Kolik stojí rok na prvním stupni?

Kolik stojí rok na prvním stupni?

Také vás polije studený pot, když začnou billboardy v supermarketech hlásat, že „škola volá“? Sotva jste se vzpamatovali z nákladů na dovolenou, je třeba vytasit peněženku v zájmu základního vzdělání svých dětí. Připravili jsme pro vás přehled základních položek a také pár tipů, jak ušetřit na vybavení.

18. 8. 2017

Náklady se liší o tisíce

Náklady na školáka se velmi liší, a to hned z několika hledisek. Záleží na místě bydliště, na výši dotací na školní vybavení a akce, ale také na typu školy, kterou dítě navštěvuje, a v neposlední řadě na vašem přístupu a životním stylu. Aktovku můžete pořídit v akci za 400 Kč, ceny u některých značek se ale mohou vyšplhat až desetkrát výš. Na výtvarnou výchovu si může vaše dítě oblékat omyvatelnou značkovou zástěru za téměř 200 Kč, nebo vyřazené triko po tátovi. Školák může navštěvovat po vyučování jeden kroužek, může mít ale i šest kroužků za týden. Zkrátka platí, že pokud chcete dopřát dítěti značkové vybavení a spoustu aktivit, musíte se připravit na pořádný průvan v peněžence.

Prvňáci vyjdou nejdráž?

Specifickou kategorií jsou prvňáčci, které je třeba vybavit „od podlahy“. Kromě toho musíte počítat s pořízením pracovního nábytku a případně i s úpravami v dětském pokoji. Pokud se například rozhodnete investovat do rostoucího nábytku, můžete být „lehčí“ až o deset tisíc. Nedá se ovšem jednoznačně říci, že nástup do školy je největší finanční zátěž. Něco z vybavení do první třídy sice děti využijí v dalších ročnících, přibývají však další náklady, které souvisí s novými předměty a školními akcemi. Prvňáci také běžně dostávají učebnice a pracovní sešity zdarma, často najdou na školní lavici i základní vybavení na výtvarnou výchovu.

Když odpadá družina, nastupují mobily a počítače

Starší děti, které už docházejí samy do školy a na kroužky, budou potřebovat mobilní telefon s měsíčním kreditem, od určitého věku dostávají také pravidelné měsíční kapesné.

Rádce pro finance

Nejpozději na druhém stupni bude dítě potřebovat k práci i počítač s připojením k internetu, případně tiskárnu. Více si připlatíte také za jazykové učebnice, lyžařské kurzy, speciální výtvarné vybavení, rýsovací potřeby a další pomůcky pro „pokročilé“. Na druhém stupni pak vyjdou dráž také školní obědy. Některé položky naopak samy od sebe časem odpadnou, jako třeba platby za školní družinu. Místo aktovky nosí studenti vyšších ročníků látkový pytel, na jednu propisku a tužku už penál nepotřebují a svačiny už také nejsou v kurzu, natož v krabičce s obrázkem.

Rádce pro finance

Jak ušetřit na školním vybavení?

Nekupujte vybavení pro školáky v předstihu. Většinou se netrefíte do požadavků školy a budete muset dost věcí dokoupit, některé naopak nevyužijete vůbec. To se týká také prvního pera, tužek a pastelek. Investujte do kvalitní aktovky, která nebude dítěti ničit záda, ale vyhněte se motivům pohádkových hrdinů, kteří budou za půl roku pasé. Totéž platí i pro lahve na pití a krabičky na svačinu.

  • Zvažte investice do značkového oblečení a bot na tělocvik. Dítě z nich rychle vyroste a mezitím je stihne zničit, takže postačí obyčejné tepláky a tenisky.
  • Stejně tak je zbytečné pořizovat na výtvarnou výchovu speciální zástěru pro ochranu oblečení. Postačí o několik velikostí větší staré triko.  
  • Založte dítěti průkazku do knihovny a doporučenou četbu si vypůjčujte.
  • Učebnice pro vyšší ročníky pořiďte v antikvariátě.
  • Děti většinou nepřenášejí přezůvky ze školy domů, proto je drahý designový sáček na přezůvky zbytečný. Pokud na něm škola trvá, ušijte ho, jednoduše třeba z látkové reklamní tašky.

Průměrné náklady na školní rok na prvním stupni

(Ceny se liší podle místa, požadavků školy, výše dotací na pomůcky a školní akce a typu obchodů, kde nakupujete.)

Školní aktovka a nezbytné vybavení, jako je plně vybavený penál, sešity, obaly a desky na sešity – 1500 Kč
Výtvarné potřeby, tedy kufřík a vybavení jako pastelky, vodovky, tempery, sada štětců, speciální kelímek na vodu, modelína, skicák, zástěra apod. – 500 Kč
Příspěvek na učebnice – 500 Kč
Lahev na pití a krabička na svačinu – 300 Kč
Oblečení a boty na tělocvik, na ven i do tělocvičny – 1200 Kč
Přezůvky a pytlík na přezůvky – 250 Kč
Obědy ve škole – měsíčně 500 Kč, tedy 5000 Kč za rok
Družina – 250 Kč za pololetí, tedy 2500 Kč za rok
Mimoškolní aktivity – kroužky pořádané školou 200 Kč na rok
Škola v přírodě – 2000 Kč
Třídní fond – 300 Kč
SRPŠ – 300 Kč
Lékařské potvrzení o zdravotní způsobilosti – 100 Kč (platné 1 rok)
Hygienické a další vybavení do třídy a do družiny (papírové kapesníky, toaletní papír, šťáva do vody) – 150 Kč
Návštěvy akcí, které se nehradí z třídního fondu – 200 Kč 

= celkem 15 000 Kč

Další články v rubrice

Cesta k finanční gramotnosti dětí krok za krokem

Cesta k finanční gramotnosti dětí krok za krokem

Ať chceme nebo ne, finanční gramotnost je celoživotním studium, které nikdy nekončí a do kterého se opravdu vyplatí investovat dostatek času. U dětí to platí dvojnásob. Naučit je hospodařit s penězi tak při troše píle rozhodně nemusí patřit jen do kategorie rodičovských snů. Poradíme několik zásad, jak na to.

Šetřit peníze může být i zábava. Nevěříte?

Šetřit peníze může být i zábava. Nevěříte?

Když se řekne „šetřit peníze“, máme pocit, že si musíme něco odpírat. Že o něco přicházíme. My vám ale představíme 11 způsobů šetření, které vám naopak něco přinesou. Kromě peněz i zážitky, zábavu, zkušenosti nebo čas strávený s vašimi blízkými.

Penzijní spoření nepodceňujte, jednoduše ho mějte

Penzijní spoření nepodceňujte, jednoduše ho mějte

Jestliže si i v seniorském věku chcete užívat a zachovat si slušnou životní úroveň, je penzijní spoření nutné. Otázkou ovšem je, jaké je nejlepší důchodové spoření a kolik spořit na důchod. Proto vám poradíme, jak si nejvhodněji vytvářet vlastní finanční rezervy na stáří.

Upcyklace dává věcem druhou šanci

Upcyklace dává věcem druhou šanci

Zrcadlo ze staré tenisové rakety, taška z vysloužilých džínů, police ze žebříku, který už to má za sebou. Říká se tomu upcyklace neboli upcycling. Z věcí a materiálů na odpis vznikají předměty s novou funkcí, někdy i umělecká díla. Proč se pouštět do zhodnocování potenciálního odpadu? Protože je to zábavné a šetří to životní prostředí i peněženky.

Top