Láká vás dražba nemovitosti? Cena vypadá velmi sympaticky, ovšem na druhou stranu může tento alternativní způsob koupě skýtat řadu záludností. Nabízí se také otázka, zda vůbec lze takovou nemovitost koupit prostřednictvím hypotéky.
Motivací pro koupi nemovitosti prostřednictvím dražby bývá především nižší cena. Ovšem často jen na první pohled se zdá být vše tak výhodné. V případě dražby nemovitosti platí více než kdy jindy české úsloví „dvakrát měř, jednou řež“. Často totiž máte o nemovitosti jen minimum informací.

Chtějte vědět maximum

Nejdříve si zjistěte, zda jde o dražbu dobrovolnou či nedobrovolnou. V případě té dobrovolné, kterou iniciuje sám vlastník, byste si měli pohlídat, aby vyvolávací cena nepřesáhla znalecký posudek. Naopak u nedobrovolné – například u dražby nemovitosti v exekuci – lze nemovitost vydražit i za třetinu její skutečné ceny.

Klíčová je dražební vyhláška a s ní související znalecký posudek, ve které najdete podstatné informace. Nemovitost je v ní popsaná, měla by obsahovat fotografie a také důležité termíny, kdy je možné přijít si dražený objekt prohlédnout. Podstatné jsou také informace o všech závazcích nemovitosti a o tom, jestli po úspěšné dražbě zanikají. Vyhláška také informuje o minimální výši příhozu a výši dražební jistoty, která je podmínkou účasti v dražbě, která je dneska takřka vždy elektronická (tj. vše vyřešíte z pohodlí domova).

I když se domníváte, že všemu uvedenému rozumíte, je na místě veškeré důležité informace a dokumenty konzultovat s advokátem nebo s finančním poradcem. Přece jen koupě nemovitosti je sama o sobě významným krokem, natož když se jedná o koupi v dražbě.

Dále je ve vašem zájmu vidět danou nemovitost na vlastní oči. Každá dražba – elektronická i ta osobní – nabízí před svým konáním jeden až dva termíny prohlídek. Popis nemusí být úplně kompletní, proto s prohlídkou rozhodně neváhejte.

V dražbě se mohou vyskytnout i nové nemovitosti developerských společností. Díky kompletním informacím je pak sice postup o něco jednodušší než v případě nedobrovolné aukce. Dejte si však pozor, abyste nemovitost nepřeplatili. Dražba ve smyslu úspory pak pozbývá smysl.

Financování bydlení

Ideální samozřejmě je, pokud máte finanční prostředky našetřené. V praxi to ale není vždy reálné. Pozitivní tedy je, že i na draženou nemovitost si můžete vzít úvěr. Nevýhodou je pak to, že nemáte tušení, za jakou částku nemovitost vydražíte. Navíc každá banka má pro tyto případy trochu odlišné postupy.

Například Modrá pyramida nabízí pohotovostní formu hypotečního úvěru. Před výběrem konkrétní nemovitosti má klient schválený úvěrový rámec a garantovanou výši úrokové sazby a 12 měsíců od podpisu smlouvy na nalezené vhodné nemovitosti.

V každém případě již před samotnou dražbou budete potřebovat nějaké peníze jako tzv. dražební jistotu. Ta se vám v případě, že dražbu nevyhrajete, vrátí. Pokud dražbu vyhrajete, odečte se vám tato suma z konečné částky.

Úvěr na vydraženou nemovitost

Před dražbou můžete také navštívit banku a zjistit, zda byste na hypoteční úvěr či úvěr ze stavebního spoření – a v jaké výši – dosáhli. Počítejte ale s tím, že závazný příslib nedostanete. Vše se odvíjí až od finálních podkladů. Bance se samozřejmě nechce investovat do schvalovacího procesu, když není jisté, že nemovitost vydražíte.

Standardní postup tedy je ten, že klient nemovitost nejprve vydraží a potom si zajistí financování. Na druhou stranu vzhledem ke koupi nemovitosti pod cenou danou znaleckým posudkem není většinou žádný problém s její akceptací jako zajištění úvěru.

To však s sebou nese i další možné komplikace. Povinností dražitele je totiž úhrada ceny za nemovitost do určitého termínu. Pokud tak neučiníte, nejenže vám nemovitost nebude „říkat pane“, ale přijdete i o částku dražební jistoty.

Možností je, že vám pomoc nabídnou třeba rodiče. Do zástavy pak dáte jejich nemovitost. Nějaký čas po vydražení nemovitosti samozřejmě můžete původní nemovitost vyvázat a převést hypotéku na tu vydraženou.

Tip Rádce na finance

Koupi nemovitosti v dražbě můžete financovat prostřednictvím Hypoúvěru od Modré pyramidy.

V Modré pyramidě naleznete zároveň odborníky, kteří s touto formou financování dražeb mají zkušenosti. Zároveň pohotovostní nebo předhypoteční forma úvěru cílí právě na koupě nemovitostí v dražbě nebo insolvenci.

Sdílet článek