Jak ušetřit na zábavě?

Jak ušetřit na zábavě?

Zábava patří k životu, ale přiznejme si, že také něco stojí. Kino, divadlo nebo návštěva zoo, všechny tyto rodinné aktivity mohou pořádně zacloumat rodinným rozpočtem. Proto pro vás máme několik tipů, jak trávit volný čas co nejzábavněji a přitom ušetřit.

19. 5. 2017

Budete-li sedět doma a nic ve svém volném čase nepodniknete, jistě ušetříte. Jenže to přece není zábava, a navíc se děti „ukousají“ nudou. Tady je našich 10 tipů, jak se pořádně zabavit a přitom neutratit hodně peněz.

  Choďte na výlety

S teplým počasím přichází na řadu výlety. Můžete se vydat do parků nebo mimo město. Prospěje to vašemu zdraví a také se uvolníte. Výlet si můžete zpestřit geocachingem, hrou na pomezí sportu a turistiky.

  Místo restaurace využijte veřejné grily

A když už budete na výletě, nemusíte nutně na oběd nebo na večeři do restaurace. Předem si najděte místo, kde si budete moci ogrilovat něco dobrého. Věřte, že pár stovek tím ušetříte. Veřejné grily jsou k dispozici nejen v Praze, ale třeba i v Brně v parku Lužánky. Další najdete v Českých Budějovicích, Olomouci nebo v Hradci Králové.

  Do kina můžete jít i zadarmo

Nevěříte? I to je dnes možné. Na pořádný biják, který vás nebude stát ani korunu, můžete vyrazit třeba do Městské knihovny v Praze, kde pravidelně promítají filmy zdarma. Sledujte program na této webové stránce.

  Navštěvujte sezonní kulturní centra

V patrnosti mějte programy sezonních kulturních center, která pořádají spoustu kulturních akcí zdarma, promítání filmů nevyjímaje. Vedle toho sem můžete zajít na koncert nebo se zúčastnit různých sportovních akcí či výtvarných projektů, které formou workshopů pomáhají rozvíjet manuální zručnost dětí i dospělých.

Od května do září je v provozu Containall, což je kulturní centrum vytvořené z přepravního kontejneru. Najdete ho na Malé Straně v Praze. Tady se promítají filmy, pořádají se výstavy a nejrůznější workshopy. Sledujte program ZDE.

Pobočkou Containallu je kulturní centrum Stalin, které najdete v Praze na Letné pod kyvadlem. Toto legendární místo od května do září dostává prostor v rámci multižánrového projektu Monument festival. Zde na vás každou středu čekají živé koncerty, ve čtvrtek letní kino a v neděli si můžete zdarma zalézt na horolezecké stěně. Více na www.containall.cz/stalin.

  Čtěte půjčené knihy

I kupování nových knížek se může pěkně prodražit. Chcete-li ušetřit, zjistěte si adresu nejbližší knihovny a oblíbené knihy si půjčujte. Třeba v Praze můžete navštívit bibliobus jménem Oskar, což je malá pojízdná knihovna. Bibliobus nabízí stejné služby jako kterákoliv jiná knihovna: kromě půjčování a vracení knih se můžete připojit na internet nebo si pořídit čtenářský průkaz do sítě Městské knihovny v Praze. Více na této webové stránce. Zajímavé čtenářské kousky, navíc za rozumné ceny, seženete také v antikvariátech.

Internet pomáhá

Než zjistíte, kde se co koná zadarmo, bude potřeba se pídit po informacích.
Sledujte například web www.citybee.cz, který nabízí přehled o kulturních akcích v Praze. Brňáci mohou sledovat facebookový profil Co je v Brně zadara?

  Sledujte dny volného vstupu

Běžně nepřístupné historické a významné budovy, sídla firem či úřadů jsou jednou za čas přístupné veřejnosti v rámci dnů otevřených dveří a při příležitosti významných svátků. I sem můžete vyrazit za poznáním. Sledujte webové stránky jednotlivých institucí, kde najdete informace o těchto akcích.

Takřka všechny kulturní organizace pořádají akce se vstupem zdarma. Například 18. 5. 2017 je volný vstup do stálých expozic Národní galerie v Praze. Další jsou 10. 6. a 17. 11. 2017.

  Do divadla choďte na veřejné generálky

Kdo by nechtěl vidět chystané divadelní představení jako první, a navíc za zlomkovou cenu? Pokud horlivě přikyvujete, choďte na tzv. veřejné generální zkoušky, které pořádají takřka všechna divadla u nás. Oproti běžnému představení generálky probíhají dopoledne a vstupenku seženete do 100 korun. Veřejné generálky pořádají i jednotlivé filharmonie, můžete tedy vyrazit i na klasickou hudbu. Pro více informací sledujte webové stránky jednotlivých divadel.

  Děti vezměte na dětské festivaly zdarma

Dalším způsobem, jak ušetřit, je návštěva nejrůznějších dětských festivalů. Často jsou na nich všemožné atrakce zdarma. Jedním takovým je například Ratolest fest, který proběhne 27. května 2017 na pražských náplavkách. Čeká vás přes 100 malých i velkých sportovních, uměleckých, přírodovědeckých, technických i vodních zážitků. Více na www.ratolestfest.cz.

  Zjišťujte, kdy se konají festivaly s volným vstupem

Festivalů, kde zažijte spoustu zábavy a přitom zadarmo, je celá řada. Známá je Pražská muzejní noc (10.–11. 6. 2017), Brněnská muzejní noc (20. 5. 2017) či Noc kostelů, která se koná po celé České republice. Letos se uskuteční 9. 6. 2017. Více najedete na www.nockostelu.cz.

Milovníci hudby mohou v metropoli vyrazit na United Islands of Prague, který je taktéž zdarma. Tento multižánrový festival letos proběhne už počtrnácté. Startuje 22. 6. a končí 25. 6. Program najdete na www.unitedislands.cz.

Ulice a veřejná prostranství Prahy a známé historické památky se opět rozsvítí během konání akce nazvané Signal festival. Proběhne 12.–15. 10. 2017. Více na www.signalfestival.com.

  Okoukněte fashion bazary, markety a blešáky

Namísto brouzdání po obchodním centru se vydejte na fashion bazar nebo blešák, kterých je dnes požehnaně. Nejenže zde načerpáte módní inspiraci, ale také při nákupech ušetříte. V Praze můžete o víkendu vyrazit třeba na MINT market (koná se i v Brně) nebo na bleší trh U Elektry v Praze 9. Místní farmáři, sběratelé a pěstitelé nechybí ani na vyhlášeném bleším trhu v Plané nad Lužnicí v jižních Čechách.

Tip Rádce na finance: Piknik v botanické

Můžete vyrazit také na akci nazvanou Piknik v botanické, která se uskuteční 18. 6. 2017 v pražské botanické zahradě. Piknik bude zakončením pochodu, který pořádá Klub českých turistů v rámci akce „100 let republiky, 130 let v pohybu“. Čeká vás nejen krásná flóra, ale i bohatý program. 

Další články v rubrice

Sousedské vztahy vám mohou udělat ze života ráj i peklo

Sousedské vztahy vám mohou udělat ze života ráj i peklo

Sousedské spory jsou problém, který dočista přehlížíme, dokud se nás nedotýká. Jsou-li naše sousedské vztahy dobré, většinou ani nevíme, jaké máme štěstí. Ale jakmile se začneme handrkovat třeba o plot nebo komu patří stromy mezi pozemky, věříme, že nic horšího se nám nemohlo stát.

Převod družstevního bytu do vlastnictví a jak na to

Převod družstevního bytu do vlastnictví a jak na to

V případě, že si kupujete družstevní byt, zjistěte si od původního nájemce, nebo ještě lépe přímo na družstvu, jaké máte vyhlídky získat byt do osobního vlastnictví.

Jak financovat pořízení družstevního bytu

Jak financovat pořízení družstevního bytu

Možností získat úvěr na pořízení družstevního bytu je hned několik, a to jak při koupi staršího bytu, tak nově stavěného. Nejschůdnějším řešením je úvěr od stavební spořitelny.

Jak připravit byt na prodej? Klíčová je atmosféra a kvalitní fotografie

Jak připravit byt na prodej? Klíčová je atmosféra a kvalitní fotografie

Nedaří se vám prodat byt? I v případě nemovitosti platí, že nejdůležitější je první dojem. Pomocí několika jednoduchých zásahů můžete nejen urychlit prodej bytu, ale také výrazně navýšit cenu nemovitosti.

Top