto sumu vždy ihned po výplatě na zvláštní účet (jinak hrozí, že peníze utratíte mnohdy za zbytečnosti). Na běžném účtu si ale vždy nechejte – samozřejmě kromě všech nezbytných výdajů – nějaký malý finanční polštář na drobné výdaje, jako je časopis, káva s přáteli… takové vaše měsíční kapesné.

Odborníci na rodinné finance radí tyto jednoduché (i když ze začátku trochu náročnější) principy z jednoho prostého důvodu – jakmile budete mít přehled, utratíte méně. Nebudete bezhlavě utrácet a na jednotlivé kategorie si postupně stanovíte rozumné dílčí rozpočty i částky, které jste schopni ušetřit. Tím se váš rodinný rozpočet stabilizuje a vy můžete lépe plánovat spoření na blízkou i vzdálenější budoucnost.

Jak ušetřit peníze aneb Jak na rezervy

K vyváženému rodinnému rozpočtu patří budování rezerv. Odborníci doporučují odkládat hned na tři hromádky.

Krátkodobá rezerva pomůže s vyřešením nenadálých situací, jde například o ztrátu zaměstnání, onemocnění či různé opravy.  Měla by být ve výši tří až šesti násobku nezbytných měsíčních výdajů domácnosti. K penězům by měl být rychlý přístup, ideálním produktem pro tvoření těchto rezerv je tak spořicí účet, kde se úspory i úročí. Na běžném účtu by ležely úplně ladem.

Střednědobá rezerva slouží pro plánované výdaje v horizontu jednoho až pěti let. Jedná se například o koupi nového automobilu, větší dovolená, rekonstrukce.
Tato rezerva se ale může hodit i v případě léčby nemoci nebo vážnějších úrazů, které trvají déle jak jeden rok. V tomto případě jsou vhodné produkty, které mají lepší zhodnocení než spořicí účty. Mohou to být vybrané termínované vklady s nadinflační úrokovou mírou, konzervativní či vyvážené investice na 3 až 5 let, případně stavební spoření. Střednědobá rezerva by ideálně měla dvojnásobně přesahovat rezervu krátkodobou.

Víte, že?
Ideálním produktem pro střednědobou rezervu je stavební spoření. Se státní podporou nabízí zhodnocení vašich úspor až 3,5 procenta ročně.

Dlouhodobá rezerva – ani ta by neměla být podceňována. Měla by sloužit například k zajištění na penzi, na studia nebo „start do života“ dětí. Je tedy během na dlouhou trať – kvůli tomu je pak často opomíjena a je náročná na disciplínu střadatele.

Tři tipy, jak ušetřit

  Udělejte si revizi všech úvěrových a pojistných smluv i smluv s dodavateli energií. Úvěry se mohou konsolidovat, pojistný trh se v průběhu let vyvíjí – pojišťovny upravují ceny pojistného. Mnohdy můžete za dané pojistné částky ušetřit, případně za stejnou cenu dostanete vyšší limity. Cena plynu a cena elektřiny se pak u různých dodavatelů může lišit – změnou můžete ušetřit i tisíce korun ročně.

  Dá se ušetřit na jídle? Dá, ale cílem není odbývat se nekvalitními potravinami. Klíčové je opět plánování. Pokud si naplánujete, co budete několik následujících dní jíst a vařit, půjdete nakupovat se seznamem – a ten vám „nedovolí“ nakoupit zbytečnosti.

  Dívejte se po slevách. Pokud už něco opravdu potřebujete koupit, využívejte akční nabídky a sezónní slevy. Na druhou stranu se naučte říkat „ne“. Sleva 20 % na novou televizi zní lákavě, ale opravdu už je vaše 2 roky „stará“ televize na vyhození?

Tip Rádce na finance: Finanční poradci Modré Pyramidy

Jak si se spořením poradit? Kam a jak investovat, aby se úspory zajímavě zhodnotily? Je rozumné obrátit se na odborníky, kteří vám pomohou najít řešení. Proto neváhejte a obraťte se na specialisty z Modré pyramidy.

Sdílet článek