Kolik stojí rok na prvním stupni?

Kolik stojí rok na prvním stupni?

Druhá polovina prázdnin je tady a v supermarketech už začínají akce „zpátky do školy“. Nenechte se ale nachytat na výhodné koupě a dřív, než sáhnete po peněžence, si sepište všechny položky, které bude váš školák potřebovat. Ať nemusíte z peněženky tahat víc, než je opravdu nutné. Tady je přehled základních věcí, které bude vaše dítě potřebovat, a také pár tipů, jak na vybavení ušetřit.

13. 8. 2018

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Náklady se liší o tisíce

Náklady na školáka se velmi liší podle místa bydliště, výše dotací na školní vybavení a akce, ale také podle typu školy, kterou dítě navštěvuje, jejích možností a standardů. V neposlední řadě i podle vašich představ a životního stylu. Pokud dětem chcete (a můžete) pořídit drahé značkové vybavení, nic proti. Záleží na vás. Jestliže ale peníze řešíte, můžete zvolit přiměřeně nákladnou, rozumnou variantu a peníze investovat spíš do mimoškolních aktivit svých dětí.

Prvňáci vyjdou nejdráž?

Vzhledem k tomu, že je vybavujete opravdu od základu, může se to tak jevit, ale i starší žák nebo student je „nákladný“. Takže jednoznačné to není. Něco z vybavení do první třídy děti využijí i v dalších ročnících. Na druhou stranu prvňáci běžně dostávají učebnice a pracovní sešity zdarma a často najdou na školní lavici i pomůcky na výtvarnou výchovu.

Když odpadá družina, nastupují mobily a počítače

Starší děti, které už chodí do školy a na kroužky samy, budou potřebovat mobilní telefon s měsíčním kreditem a od určitého věku také pravidelné měsíční kapesné. Volba je ale samozřejmě na vás.

Rádce pro finance

Nejpozději na druhém stupni bude dítě potřebovat k práci i počítač nebo/a tablet s připojením k internetu, případně tiskárnu. Více vás budou stát i jazykové učebnice a jazykové pobyty v zahraničí, které školy mnohdy organizují, lyžařské kurzy, speciální výtvarné vybavení, rýsovací potřeby a další pomůcky „pro pokročilé“. Na druhém stupni pak vyjdou dráž také školní obědy.

Některé položky školního rozpočtu naopak samy od sebe odpadnou, jako třeba platby za školní družinu. Starší žáci už také nepotřebují hory pastelek a plnicích per, stejně jako ergonomickou aktovku. Stačí batoh, byť ten nemusí být zákonitě levnější než aktovka. Krabička na svačiny už také asi nebude třeba, spíš počítejte s kapesným na svačiny ve školním bufetu.

Rádce pro finance

Jak ušetřit na školním vybavení?

Nekupujte vybavení pro školáky v předstihu. Většinou se netrefíte do požadavků školy a budete muset dost věcí dokoupit, některé naopak nevyužijete vůbec. To se týká sešitů, různých desek, ale také prvního pera, tužek a pastelek. Raději si počkejte na seznam, který by vám škola měla poskytnout už při zápisu, a teprve podle něj nakupujte.

Jediné, co můžete s klidným svědomím koupit předem, třeba při povánočních slevách, je aktovka, penál a lahev a krabička na svačinu. I tady ale věnujte pozornost kvalitě, protože všechno musí nějaký ten rok vydržet. Ovšem raději se vyhněte motivům pohádkových hrdinů, kteří budou za půl roku pasé, abyste vaše dítě ušetřili traumatických školních trapasů.
A mimochodem, některé věci do školy můžete přidat na seznam vánočních nebo narozeninových dárků od babiček a kamarádů. Vyhnete se dalším zbytečným hračkám a ulehčíte svému rozpočtu.

  • Zvažte investice do značkového oblečení a bot na tělocvik. Dítě z nich rychle vyroste a mezitím je stihne zničit, takže postačí obyčejné tepláky a tenisky.
  • Stejně tak je zbytečné pořizovat na výtvarnou výchovu speciální zástěru pro ochranu oblečení. Stačí o několik velikostí větší staré triko.  
  • Učebnice pro vyšší ročníky pořiďte v antikvariátě, od známých nebo na internetu.
  • Založte dítěti průkazku do knihovny a doporučenou četbu si vypůjčujte.
  • Děti většinou nenosí přezůvky ze školy domů, proto je drahý designový sáček na přezůvky zbytečný. Pokud na něm škola trvá, ušijte ho, jednoduše třeba z látkové reklamní tašky.

Průměrné náklady na školní rok na prvním stupni

(Ceny se liší podle místa, požadavků školy, výše dotací na pomůcky a školní akce, stejně jako podle typu obchodů, kde nakupujete.)

Školní aktovka 1500 Kč Třídní fond 300 Kč
Plně vybavený penál, sešity, obaly a desky na sešity 500 Kč Mimoškolní aktivity – kroužky pořádané školou (ročně) 200 Kč
Výtvarné potřeby, tedy kufřík a vybavení jako pastelky, vodovky, tempery, sada štětců, speciální kelímek na vodu, modelína, skicák, zástěra apod. 500 Kč Hygienické a další vybavení do třídy a do družiny (papírové kapesníky, toaletní papír, šťáva do vody) 150 Kč
Oblečení a boty na tělocvik, na ven i do tělocvičny 1200 Kč Přezůvky a pytlík na přezůvky 350 Kč
Lahev na pití a krabička na svačinu 300 Kč Příspěvek na učebnice 500 Kč
Obědy ve škole – měsíčně 600 Kč, ročně: 6000 Kč Škola v přírodě 2000 Kč
Družina – 250 Kč za pololetí, ročně: 2500 Kč Návštěvy akcí, které se nehradí z třídního fondu 200 Kč
Lékařské potvrzení o zdravotní způsobilosti – od:      
(platné 1 rok) 100 Kč SRPŠ (podporuje kulturní aktivity žáků, exkurze, sportovní soutěže…) 300 Kč
    celkem : 16 600 Kč

Další články v rubrice

Koupě nemovitosti v dražbě: Na co si dát pozor?

Koupě nemovitosti v dražbě: Na co si dát pozor?

Láká vás dražba nemovitosti? Cena vypadá velmi sympaticky, ovšem na druhou stranu může tento alternativní způsob koupě skýtat řadu záludností. Nabízí se také otázka, zda vůbec lze takovou nemovitost koupit prostřednictvím hypotéky.

Proč mít pojištění odpovědnosti za škodu? Třeba kvůli těmto situacím

Proč mít pojištění odpovědnosti za škodu? Třeba kvůli těmto situacím

Sousedovo rozbité okno, lahev drahého vína v obchodě na tisíc kousků – situace, při kterých se člověk v roli rodiče cítí minimálně trapně. A co teprve když začnete počítat! Sílu okamžiku, resp. první šok, vzápětí přebije další vlna emocí spojená s finanční kompenzací. Pokud ale máte pojištění odpovědnosti, můžete si alespoň trochu oddechnout. Přečtěte si, kdy ještě se vám bude „pojistka na blbost“ hodit.

Jak ušetřit na zábavě

Jak ušetřit na zábavě

Zábava k životu patří, ale také něco stojí. Kino, divadlo, návštěva zoo či rodinný výlet, to všechno může z vašeho rozpočtu ukrojit pěknou částku. Nebo taky nemusí! Máme pro vás dobré tipy, jak zábavně trávit volný čas bez toho, aniž by vás to stálo majlant. Způsobů, jak ušetřit peníze na zábavných aktivitách, je hodně.

Devět tipů, jak levně zútulnit byt

Devět tipů, jak levně zútulnit byt

I v pronajatém bytě se dá vytvořit příjemná atmosféra. A nemusíte na to vynaložit velké finanční částky. Přinášíme vám devět tipů, jak levně a rychle zútulnit byt, který vám neříká pane.

Top