Máte už sbalené kufry na dovolenou a řešíte, zda si vzít peníze nebo platební kartu? Naše rada zní: Vezměte si obojí. Poradíme, kde je rozumnější upřednostnit hotové peníze a kdy se vyplatí spolehnout se na kartu či na směnárnu.
V zásadě platí, že všechny tři možnosti mají své výhody a nevýhody, záleží také na vašich zvycích a destinaci, do které cestujete.

Do Chorvatska si kuny vyměňte ve směnárně

Třeba pro cesty do turisticky oblíbeného Chorvatska je aktuálně nejvýhodnější vyměnit si kuny už u nás. Vydat se můžete do banky, nicméně pokud se chcete vyhnout poplatkům, které v bance bývají jedno až dvě procenta z vybírané částky, jděte do směnárny.

U všech směnáren u nás platí, že ještě před tím, než peníze směníte, informujte se o kurzu a o tom, zda dané valuty mají. Případně si je zamluvte. V některých zemích je možné peníze směnit ve směnárenských automatech umístěných před bankami. Ty však většinou neposkytují nejlepší kurzy, raději se jim tedy vyhněte.

Dvojnásobná směna je drahá

To samé platí pro eura nastřádaná z domácí kasičky, která byste chtěli za kuny směnit. Rozhodně totiž neušetříte, pokud je budete měnit v zemi, kde nejsou oficiální měnou. Obzvlášť v Chorvatsku vám napočítají kurz, který je výhodný spíše pro obchodníka než pro vás.

Hotovost je pojistka nejen na lékařské zákroky

Sečteno podtrženo: Hlavní výhodou hotovosti je to, že si snadněji ohlídáte, kolik máte peněz a kolik vám jich na zbytek dovolené zbývá. A pak také se vám hotovost hodí na platby za lékařské ošetření. Pojišťovny totiž takové případy proplácejí až následně po předložení dokladu o pojistné události.

Ale ještě zpátky k Chorvatsku, kde můžete samozřejmě vybírat i z bankomatu. Tamější síť bankomatů je rozsáhlá, nicméně za výběr zaplatíte poplatek bance a také se vám vybíraná částka přepočítá kurzem devizy prodej. Obecně doporučujeme si před cestou zjistit, kolik si vaše banka účtuje za výběr z bankomatu.

Nicméně platí, že pokud cestujete v rámci Evropy a jste zvyklí platit kartou a vybírat z bankomatu, není důvod v zahraničí své zvyky nějak zásadně měnit. Platební karty jsou dnes přijímány po celém světě a síť bankomatů je v civilizovaných destinacích rozsáhlá.

Dodržujte ale tyto tři zásady:

V rámci Evropy je akceptace u nás dostupných karet standardem. Při platbě kartou si ověřte kurz na dané transakce. Každá banka má jiný, liší se pouze v procentech. Obzvlášť v exotických destinacích bývá běžné, že je výběr hotovosti limitován pouze na určitou částku na den. Ještě před tím, než vyrazíte, informujte o své cestě banku, aby v případě, že se jí nepodaří s vámi zkontaktovat, kartu pro podezření ze zneužití nezablokovala. Zjistěte si také, jak je to s akceptací karty a s dostupností bankomatů. Občas můžete narazit na maximální výši výběru z bankomatu, která může být způsobena lokální bankou nebo dodavatelem terminálu.

Nedůvěryhodným obchodníkům se vyhněte

Mnoho lidí se obává, že platby kartou v zahraničí mohou být špatně zabezpečeny. Není tomu tak, karetní transakce jsou v cizině ošetřeny stejnými mechanismy jako doma.

Nicméně platí, že kartu použijte tam, kde je patrné, že obchodník působí solidně a používá zařízení, které vypadá bezpečně. V poslední době se často mluví o tzv. skimmingu – jde o kopírování platebních karet pomocí speciálního snímacího zařízení, které pachatelé umísťují přímo na bankomaty peněžních ústavů. Zloději pak získávají informace, díky kterým mohou pohodlně odcizit jakoukoli částku z vašeho konta.

Proto při výběru vždy respektujte tato základní pravidla:

Prohlédněte si vždy bankomat, ze kterého chcete vybírat.

Při zadávání PIN kódu dbejte na to, aby nikdo za zády či odjinud nemohl PIN odpozorovat.

Pokud se bankomat chová nestandardně nebo je na něm připevněno nějaké neobvyklé přídavné zařízení, informujte banku nebo policii.

V případě problémů při výběru nepřijímejte v žádném případě „pomoc“ cizích osob.

Když bankomat nevydá bankovky, zkontrolujte pro jistotu, zda nebyl na výdejní otvor instalován falešný kryt.

Před cestou si u své platební karty ověřte:

Platnost karty Jaké podmínky se k platební kartě účtují, týká se to především poplatků, které si banka za zahraniční platby a výběry z bankomatů určuje. Zjistěte, jaké máte nastavené denní limity pro výběr hotovosti a platby kartou. Informujte se, zda banka v zemi, kam cestujete, poskytuje slevy například na platby v autopůjčovnách nebo v hotelech. Uložte si telefonní čísla na asistenční linku banky, a pokud máte platební kartu pojištěnou, tak i na zákaznickou linku pojišťovny.

Sdílet článek