Daně si můžete snížit o různé slevy a odpočty! Poradíme, jak na to

Daně si můžete snížit o různé slevy a odpočty! Poradíme, jak na to

Někdo má březen spojený s blížícím se nástupem jara, živnostníkům však jako první na mysl naskočí „daňové přiznání“. Odvody nejsou malé, a tak proč nevyužít toho, co se nabízí. Samotnou daň či daňový základ si můžete ponížit hned o několik položek.

8. 3. 2019

TÉMATA ČLÁNKU

Všechna témata

Vyplňování daňového přiznání zrovna nepatří mezi oblíbené kratochvíle. Ke splnění této povinnosti však často není jiné cesty, než že se tomu postavíte čelem. Pokud již ale máte nějaký ten rok jako osoba samostatně výdělečně činná za sebou, nejspíše potvrdíte, že samotné vyplňování není nijak obtížné.

To nejtěžší je vyhradit si potřebný čas a shromáždit veškeré podklady k tomu potřebné. Vyplatí se na nic nezapomenout – takové potvrzení o zaplacených úrocích či o umístění dítěte ve školce vám ve výsledku ušetří nemalou částku. Co všechno a v jaké výši si tedy letos můžete dát tzv. do daní?

Daňové odpočty

Daňové odpočty snižují daňový základ a tím i vypočtenou daň z příjmu. Každá tisícikoruna daňového odpočtu vám na daních v konečném důsledku uspoří 150 Kč (1 000 Kč × 15 %). Patří mezi ně následující:

Penzijní spoření i životní pojištění

 • Nižší daně budete platit díky vkladům na smlouvu o životním pojištění, penzijním připojištění a doplňkovém penzijním spoření.
  Smlouva o životním pojištění, resp. vaše vlastní vklady na ni, vám sníží daňový základ za rok 2018 až o 24 000 korun. Smlouva ale musí splnit určité podmínky pro daňovou uznatelnost – musí být uzavřena do věku 60 let, minimálně na dobu 5 let, musíte mít sjednáno riziko „dožití“ nebo riziko „smrti nebo dožití“. Ze smlouvy nesmí být umožněn průběžný výběr peněz.
 • Daňový základ poníží i vlastní platby na smlouvu o penzijním připojištění nebo doplňkovém penzijním spoření, a to až o 24 000 korun. Hodnotí se však vlastní vklady nad 1 000 korun měsíčně. Na maximální daňový odpočet 24 000 korun byste tak měli spořit minimálně 3 000 korun měsíčně.

Úroky z úvěru

Méně na daních za rok 2018 zaplatíte i v případě, že uplatníte odpočet úroků z hypotéky či úvěru ze stavebního spoření. Od banky či stavební spořitelny, u které máte úvěr, byste měli obdržet potvrzení o zaplacených úrocích. Toto pak bude v případě odpočtu sloužit jako příloha k daňovému přiznání. Zaplacené úroky z úvěru, kterým je řešena vlastní bytová situace, mohou snížit základ daně až o 300 000 korun.

Za rok 2018 si můžete základ daně snížit také o dary, členské příspěvky zaplacené odborové organizaci a úhradu zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání.

Daňové slevy

Díky uplatnění jednotlivých slev na dani budete také platit nižší daně. Slevy na dani v praxi přímo snižují vypočtenou daň z příjmu fyzických osob.

Do daňového přiznání za rok 2018 si můžete dát tyto daňové slevy:

 • na poplatníka (24 840 Kč) – jde o základní slevu, kterou může uplatnit každý,
 • na manžela/ku s vlastními příjmy do 68 000 Kč ročně – pokud je manžel/ka držitelem průkazu ZTP/P, tak je sleva dvojnásobně vysoká,
 • na dítě – roční daňové zvýhodnění na první dítě činí 15 204 Kč, na druhé dítě 19 404 Kč a na třetí a další dítě 24 204 Kč,
 • na studenta (4 020 Kč),
 • školkovné (maximálně 12 200 Kč na každé dítě),
 • na invaliditu prvního a druhého stupně (2 520 Kč),
 • na invaliditu třetího stupně (5 040 Kč),
 • na průkaz ZTP/P (16 140 Kč),
 • na elektronickou evidenci tržeb (5 000 Kč).

Další články v rubrice

Koupě nemovitosti v dražbě: Na co si dát pozor?

Koupě nemovitosti v dražbě: Na co si dát pozor?

Láká vás dražba nemovitosti? Cena vypadá velmi sympaticky, ovšem na druhou stranu může tento alternativní způsob koupě skýtat řadu záludností. Nabízí se také otázka, zda vůbec lze takovou nemovitost koupit prostřednictvím hypotéky.

Proč mít pojištění odpovědnosti za škodu? Třeba kvůli těmto situacím

Proč mít pojištění odpovědnosti za škodu? Třeba kvůli těmto situacím

Sousedovo rozbité okno, lahev drahého vína v obchodě na tisíc kousků – situace, při kterých se člověk v roli rodiče cítí minimálně trapně. A co teprve když začnete počítat! Sílu okamžiku, resp. první šok, vzápětí přebije další vlna emocí spojená s finanční kompenzací. Pokud ale máte pojištění odpovědnosti, můžete si alespoň trochu oddechnout. Přečtěte si, kdy ještě se vám bude „pojistka na blbost“ hodit.

Jak ušetřit na zábavě

Jak ušetřit na zábavě

Zábava k životu patří, ale také něco stojí. Kino, divadlo, návštěva zoo či rodinný výlet, to všechno může z vašeho rozpočtu ukrojit pěknou částku. Nebo taky nemusí! Máme pro vás dobré tipy, jak zábavně trávit volný čas bez toho, aniž by vás to stálo majlant. Způsobů, jak ušetřit peníze na zábavných aktivitách, je hodně.

Devět tipů, jak levně zútulnit byt

Devět tipů, jak levně zútulnit byt

I v pronajatém bytě se dá vytvořit příjemná atmosféra. A nemusíte na to vynaložit velké finanční částky. Přinášíme vám devět tipů, jak levně a rychle zútulnit byt, který vám neříká pane.

Top