Jak naučit děti zacházet s penězi a myslet na budoucnost? Zkuste to hrou!

Jak naučit děti zacházet s penězi a myslet na budoucnost? Zkuste to hrou!

Finanční gramotnost dětí je v poslední době často zmiňovaným tématem. Mnoho škol nabízí programy finanční gramotnosti pro děti už na prvním stupni, ale více se jí studenti věnují až na středních školách. Pokud chcete svoje potomky v tomto ohledu vzdělávat i doma, máme pro vás několik tipů, jak jejich finanční gramotnost podpořit zábavnou hrou.

25. 8. 2018

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Naučit děti správně zacházet s penězi a zodpovědně plánovat svou budoucnost, pokud jde o finance, je zásadní. Otázkou ovšem je, jak k tomu přistoupit. Poučky a grafy jsou jistě zajímavé, ale všichni se lépe učíme hrou. Naštěstí existují hry pro děti i dospělé, které s finanční gramotností pomohou. Pobavíte se u nich, strávíte pěkný čas s rodinou, a navíc protáhnete svoje mozkové buňky.

Děti se díky těmto hrám naučí rozvážně plánovat, strategicky uvažovat a posoudit všechny možnosti dřív, než se odhodlají k tahu. Důležité je i to, že se formou hry nenásilně naučí spolupracovat a komunikovat, stejně jako prohrávat a nést odpovědnost za svá rozhodnutí. Na druhé straně okusí i radost z úspěchu

Paní prodavačka

Pro nejmenší děti dobře funguje hra na obchod. V tomto případě sice nejde o strategii, ale dítě se v útlém věku naučí základní principy obchodu – nákup zboží za peníze a to, že když něco chce, musí na to mít. Můžete k tomu dětem koupit „opravdickou“ pokladnu a nákupní košík, ale většinou si vystačíte s improvizovanými pomůckami. Odtud pak vede přímá cesta k pokladničkám, díky nimž naučíte děti šetřit z kapesného na to, po čem touží.

Dostihy a sázky

Pro starší děti už přicházejí na řadu deskové hry, jako například Dostihy a sázky, které jsou jednou z nejběžnějších strategických her. V prostředí koňských dostihů se hráči jakožto majitelé stájí musí naučit plánovat dostihy pro své koně, investovat peníze do nových koní, tréninků a licencí, ale i riskovat. To vše s cílem vydělat co nejvíce pro svou stáj.

Hru hraje 2–6 hráčů a je vhodná pro děti od 10 let. Na trhu ji seženete za cenu kolem 500 Kč.

Cashflow

Tato hra simuluje reálné situace, které nás při správě našich financí mohou potkat. V první části nazvané krysí závod hráči pomyslně chodí do práce, vydělávají a přebytečné peníze investují. Kvalita investic určuje, jak rychle se hráč z krysího závodu dostane – jakmile má vyšší příjmy než výdaje, může se pustit na rychlodráhu, do světa velkého podnikání. Cashflow tak názorně představuje základní principy ekonomických procesů a investic.

Hra pro 2–6 hráčů od 10 let existuje ve dvou verzích – pro začátečníky a pro pokročilé, ale i ve variantě pro děti od 6 let. V obou případech se ale připravte na cenu od 1 000 Kč. Kolem hry už také vznikla poměrně početná komunita, takže se můžete přidat do některého z on-line klubů, například na www.cash-flow.cz nebo www.cashflow-klub.cz

Monopoly

Tato komerčně zřejmě nejúspěšnější desková hra má své kořeny v roce 1943. Její podstatou je simulace realitního trhu – z kreditu, který hráči na začátku hry obdrží, nakupují při postupu po hrací desce nemovitosti a vydělávají nájemné, staví nové domy, hotely apod. Tak mohou na trhu s realitami vydělat pohádkové jmění, ale stejně tak je může při chybných investicích čekat bankrot. Vše záleží na jejich strategii, odhadu a odvaze riskovat ve správnou chvíli.

Monopoly mají mnoho verzí, kromě základní najdete i speciální edice inspirované slavnými filmy jako Star Wars nebo Auta. Jde o hru pro 2–6 hráčů od 8 let, dětské verze jsou přizpůsobeny dětem od 5 let. Pořídit hru můžete zhruba od 800 Kč.

Carcassonne

Naprostá legenda strategických deskovek, jedna z nejpopulárnějších her posledních 15 let vůbec, je kreativní, zábavná a naučná. Hráči mají za úkol stavět svůj svět v okolí jihofrancouzského města Carcassonne v období středověku a umísťují do něj své rytíře, mnichy, lupiče a sedláky. Postupně budují cesty, statky, kláštery, města a musí plánovat a promýšlet, jak bude vše fungovat nejlépe.

Základní verze se dočkala už mnoha rozšíření a zdaleka asi nejsme u konce. Hra pro 2–6 hráčů od 8 let má i dětskou verzi pro děti od 4 let. Za základní verzi dáte kolem 500 Kč, rozšíření seženete od 300 Kč.

Šachy

Jestli je nějaká hra symbolem strategického myšlení a plánování, pak jsou to rozhodně šachy. Staletá tradice a fakt, že se hrají ve všech kulturách, udělala ze šachů nejpopulárnější strategickou hru na světě. Není sice nijak jednoduchá a vyžaduje trénink, ale užít si ji může kdokoli a v každém věku. Pravidla jsou jednoduchá a snadno se je naučí každý. Nevěříte? Můžeme vám to dokázat. Přihlaste se do šachového programu Modré pyramidy a naučte se hrát tuto královskou hru s námi. 

MOUDRÉ ŠACHOVÁNÍ S MODROU PYRAMIDOU

Modrá pyramida letos rozjíždí nový projekt nazvaný Moudré šachování, který má představit svět šachu dětem na základních školách a otevřít jim tak možnost rozvíjet své schopnosti myšlení. Ve spolupráci se základními školami, které se do projektu zapojí, chceme dětem prostřednictvím této hry pomoci posílit dovednosti, které pomáhají řešit obtížné problémy, rozvinout kreativní i logické myšlení a paměť.

Kromě toho pořádáme zdarma kurzy šachů pro naše klienty i pro jejich děti v budově pražské centrály. Přihlaste se a zjistíte, že šachy jsou doslova pro každého. Jediné, co potřebujete, je chuť to zkusit. Pro více informací a pro přihlášení sledujte Facebook Modré pyramidy.

Autor článku
Pavel
Benčo
Vedoucí týmu podpory prodeje
Modré pyramidy

Další články v rubrice

Vše, co potřebujete vědět o státní podpoře aneb Kolik a kde dostanete?

Vše, co potřebujete vědět o státní podpoře aneb Kolik a kde dostanete?

Atraktivitu stavebního spoření a penzijního spoření jako produktu významně zvyšuje státní podpora. Ta u prvního z nich činí až 10 procent vašeho vkladu, maximálně však 2 000 korun. Na penzijku se podpora přepočítává na měsíce – za vloženou tisícikorunu získáte 230 korun. No neberte to!

Nemocenská 2019: První tři dny nemoci dostanete od července zaplaceny

Nemocenská 2019: První tři dny nemoci dostanete od července zaplaceny

Poslanci rozhodli o zrušení tzv. karenční doby, nemocní se tedy znovu dočkají proplacení náhrady mzdy i v prvních třech dnech nemoci.

Hypotéka a ztráta zaměstnání, rozvod či živelní pohroma

Hypotéka a ztráta zaměstnání, rozvod či živelní pohroma

Život většinou neběží úplně podle plánu, někdy se to pěkně zamotá… Takové trable, jako je ztráta zaměstnání či rozvod, pak mají dopad na mnoho věcí. Jednou z nich je hypoteční úvěr. Ale nevěšte hlavu, řešení existují.

Zdražování 2019: Čekají nás vyšší ceny za energie, potraviny i bydlení

Zdražování 2019: Čekají nás vyšší ceny za energie, potraviny i bydlení

Začátek roku je téměř zaklínadlem, resp. příležitostí pro změny a bohužel ne vždy jen pozitivní. Mezi tyto patří bohužel i zdražování. Nejinak tomu bude i v roce 2019. Dráž nás vyjdou energie, potraviny a nadále budou růst i ceny hypoték.

Top