Co uděláte, když vybíráte nový mobil nebo televizi? Ověříte technické parametry, pročtete řadu recenzí, poptáte se známých a získáte reference… Věnujete spoustu času tomu, abyste si potvrdili správnost své volby. A to jde o věci za pár tisíc, maximálně desítek tisíc korun. Koupě bytu nebo domu však většinou probíhá v odlišném duchu. Kupující vydají nejvíce energie na vyjednávání o ceně, ale zcela opomíjejí technický stav nemovitosti. Ten je vůbec nejpodceňovanější částí celého procesu.
Technický stav domu či bytu přitom může mít zásadní vliv na výslednou cenu, která se pohybuje nejčastěji v milionech. „Málokdo si uvědomuje, že malý vlhký flíček v podkroví nebo drobná prasklina nad schodištěm má často cenu mnoha stovek tisíc nebo i milionů korun vydaných za následné opravy,“ varuje Radim Mařík, technický ředitel služby Nemopas.

Při koupi bytu nebo domu je třeba dávat velký pozor na technický stav nemovitosti

Nemopas spadá pod Znalecký ústav Dekprojekt a nabízí kupujícím i prodávajícím důkladné inspekce nemovitostí, které jsou v zahraničí naprosto samozřejmým doplňkem realitního trhu. Například v USA znalci prověřují nemovitosti ve více než 90 procentech realitních obchodů.

V zahraničí jsou inspekce nemovitostí před jejich koupí nebo prodejem naprosto běžné – např. v USA znalci prověřují přes 90 procent prodávaných domů.

„Inspekce pomáhá kupujícím i prodávajícím zjistit skutečný technický stav nemovitosti a snižuje rizika celé transakce. Provádí je certifikovaný inspektor nemovitostí se vzděláním i praxí v oboru pozemních staveb a jejich technického zařízení,“ říká Radim Mařík.

Výhody nabízí inspekce nemovitosti nejen kupujícím, jejichž motivace nekoupit za značnou sumu „zajíce v pytli“ je zřejmá, ale chrání i prodávající stranu. Prodávající by se totiž v případě poruchy v následujících pěti letech od obchodu mohl dostat do vážných potíží – nový občanský zákoník umožňuje kupujícím na základě skrytých vad, ať již skutečných či účelových, od smlouvy odstoupit či zpětně snížit kupní cenu.

Proto je vhodné inspekci nemovitosti provést jak při prodeji, tak při koupi domu či bytu.

Proč nechat prověřit nemovitost

Co získá kupující:

Poučení o skutečném stavu pořizované nemovitosti Představu o její budoucí finanční náročnosti Podklad ke stanovení priorit technických zásahů do nemovitosti Jistotu při rozhodování o životní investici

 Co získá prodávající:

Důvěryhodnost před zájemci deklarováním nezávislého prověření Jistotu, že kupující po čase nevytáhne nějakou „skrytou technickou vadu“ a nebude chtít měnit podmínky smlouvy Včasnou informaci o skutečném stavu nemovitosti – možnost přípravy na výtky kupujícího Podklad ke stanovení férové prodejní ceny – dosažení optimální doby prodeje

Co inspektoři zjišťují

Inspektoři Nemopasu prověřují výskyt více než 100 různých vad a rizik budoucích vad v oblasti statiky, úniků tepla, izolací proti vodě, zvuku a hluku, technického zařízení budovy, bezpečnosti nemovitosti při užívání a požární bezpečnosti, zdravého bydlení a povrchu podlah a stěn.

Po průzkumu připraví do šesti dnů podrobnou zprávu a vypracují průkaz nemovitosti, v němž jsou detailní informace o počtu nalezených vad a rizikových řešeních, které mohou v budoucnu k vadám vést. Mohou také popsat postup a cenu sanace každé zjištěné vady či rizikového řešení. Součástí zprávy je i výčet vad, které na nemovitosti nenastanou.

Během prohlídky nemovitosti vás inspektoři upozorní na zjevné vady i rizika skrytých vad

Inspektoři mohou sloužit i jako odborný doprovod při převzetí bytu nebo domu. Během prohlídky upozorní zákazníka na zjevné vady a rizika skrytých vad, posléze pomáhají s vyplněním předávacího protokolu a s kontrolou nasmlouvaného standardu provedení a vybavení nemovitosti. Prohlídka s inspektorem je ideálním řešením také pro případy, kdy si kupující vybírá z více nemovitostí. Už na první prohlídce domu nebo bytu se dozví, jak si nemovitost stojí po technické stránce a zda hrozí skryté vady, které by ho mohly později nepříjemně překvapit.

Sdílet článek