Dovolená autem. Ceny dálničních známek a mýtné 2018

Dovolená autem. Ceny dálničních známek a mýtné 2018

Opouštíte-li autem Českou republiku, připravte se na to, že u našich sousedů, s výjimkou Německa, musíte za jízdu po dálnici zaplatit. Dobrou zprávou je, že ceny se od loňského roku v podstatě nezměnily. Přesto jsme pro vás připravili přehled nejnavštěvovanějších zemí s cenami dálničních známek, resp. mýtného za 100 km.

23. 4. 2018

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Slovensko

Pro jízdu po slovenských dálnicích můžete koupit dálniční známku s platností 10 dní, měsíc a rok. Jejich ceny nedoznaly od loňského roku žádných změn. Roční dálniční známky jsou platné od 1. ledna do 31. ledna následujícího roku.

Doba

Hmotnost do 3,5 t

Přívěs O1 a O2

10denní

10 eur

10 eur

Měsíční

14 eur

14 eur

Roční

50 eur

50 eur

Slovenskou dálniční známku můžete koupit jako elektronickou známku na eznamka.sk a také u benzínových pump, na hraničních přechodech, pobočkách Cash Point, některých provozovnách ABA, vybraných pobočkách Slovenské pošty a ÚMK – Žlutý anděl.

Rakousko

Dálniční známka se v Rakousku prodává na období 10 dní, 2 měsíce a jeden rok. Platnost roční známky je od 1. 12. do 31. 1., tedy 14 měsíců.

Doba

Motocykly

Hmotnost do 3,5t

10denní

5,2 eura

9 eur

2měsíční

13,1 eura

26,2 eura

Roční

34,7 eura

87,3 eura

Dálniční známku pro Rakousko lze zakoupit online na digital vignette a na obvyklých místech, jako jsou benzínové pumpy či směnárny.

Mapu zpoplatněných silnic v Rakousku naleznete na stránkách asfinag.at. Kromě poplatku za dálniční známku počítejte v Rakousku i se zpoplatněným průjezdem některých mostů či tunelů. Poplatek také zaplatíte za vjezd do některých horských úseků, jejichž přehled naleznete na stránce tolls.eu.

  • A 9: Spital/Pyhrn – Ardning
  • A 9: St. Michael – Übelbach
  • A 10: Flachau – Rennweg
  • A 11: St. Jakob – Karavanke
  • A 13: Innsbruck – Brenner
  • S 16: St. Anton – Langen

Maďarsko

Maďarskou dálniční známku lze dnes koupit už i online přes oficiální stránky ematrica.nemzetiutdij.hu a dále na benzínových pumpách, na hraničních přechodech či některých provozovnách ABA ve třech různých délkách platnosti. Roční známky jsou platné od 1. ledna do 31. ledna následujícího roku.

Doba

Osobní automobily do 3,5t a 7 míst

 

Týdenní*

2 975 forintů

9,5 eura

Měsíční

4 780 forintů

15,3 eura

Roční

42 980 forintů

130,5 eura

* Týdenní známka má platnost 9 dní (platnost končí o půlnoci na konci 10. dne). Týdenní známka pro motocykly stojí 1470 forintů.

V Polsku se platí mýtné

V Polsku počítejte s tím, že platit budete na dálnicích A1, A2 a A4. Mapu zpoplatněných dálnic pro osobní automobily najdete na ViaToll.pl. Na rozdíl od ostatních našich sousedů nebudete potřebovat dálniční známku, ale za průjezd platíte v mýtných branách. Přijímají zde jak polské zloté, tak americké dolary a samozřejmě eura, na frekventovaných úsecích je pro zaplacení průjezdu možné použít i kreditní kartu.

Jedeme dále na jih

Slovinsko, cestování autem

Slovinsko

Asi nejdražší je průjezd Slovinskem, kde za týdenní známku zaplatíte 15 eur. Plánujete-li ale čtrnáctidenní dovolenou, jste nuceni si koupit měsíční známku za 30 eur. Známky se prodávají na čerpacích stanicích, v některých provozovnách ABA a v pobočkách Kompas shop.

Doba

Motocykly

Vozidla o hmotnosti do 3,5 t
a do 1,3 m nad první nápravou

Týdenní

7,5 eura

15 eur

Měsíční

30 eur

6měsíční

30 eur

Roční

55 eur

110 eur


Karavanke Tunnel

Průjezd tunelu Karavanke (Karawanken) mezi Rakouskem a Slovinskem vás přijde na 7,2 eura (cena pro vozidla s hmotností do 3,5 t).

Chorvatsko má na dálnicích mýtné brány

V Chorvatsku se dálniční poplatky platí od počtu ujetých kilometrů v mýtných branách. Lze platit jako hotově, tak kartou.
Cena se pohybuje okolo 40 kun/100 km, tj. cca 137 Kč.

Švýcarsko za 40 franků na jeden den i na rok

Nezáleží na tom, zda Švýcarskem po dálnici jen projíždíte, nebo po něm budete jezdit celý rok. V obou případech vás bude stát dálniční známka 40 švýcarských franků, protože existuje jen v provedení roční s platností od začátku prosince do konce ledna. Kromě toho počítejte s tím, že platit budete i za průjezd některými tunely. Dálniční známkou musí být opatřen i přívěs či karavan (do 3,5 t).

Poplatky za průjezd tunelů: Großer St. Bernhard 27,9 eura, Munt la Schera 45 eur.

Další informace najdete na ezv.admin.ch.

Ve Francii, v Itálii a ve Španělsku platíte mýtné

Ve Francii zaplatíte za 100 km přibližně 9 eur, kalkulátor mýtného najdete na AutoRoutes.fr.

V Itálii se průměrná cena za 100 km pohybuje kolem 5,5 eura. Podrobnější informace se dočtete na AutoStrade.it.

Ve Španělsku vás bude 100 km stát mezi 9 a 10 eury na 100 km, seznam dálnic najdete na Autopistas and autovías in Spain.

Cesta na sever

Norsko, cestování autemZe skandinávských zemí má zpoplatněny dálnice jen Norsko, kde mýtné uhradíte v mýtných branách. V Norsku však počítejte i s dalšími poplatky – za tunely, mosty či za trajekty při přejezdu fjordů. Více informací na AutoPass.no.

Jízda z Dánska do Švédska přes Øresundsbron (most přes Öresund) vás bude stát 50 eur, ve Švédsku počítejte např. s poplatkem za vjezd do Stockholmu.

Cesta přes kanál

Průjezd Eurotunelem stojí od 30 liber podle času a druhu vozidla. V Anglii pak budete za použití dálnice platit mýtné, jehož výše se liší v pracovní dny a o víkendech. Nejméně se platí v nočních hodinách, tj. od 23:00 do 6:00. Počítejte i s poplatky za průjezd tunely či mosty. 

Zadarmo se jezdí po dálnicích v Andoře, Dánsku, Estonsku, Finsku, Lichtenštejnsku, Lucembursku, Monaku, Nizozemsku, ve Švédsku i na Ukrajině a také na ostrovech Malta a Kypr.

Podrobnější informace včetně dálničních map a důležitých odkazů vám poskytnou webové stránky www.dalnicni-znamky.com a www.tolls.eu.

Další články v rubrice

Kolik stojí rok na prvním stupni?

Kolik stojí rok na prvním stupni?

Druhá polovina prázdnin je tady a v supermarketech už začínají akce „zpátky do školy“. Nenechte se ale nachytat na výhodné koupě a dřív, než sáhnete po peněžence, si sepište všechny položky, které bude váš školák potřebovat. Ať nemusíte z peněženky tahat víc, než je opravdu nutné. Tady je přehled základních věcí, které bude vaše dítě potřebovat, a také pár tipů, jak na vybavení ušetřit.

Chcete minimalizovat odpad v domácnosti? Pořiďte si domácí kompostér!

Chcete minimalizovat odpad v domácnosti? Pořiďte si domácí kompostér!

Průměrný Čech za sebou zanechá ročně až 300 kilogramů odpadu. V lepším případě třídí, v horším případě posílá veškerý odpad do směsného kontejneru. V souvislosti s tím se čím dál tím častěji mluví o myšlence zerowaste domácnosti, která se snaží zredukovat odpad na minimum. Kromě zodpovědného nakupování a eliminace obalů v tom pomůže i domácí vermikompostér.

Nákup nemovitosti krok za krokem: 5. Stanovte si podmínky předání nemovitosti

Nákup nemovitosti krok za krokem: 5. Stanovte si podmínky předání nemovitosti

Při koupi nemovitosti byste si měli dát pozor samozřejmě i na to, v jakém stavu ji přebíráte. Trvejte na tom, aby kupní smlouva k nemovitosti jasně stanovila, kdy, v jakém stavu, s jakým vybavením a s jakými dokumenty nemovitost převezmete, ale také to, jaký bude postup v případě, že přejímku znemožňuje například nekompletní vybavení nebo vady.

Šetření je v módě! Sušte, zamrazujte, zavařujte

Šetření je v módě! Sušte, zamrazujte, zavařujte

Až se vás zima zeptá, co jste dělali v létě, vytasíte se s řadou skleniček naplněných marmeládami a kompoty, se sáčky nasušených křížal a domácím müsli se sušeným ovocem. Zavařování, sušení, zamrazování nebo kvašení je v módě! Je to skvělý způsob, jak ušetřit na jídle a zároveň si v zimě připomenout okamžiky letní pohody.

Top