Jaké jsou letos ceny dálničních známek v Evropě?

Jaké jsou letos ceny dálničních známek v Evropě?

Letní dovolená se kvapem blíží. Chystáte-li se vydat k moři po vlastní ose, máme pro vás aktuální přehled cen dálničních známek a mýta v jednotlivých evropských zemích.

1. 6. 2017

Stejně jako v předchozích letech bude i tento rok jízda po vybraných úsecích zahraničních dálnic a silnic pro motorová vozidla zpoplatněna. Pro rok 2017 se kolem dálničních známek a mýtného nic významného nemění, ale určitě neuškodí připomenout si základní skutečnosti a také ceny dálničních známek pro rok 2017.

Kde se bez známky obejdete aneb dálnice zdarma

Zdarma jsou i nadále dálnice v Německu, mýtné se platí až od 7,5 tuny hmotnosti automobilu.
Volný průjezd po dálnicích je také v Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Belgii, Nizozemsku, Lucembursku, ve Finsku, Švédsku a v Dánsku.
Platí se pouze za průjezd určitých mostů, tunelů a horských průsmyků.

 


Slovenská dálniční známka

Od roku 2016 platí na Slovensku elektronické dálniční kupony a ceny jsou stejné jako vloni. Jízdu bez e-známky raději neriskujte – neplatiče na dálnicích hlídají kamery. Oficiální web a také jedno z míst, kde můžete známku zakoupit, je www.eznamka.sk. Elektronickou známku nemusíte lepit na čelní sklo. K prokázání, že ji máte, stačí vytisknuté potvrzení.

E-známku můžete pořídit desetidenní, měsíční nebo roční.

Známku seženete také na čerpacích stanicích, pobočkách Slovenské pošty, v síti ÚAMK – Žlutý anděl, provozovnách ABA a síti směnáren Tourist Centrum.

Ceny dálničních známek na Slovensku pro rok 2017

Platnost do 3, 5 tuny a některé přívěsy
10denní 10 eur
Měsíční 14 eur
Roční 50 eur


Zpoplatněné úseky na Slovensku a vše podstatné o e-známce najdete na www.ndsas.sk.


Rakouská dálniční známka

Pokud se chystáte autem projíždět Rakousko, je stejně jako u nás pro průjezd dálnic a některých rychlostních silnic pro motocykly i automobily do 3,5 tuny nutné vlastnit platnou dálniční známku. Oproti loňsku vzrostla cena dálničních známek v Rakousku o 0,8 procenta.

Platnost nových dálničních známek je od 1. prosince 2016 do 31. ledna 2018 a barva známek pro rok 2017 je tyrkysová. Zajímavostí budiž fakt, že poprvé v historii byla barva zvolena na základě on-line hlasování veřejnosti.

Dálniční známka pro Rakousko je k dispozici ve třech různých délkách platnosti: 10 dní, 2 měsíce a 1 rok. Koupit ji můžete na obvyklých místech, jako jsou čerpací stanice či směnárny.

Ceny dálničních známek v Rakousku pro rok 2017

Platnost Motocykly do 3, 5 tuny
10denní 5,1 eura 8,9 eura
2měsíční 13 eur 25,9 eura
Roční 34,4 eura 86,4 eura


Místa s výběrem dodatečného mýtného

Kromě poplatku za dálniční známku je za průjezd některých úseků v Rakousku – jako například mostů či tunelů – účtován další poplatek. Více informací najdete na www.asfinag.at/toll/. Dále může být zpoplatněn vjezd do některých horských úseků. 


Slovinská dálniční známka

Ve Slovinsku je velké množství zpoplatněných dálničních úseků, kde je k průjezdu nutné vlastnit platnou dálniční známku. Vzhledem ke skutečnosti, že se slovinské dálniční známky prodávají s platností 7 dní, 1 měsíc a 1 rok, jsou turisté často nuceni zakoupit měsíční dálniční známku, což se vzhledem k obvyklým dobám dovolených na Jadranu trochu prodraží. A jaké jsou ceny?

Ceny dálničních známek ve Slovinsku pro rok 2017

Platnost Motocykly do 3,5 tuny a do 1,3 metru nad první nápravou do 3,5 tuny a přes 1,3 metru nad první nápravou
Týdenní 7,5 eura 15 eur 30 eur
Měsíční 30 eur 60 eur
Roční 55 eur 110 eur 220 eur


Čeští turisté také často využívají tunel Karavanke mezi Rakouskem a Slovinskem. Jeho průjezd stojí 7,20 eura pro vozidlo do 3,5 tuny. Mapu zpoplatněných úseků ve Slovinsku najdete na www.promet.si.


Maďarské dálniční známky

Také Maďarsko zavedlo od loňska elektronické dálniční známky, které lze koupit v prodejních místech na hranicích nebo předem přes internet se zadáním poznávací značky vozidla. Opět vám k prokázání postačí vytisknuté potvrzení.

E-viněta je pro vozy do 3,5 tuny k dispozici ve třech délkách platnosti: týdenní s platností 10 dní, měsíční a roční.

Ceny dálničních známek v Maďarsku pro rok 2017

Platnost Motocykly a do 3,5 tuny
Týdenní (platí 10 dní) 2 975 Ft
Měsíční 4 780 Ft
Roční 42 980 Ft


Oficiální informace o elektronické dálniční známce a seznam míst, kde lze známku zakoupit za hotové či pomocí kreditní karty, najdete na motorway.hu. Na stránce najdete i uživatelskou příručku pro maďarskou e-známku v češtině.

Chorvatské dálniční poplatky

Průjezd chorvatských dálnic je zpoplatněn nikoliv pomocí dálniční známky, ale s využitím mýtných bran. Dálniční poplatky můžete zaplatit hotově, případně kreditní kartou. Jejich výše se rovná ujeté vzdálenosti po dané komunikaci. Cena bývá okolo 40 kun za 100 km. Více informací a také ceník najdete na www.hac.hr/en/toll-rates/price-list/.


Italské dálniční poplatky

Dálniční poplatky jsou v Itálii podobně jako ve Francii, Španělsku či Chorvatsku vybírány v mýtných branách, a tak při cestách do těchto zemí odpadá nutnost shánět dálniční známku.

Platba za využití dálnic v Itálii probíhá v mýtných branách, kde řidiči zaplatí při průjezdu poplatek přímo úměrný ujeté vzdálenosti po určitém druhu komunikace. Výše dálničních poplatků v Itálii dosahuje průměrné hodnoty 5,5 eura na 100 kilometrů. Více informací a aktuální ceník najdete na www.AutoStrade.it.

Francouzské dálniční poplatky

I ve Francii je průjezd dálničních úseků zpoplatněn pomocí mýtných bran. Mýtné je vybíráno nejen od řidičů automobilů, autobusů a nákladních vozů, ale také od řidičů motocyklů. Cena bývá průměrně 9 eur na 100 kilometrů. Kromě mýtného za průjezd dálničních úseků je vybírán poplatek za přejezd některých mostů a tunelů. Podrobný rozpis cen najdete na www.autoroutes.fr.

Víte, že…?

Devět evropských zemí stanovuje platbu za jízdu po dálnici podle ujeté vzdálenosti a platby se provádějí na mýtnicích. Naopak osm států používá systém dálničních známek.

TIP Rádce na finance: Na cestu do zahraničí se nezapomeňte pojistit

Neštěstí si dovolenou nebere a doba odpočinku se může snadno změnit v boj o život. Proto bez cestovního pojištění do zahraničí raději nevyrážejte.
Uvádíme tři důvody, proč před cestou do zahraničí zvolit spolehlivé cestovní pojištění:

EHIC nepokryje vše
Na tzv. Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) se nemůžete ani při cestování v Evropě zcela spolehnout. Zdravotní péče, ke které EHIC opravňuje, nemusí být vždy dostatečná a zcela zadarmo.

Spoluúčast vás může stát úspory
Pamatujte na to, že spoluúčast je v některých státech vysoká a částka za léčebné výlohy se i při banálních zákrocích může vyšplhat až na tisíce korun.

Při sjednání pojištění se zajímejte o rozsah a limity plnění
Při sjednání pojištění si prostudujte rozsah a limity plnění. Nejlevnější pojištění se většinou vztahuje pouze na pokrytí léčebných výloh v případě nemoci nebo úrazu. Nesjednávejte si proto pojištění jen na základě ceny – mohlo by se vám to prodražit.

Další články v rubrice

Mít vlastní bazén? Nadzemní, zapuštěný, nebo vnitřní?

Mít vlastní bazén? Nadzemní, zapuštěný, nebo vnitřní?

Obzvlášť v parném létě sní spousta z nás o tom, mít hned u domu možnost se v soukromí ochladit a zaplavat si. Jestliže zakoupení bazénu zvažujete, odpovězte si na několik otázek: Mám zvolit bazén venkovní, či vnitřní, nadzemní, či zapuštěný? Jaký vybrat tvar, materiál, hloubku a velikost? Nákupem bazénu navíc investice nekončí – musí se počítat i s provozními náklady. Jak na to?

K čemu slouží pojištění odpovědnosti a jak si vybrat to nejvhodnější

K čemu slouží pojištění odpovědnosti a jak si vybrat to nejvhodnější

Svůj majetek si pojišťujeme už jaksi automaticky. Co když ale svou neopatrností neúmyslně poškodíme majetek někoho jiného my sami? A k tomu, abychom někoho srazili třeba při jízdě na lyžích nebo na kole a způsobili mu zranění, stačí jen malá chvilka nepozornosti. Náhrada škody na majetku, ale hlavně odškodnění při újmě na zdraví se může vyšplhat i na statisíce korun. Záchranou v těchto situacích je kvalitní pojištění odpovědnosti.

Jak naučit dítě zodpovědnosti? Začněte včas

Jak naučit dítě zodpovědnosti? Začněte včas

Vzdělání je důležitý vklad do života, samo o sobě však nezaručuje, že z dítěte vyroste samostatně myslící bytost, která se o sebe dokáže postarat a bude mít svůj život pod kontrolou. Jak vštípit dětem již od malička důležité životní návyky, včetně tolik potřebné finanční gramotnosti? Psychologové se shodují na tom, že nejdůležitější je začít včas

Po vlastní ose, nebo mamahotel? Kdy se odstěhovat od rodičů?

Po vlastní ose, nebo mamahotel? Kdy se odstěhovat od rodičů?

Přijdete z práce, uklidíte si komínky vyžehleného prádla, ohřejete si jídlo připravené na sporáku a trochu si odpočinete před tím, než vyrazíte večer do baru s kamarády. Vítejte v mamahotelu, nejlevnějším a nejpohodlnějším hotelu na světě, který obývá každý třetí Čech mezi 25 a 34 lety.

Top